Adet Öncesi Hamilelik Belirtileri

Hamile kalmaya çalışan bayanlar, hamile olup olmadıklarını öğrenmek için sabırsızlanırlar. Hamilelik şüphesi yaratan en önemli olay ise adet döngüsündeki gecikme, adetin olmamasıdır. Fakat hamile kalmayı planlayan bayanların çoğu özellikle birkaç haftadan daha uzun süre sonra olması beklenen adet kanamalarına kadar beklemeyi çok uzun bir süre olarak kabul edebilirler. Bu nedenle adet öncesi hamilelik belirtileri hakkında bilgi edinmeleri ve bu belirtileri gösterip göstermediklerini kontrol etmeleri yerinde olabilir. Tabi bu belirtilerin sadece hamilelik şüphesi yaratabilen belirtiler olduğu, hamileliğin kesinleşmesi için güvenilecek tek yöntemin gebelik testi olduğunu unutmamak gerekir.

Adet Öncesi Gebelik Belirtileri

Her ay düzenli olarak gerçekleşen adet kanamalarının gecikmesi, hamilelik belirtileri arasındaki en önemli belirti sayılır. Ama adet kanamaları öncesinde de ortaya çıkabilen bazı belirtiler hamile kaldığınızı gösteren belirtiler olabilir. Tabi bu belirtilerin sadece hamile olabileceğiniz konusunda şüphe yaratabileceği, kesin sonucu göstermeyeceği unutulmamalıdır. Zaten bu belirtilerin çoğu, diğer sağlık sorunları ve diğer sebepler yüzünden ortaya çıkabilen belirtilerle örtüşen, benzeşen belirtilerdir. Dolayısıyla aşağıda verilen belirtilerin tümüne sahip olduğunuz durumlarda bile kesin olarak hamile olduğunuzu söyleyemezsiniz.

Birkaç haftalık bir fetüs dahi hamile kadının vücudunda önemli değişikliklere yol açar. Bu değişiklikler ise bazı belirtilerle kendilerini gösterirler.

Hamile kalmak isteyen bayanların psikolojik etkenlerle (gerçekte hamile olmadıkları halde) hamile olduklarını düşünmelerini sağlayan psikolojik belirtiler yaşayabilecekleri de kanıtlanmıştır. Hamile kalan bayanların vücutlarında yaşanan hormonal değişikliklerin etkisiyle ortaya çıkabilen, ana farklı faktörler nedeniyle de görülebilen, yine de hamile olduğunuzdan şüphelenmenizi sağlayabilecek olan belirtiler şunlardır:

İmplantasyon Kanaması ve Kramplar

Regl öncesi kanama, adet öncesi hamilelik belirtilerinden birisi olabilir. Birkaç saat ya da birkaç gün sürebilen implantasyon kanaması, çoğu zaman iç çamaşırınızda çok hafif şekildeki lekelenmeye sebep olacaktır. Kanamanın yanı sıra kramplar da erken hamilelik belirtilerinden birisi olarak gösterilebilir.

Yükselen Vücut Isısı

Bazal vücut ısınızın yükselmesi, adet öncesi hamilelik belirtilerinden birisi olabileceği gibi regl döneminin belirtisi de olabilir.

Yorgunluk

Erken gebelik döneminde progesteron hormonu seviyelerinin yükselmesi ve fetüs gelişimine destek vermeyi amaçlayan vücudunuzun kan üretimini artırması, yeterli miktarda demir, vitamin, mineral ve sıvı almamanızla birleşerek yorgunluğa sebep olabilir. Bu belirti de gebeliğin erken belirtileri arasında yer alır.

Göğüslerde hassasiyet, şişlik, ağrı gibi belirtiler de erken hamilelik belirtileri arasında yer alırlar.

Bulantı

Regl öncesi haftada özellikle sabahın erken saatlerinde şiddetlenen bulantı ve kusma durumu, hamileliğin klasik sayılan erken belirtilerinden birisidir. Bulantı, kusma, güçsüzlük gibi belirtiler, her 4 hamile kadından 3’ünde erken gebelik belirtisi olarak ortaya çıkan belirtilerdir.

 

Göğüslerde Hassasiyet ve Diğer Değişiklikler

Klasik erken gebelik belirtileri arasında sayılan belirtilerden birisi de göğüslerde büyüme, hassasiyet ve şişlik-ağrı gibi belirtilerin ortaya çıkmasıdır. Bu durum hamilelik testi yapmak için gerekli olan şüphenin oluşmasını sağlayabilir.

Sık İdrara Çıkmak

Özellikle geceleri sık idrara çıkma dürtüsü, hemen hemen her hamile kadında görülen regl öncesi hamilelik belirtilerinden birisidir.

Gıdalardan Tiksinme Durumu

Hamile kadınların 5’te 4’ünden fazlasında görülen erken gebelik belirtilerinden bir tanesi, sevilen yiyeceklerden bile tiksinilmek ve kokularının mide bulandırmasıdır.

Hamile kalan bayanlarda görülen ani ruh değişimleri, öfkelenmeler ya da ağlamalar, hamilelik şüphesi yaratan belirtiler olarak algılanabilirler.

Şişkinlik ve Gerginlik, Kabızlık

Hamile hanımlarda seviyesi artan progesteron hormonu, sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olur. Sindirim sisteminin yavaşlaması ise şişkinlik-gerginlik hissi ve kabızlık gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep olur. Midenizde şişkinlik ve ağırlık hissetmeye, pantolonlarınızın dar gelmeye başladığını, sıkılaştığını fark etmeye başlayabilirsiniz.

Baş Dönmesi

Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde gevşeyen kan damarları kan basıncının azalmasına yol açar. Bu da sersemlik ve baş dönmesi gibi (hamile olduğunuzdan şüphelenmenizi sağlayan) belirtilere yol açabilir.

Mide bulantısı ve kusma, adet öncesi yaygın şekilde görülen hamilelik belirtilerinden birisidir.

Baş, Bel ve Sırt Ağrıları

Hamilelikte vücutta yaşanan hormonal değişiklikler ve düşük kan şekeri gibi durumların ortaya çıkması, kramplar-şişkinlik-kabızlık gibi diğer erken hamilelik belirtileriyle birleşerek baş, bel ve sırt ağrılarına neden olabilirler.

Ruh Halindeki Değişiklikler

Hamile kalan kadınların çoğunda görülen (yine hormonlardaki artış nedeniyle) ruh halindeki değişiklikler, klasik sayılan erken hamilelik belirtileri arasında bulunurlar. Bir anda öfkelenmek, ağlamaya başlamak ve bunlara benzeyen duygusal patlamalar, adet öncesi hamilelik belirtilerinden birisi olabilir.

Turşu gibi ekşi yiyeceklere karşı duyulan aşırı istek, halk dilindeki adıyla ‘aşerme’, hamile kadınların çoğunda görülen erken hamilelik belirtilerinden birisidir.

Aşırı Susuzluk

Hamileliğin etkisiyle kan hacminde meydana gelen artış, hemen her hamile kadında görülen belirtilerden birisinin aşırı susuzluk olmasına yol açar.

İştahsızlık ya da İştah Artışı

Hamilelik sırasında yaşanan mide bulantısı ve kusma sorunları, bir başka erken hamilelik belirtisi olan iştahsızlık durumunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Halk arasında ‘aşermek’ olarak adlandırılan ve turşu gibi yiyeceklere karşı gösterilen aşırı istek, iştah artışı da klasik sayılan erken gebelik belirtileri arasında bulunur.

Bu belirtilerin dışında salya (tükürük) artışı ve ağızda metalik tat hissedilmesi gibi belirtiler de hamilelikte yaşanan hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkan, erken hamilelik belirtileri arasında sayılan belirtiler olabilirler.

Hamilelik Şüphesi Oluştuğunda Yapılması Gerekenler

Yukarıda sıralanan belirtiler ya da adet kanamasının gecikmesi gibi nedenlerle hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, hamileliğin kesinleşmesini sağlamak amacıyla doktora gidebilir ve gebelik testi yapılmasını sağlayabilirsiniz. %100 doğru sonuç vermeseler de büyük oranda doğru sonuca ulaşmanızı sağlayan ve evde uygulanan gebelik testleri de hamileliği kesinleştirmek amacıyla kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi olabilir.

Hamilelik şüphesi erken hamilelik belirtilerine dikkat ederek oluşabilir. Hamileliğin kesinleşmesini sağlamanın tek yolu ise gebelik testi yaptırmaktır.

Hamile olduğunuzdan kuşkulanıyorsanız ve gebelik testi yapmaya/yaptırmaya vaktiniz yoksa, sigara-alkol-ilaç almayı bırakmak, kafein tüketimini sınırlandırmak, mümkünse bırakmak, meyve ve sebzeler yönünden zengin bir diyetle beslenmek gibi önlemleri uygulamanızı tavsiye edebiliriz. Tabi durumunuzu kesinleştirmek için doktora gitmek de yapılacak işler arasında ilk sırayı almalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir