Anemi Belirtisi

Anemi, toplam kırmızı kan hücresi (alyuvar/eritrosit) sayısının azalması veya içlerinde bulunan hemoglobin miktarının azalması ya da bu iki durumun birlikte görüldüğü bir hastalıktır. Hemoglobinler oksijeni akciğerlerden kılcal damarlara taşıma görevini üstlenirler. Dolayısıyla anemi, hücrelerde, dokularda ve organlarda oksijen azlığına (hipoksi) yol açabilir. Bu da yaşamlarını devam ettirmek ve görevlerini yerine getirmek için oksijene ihtiyaç duyan hücrelerin, dokuların, organların birçok farklı sorunla karşılaşmalarına neden olabilir.

Anemi Çeşitleri ve Nedenleri

 • Demir anemisi, anemi türleri arasında en çok bilinen anemi türüdür. Halk arasında kansızlık olarak da isimlendirilen anemi, kan hastalıkları arasında en sık rastlanan hastalıktır. Farklı tipleri ve nedenleri olan anemi, bu farklı tipler arasında en çok görülen anemi çeşidi olan demir anemisi ile özdeşleştirilen bir hastalık olarak da gösterilebilir. Demir anemisinin öne çıkmasının sebebi ise, dokulara oksijen taşıyan ve kana kırmızı rengini veren hemoglobin adlı proteinin en önemli yapı taşının demir olmasıdır. Dolayısıyla beslenme gibi basit nedenlerle vücutlarında yeterli miktarda demir bulunmayan kişilerde görülen ve bu sebeple sık olarak ortaya çıkan bir problemdir. Diğer anemi türlerinin çoğundan daha kolay bir şekilde tedavi edilebilmesine rağmen görülme sıklığı nedeniyle ‘anemi’ hastalığı ile özdeştirilen bir anemi türüdür. Ağır adet kanaması, kanser, uzun süreli aspirin ya da nonsteroid anti-enflamatuar ilaçların kullanımı demir anemisine yol açabilir.
  Demir eksikliği anemisi, en sık rastlanan ve en çok bilinen anemi türüdür.
 • Vitamin eksikliği anemisi, vücudun kırmızı kan hücrelerini yeterli sayıda üretebilmek için demirin dışında ihtiyaç duyduğu B-12 ve folat (B9) eksikliğinde ortaya çıkmaktadır. Beslenme yetersizliği nedeniyle görülen bu anemi türü, özellikle erken teşhis edildiğinde kolay bir şekilde tedavi edilebilir.
 • Aplastik anemi, kemik iliğinin kırmızı kan hücresi üretme yeteneğindeki azalma nedeniyle ortaya çıkar. Uyuşturucu kullanımı, enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar gibi nedenlerle ortaya çıkan aplastik anemi, anemi türleri arasında ender görülen çeşitlerden birisidir.
 • Hemolitik anemi, bazı kan hastalıklarının kırmızı kan hücrelerinin yıkımına neden oldukları takdirde görülen bir rahatsızlıktır.
  Orak hücreli anemi, nedeni kalıtım olan bir anemi türüdür.
 • Orak hücreli anemi, genetik bir hastalıktır. Kırmızı kan hücrelerinin orak şekline (veya hilal ya da C şekline) gelmesine neden olan bir rahatsızlıktır.
 • Kemik iliği hastalıkları ile ilişkili olan anemiler, lösemi, lenfoma, miyelodisplazi gibi kemik iliğini etkileyen ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini engelleyen hastalıklar sonucunda görülürler.
 • Kronik hastalık anemisi, kırmızı kan hücrelerinin üretimini engelleyebilen AIDS/HIV, Crohn hastalığı, böbrek yetmezliği, romatoid artrid gibi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan anemi türüdür.
 • Yukarıdaki türler dışında talasemi ve kusurlu hemoglobinler nedeniyle ortaya çıkan ve ender görülen anemi türleri vardır.

Toparlamak gerekirse, farklı anemi türleri vardır ve bu anemiler kan kaybı, beslenme bozuklukları, alyuvar üretiminde yaşanan sorunlar, alyuvar üretilmesi için gerekli olan hormonların eksikliği gibi nedenlerle oluşmaktadırlar.

Anemi Belirtileri

 • Halsizlik, yorgunluk, bitkinlik aneminin ilk olarak fark edilen belirtileridir.
 • Nefes darlığı sıkça görülen bir belirtidir.
  Yorgunluk, bitkinlik, halsizlik en sık görülen ve kolay şekilde fark edilebilen anemi belirtileridir.
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı problemleri yaşanabilir.
 • El ve ayaklarda soğukluk hissedilmesi anemi hastalarında görülen ortak bir belirtidir.
 • Soluk cilt de anemi hastalıklarında gözlemlenen bir belirtidir.
 • Göğüs ağrısı gibi belirtiler daha nadir görülen belirtiler olsa da kendilerini gösterebilirler.

Anemi Tanısı

Anemi her zaman belirti veren bir hastalık olmadığı için başka rahatsızlıklar nedeniyle yapılan araştırmalarda fark edilebilir. Anemi tanısı ise muayene, aile geçmişi, tıbbi geçmiş, tetkik ve tahliller sonucunda koyulacaktır.

Anemi her zaman belirti göstermediği için başka durumlar/hastalıklar nedeniyle yapılan kontroller sırasında fark edilebilir.

Anemi Tedavisi

Anemi tedavisi hastalığın türüne, nedenine ve hastalığın düzeyine göre değişecektir. Tedavinin amacı kanın taşıyabileceği oksijen miktarını artırmak, anemiye neden olan hastalığı/durumu tespit ederek ortadan kaldırmak/tedavi etmektir. Farklı anemi türlerini tedavi etmek amacıyla kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanabilirler:

Anemi tedavisi hastalığın nedenine, türüne ve bulunduğu aşamaya göre değişecektir. Sadece vitamin ve mineral takviyesi yapılan, beslenme alışkanlıklarının düzenlendiği tedaviler söz konusu olabileceği gibi, cerrahi müdahale gerektiren (kan kaybına neden olan mide ülseri gibi) tedaviler de söz konusu olabilir.
 • Hastanın beslenme düzeninde yapılan değişiklikler,
 • Gerekli olduğunda verilen destek mineral ve vitamin takviyeleri,
 • Alyuvar sayısını artırmak veya anemiye neden olan hastalığı tedavi etmek amacıyla verilen ilaçlar,
 • Kan nakli, kan ve ilik kök hücre nakli,
 • Gerektiğinde başvurulan cerrahi müdahale yöntemleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir