Apandisit Belirtileri

Kalınbağırsağın hemen başlangıcında ince bir boru biçimindeki organ olarak tanımlayabileceğimiz apandis, 8-10 santimetre uzunluğunda bir organdır. Apandis ya da kullanılan diğer ismiyle apendiks, karnın sağ alt kadranında yer alır. Ender durumlarda, karın organlarının ters yerleştiği kişilerde karnın sol alt kadranında bulunduğu görülebilir.

Apandis-apandisit

Önceki dönemlerde herhangi bir işlevi olmadığı ve insanların beslenme alışkanlıkları nedeniyle zaman içinde körlenen bir organ olduğu düşünülen apandis, son yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde bağışıklık sisteminin parçası olan bir organ olarak kabul edilmeye başlamıştır. Bu fikir (şimdilik) sadece bir görüş olarak sunulmaktadır, tam olarak kesinlik kazandığı söylenemez.

Apandisit Nedir?

Apandis ya da apendiks olarak isimlendirilen bu organın iltihaplanması ise ‘apandisit’ olarak anılmaktadır. Genellikle ergenlik döneminde ve genç yetişkinlerde ortaya çıkan apandisit, toplumun %7-10’luk kısmını etkileyen bir sorun olarak görünmektedir.

Enfeksiyon, dışkı tıkanması gibi nedenlerle ortaya çıkabilen apandisit problemi, durumuna göre ağrı ve sonrasında patlama reaksiyonu ortaya koyan bir sorun olabilir. Hayati tehlike yaratabilen apandisit problemlerinin bir an önce teşhis edilmesi bu sorunun ortaya çıktığı apandis isimli organın alınması gerekir.

Apandis isimli organın çeşitli nedenlerle iltihaplanması apandisit olarak isimlendirilir.

İşe yarayan bir organ olarak kabul edilmeyen ve halk arasında adının apandisit olduğu sanılan apandis organı, vücuttaki fonksiyonu tartışmalı olsa da, enfeksiyon kaptığı durumlarda ortaya çıkan patlama riski ve bu durumda karın bölgesine iltihap yayılması riski yaratan, apandisit sorunu yaşayan kişinin hayatını tehdit edebilen (iltihaplandığı durumlarda) bir organdır.

Apandisit Nedenleri

Erkeklerde kadınlara oranla 1,5 kat daha fazla görülen apandisit, genç erkeklerde ve kızlarda yaklaşık eşit miktarda görülen bir rahatsızlıktır. Dünya genelinde görülme sıklığı %10 civarında bulunan apandisit, daha çok 2-30 yaş grubunu etkileyen bir sorundur. Apandisit problemine neden olabilen rahatsızlıklar ve diğer etkenler ise şunlardır:

Apandisin bağırsağa bağlanmasını sağlayan tek yolun tıkanmasına neden olan farklı durumlar apandisit sorununun ortaya çıkmasına sebep olabilirler.
 • Kör bağırsak olarak da anılan apandis organı bir ucu kör olduğu için sadece tek yolla bağırsağa bağlanmaktadır. Sertleşmiş bağırsak içeriği, sert cisimler (meyve çekirdeği gibi), bazı parazitler ve diğer mikroorganizmalar bu yolun tıkanmasına, enfeksiyon gelişmesine ve apandisit rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olabilirler.
 • Crohn, ülseratif kolit gibi inflamatuvar bağırsak hastalıklarına olarak lenf dokusunda görülen büyüme ve çoğalma, apandis organında tıkanıklık sorunu yaşanmasına ve apandisit problemine neden olabilir.
 • Tümörler tıkanıklık oluşmasına ve apandisit hastalığına yol açabilirler.
 • Enfeksiyonlar da apandisit nedenleri arasında yer alan sorunlardır.
 • Karna alınan şiddetli darbe gibi travmalar da (ender görülse de) apandisit nedeni olabilirler.

Apandisit Belirtileri

Apandisit rahatsızlığında ortaya çıkabilen belirtiler şunlardır:

Apandisit probleminde görülen klasik belirtilerden birisi, hasta hareket ettiğinde ya da öksürdüğünde şiddetlenen karın ağrısıdır.
 • Apandisit için tipik belirti olarak kabul edilen ama her apandisit tipinde ortaya çıkmayabilen, genellikle hareket etmekle, öksürmekle şiddetlenen karın ağrısı,
 • Bulantı ve kusma,
 • İştahsızlık,
 • Ateş,
 • Bazı durumlarda apandisitle birlikte görülen kabız ya da ishal,
 • Apandisite özgü bir belirti sayılmasa da apandisit problemiyle birlikte görülebilen idrarda yanma ve kanama gibi belirtiler, apandisit problemine işaret eden belirtiler olabilirler.

Apandisit Tanısı

Sayılan belirtilerin birinin ya da birkaç tanesinin hastada görülmesi ya da doktor muayenesi sırasında doktorun apandisitten şüphelenmesi, apandisit tanısının konulmasını sağlayabilir. Tanının kesinleşmesi için kan tahlilleri, idrar tahlili, röntgen, ultrason, tomografi, MR gibi yöntemlere başvurulması gerekecektir.

Apandisit tanısı fiziksel muayenenin yanı sıra yapılan bazı tetkikler ya da testler sayesinde konulur.

Ultrason ve tomografi gibi görüntülemeler normal sonuç verse bile apandisit sorunuyla karşılaşan kişiler olabilir. Doktor böyle bir durumdan şüphe ediyorsa, hastayı sağlık kuruluşuna yatırır ve takip eder.

Apandisit Tedavisi

Apandisit, hastanın ameliyat olmasına mani bir durum yoksa cerrahi yöntemlerden yararlanılarak tedavi edilir.  Ameliyatla iltihaplı apandis organının çıkarılması, apandisit sorununun ortadan kalkmasını sağlar. Hastalara ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında antibiyotik tedavisi uygulanması da apandisit tedavisinin parçasıdır.

Apandisit sorunu ameliyatla iltihaplı apandisin çıkarılması yoluyla ortadan kaldırılır.

Daha önceki dönemlerde denenen antibiyotikle apandisit tedavisi, apandisitin patlaması, yapışıklık gelişmesi, apse oluşması, antibiyotikle tedavi edilen kişide aynı sorunun tekrar gelişmesi gibi nedenlerle terk edilmiş olan bir yöntemdir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, hastanın ameliyat olmasına engel olan bir sorun olmadığı müddetçe, apandisit rahatsızlığının tedavisi cerrahi yöntemlere başvurulmasıdır.

Apandisitten korunma yollarını merak edenlerin, lifli gıdalarla beslenmek gibi yöntemlerin riski azalttığını bilmeleri yerinde olabilir. Apandisit sorunundan kaçınmak için kullanılabilecek (bilinen) bir yöntem yoktur ama bahsedilen beslenme düzenini benimsemek apandisitle karşılaşma riskinin azaltılmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir