Bağırsak Kanseri Belirtileri

Kalın bağırsak sindirim sistemimizde ince bağırsaktan sonra gelen ve anüsle sonlanan bölümün genel adıdır. Son 15 cm.lik bölümü rektum, kalan kısmı kolon olarak anılan kalın bağırsağı etkileyen kanser türü ise kolon kanseri olarak ya da kısaca bağırsak kanseri ismiyle bilinmektedir.

Bağırsak Kanseri (kolon kanseri) Hakkındaki Çeşitli Bilgiler

Kolon kanseri, ülkemizde en çok görülen kanser türleri arasında beşinci sırada bulunan bir kanser türüdür. Cinsiyete göre değerlendirildiğinde ise kadınlarda en çok görülen ikinci kanser türü olduğu, erkeklerde en çok görülen üçüncü kanser türü durumunda olduğu belirlenmektedir.

Son yıllarda gelişen tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde erken teşhis edilme ihtimali artan ve tedavisi daha başarılı sonuçlar veren kolon kanseri, bu gelişmelere rağmen dünyadaki en önemli sağlık sorunlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Dünya çapında kalın bağırsak kanserine yakalanan ve hayati tehlikeyle karşılaşan kişi sayısı milyonlarla ifade edilmektedir.

Kalın bağırsak kanseri, ülkemizde ve tüm dünyada en çok görülen kanser türleri arasında bulunan bir hastalıktır.

50 yaşın üzerinde bulunan kişilerde daha çok görülen kolon kanserinden korunmak isteyenlerin lifli gıdaları (sebze, meyve ve tahıllar) daha çok tüketmeleri, yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini almaları önerilmektedir. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi hastalığın tedavisinde büyük önem taşıyan erken tanı ise düzenli olarak yaptırılan kontrollerle/muayenelerle konulmaktadır.

Kalın Bağırsak Kanseri Nedenleri (Risk Faktörleri)

 • Yaşam şekli kalın bağırsak kanserinin ortaya çıkma riskini artıran veya azaltan önemli bir faktördür. Az lifli gıdalarla beslenen, obezite sorunu olan, hareketsiz bir yaşam tarzını benimseyen, diyabet hastalığı olan, sigara ve alkol kullanan kişiler, kolon kanseriyle yüzleşme ihtimali daha yüksek olan kişilerdir.
 • 50 yaş üzerinde bulunan kişilerde daha çok görülen kalın bağırsak kanseri, yaşanılan ülkeye veya bölgeye göre görülme sıklığı değişen bir kanser türüdür.
  Kolon kanseri 50 yaşın üzerinde bulunan, az lifli gıdalarla beslenen, sigara ve alkol kullanan, hareketsiz bir yaşam tarzını benimseyen, obezite ve diyabet gibi sağlık sorunları olan kişilerde görülme ihtimali daha yüksek olan bir kanser türüdür.
 • Kalın bağırsağın yüzeyini örten tabakanın yani mukozanın anormal büyümesi sonucunda ortaya çıkan ve bağırsak kanalı içine doğru büyüyen kabartılar olan polipler, kalın bağırsak kanseri açısından en önemli risk faktörü olarak değerlendirilirler.
 • Genetik faktörler, ailede kalın bağırsak kanserinin varlığı, kolon kanseriyle karşılaşma riskini artıran faktörler arasında bulunurlar.
 • Rahim veya yumurtalık kanseri olan kadınlarda kalın bağırsak kanserinin görülme riski de artar.
 • Başka nedenler yüzünden radyasyon tedavisi alan kişiler, kolon kanseriyle karşılaşma ihtimalleri artan kişilerdir.
 • Ülseratif kolit ve Crohn gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları, kalın bağırsak kanserinin ortaya çıkma riskini artıran sağlık sorunlarıdır.

Yukarıda sıralanan faktörler kalın bağırsak kanseriyle karşılaşma riskini yükseltseler de, kalın bağırsağında kanser olan hastaların 4’te3’ü yani büyük bölümü bu risk faktörlerinden hiç birisine sahip olmayan kişilerden oluşmaktadır.

Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri

Erken evrelerinde hiçbir belirti göstermeyebilen kalın bağırsak kanserinin (genellikle) ilerleyen evrelerinde görülen belirtileri şunlardır:

Bağırsak alışkanlıklarında 4 haftadan uzun süre davam eden değişiklikler (ishal, kabız, dışkı kıvamında değişiklikler gibi) olması kalın bağırsak kanseri belirtisi olabilir.
 • İshal veya kabızlık ve dışkı kıvamındaki değişiklikler gibi değişiklikler (bağırsak alışkanlıklarında 4 haftadan uzun süre devam eden değişiklikler),
 • Rektal kanama olması veya dışkıda kan görülmesi
 • Kramp, gaz veya ağrı sürekli devam eden, ısrarcı karın rahatsızlıkları,
 • Bağırsağın tamamen boşalmadığı hissi,
 • Zayıflık veya halsizlik olması,
 • Nedeni bilinmeyen, açıklanamayan kilo kaybı, kolon kanserinin sık olarak görülen belirtileri olarak sıralanabilirler.

Kalın Bağırsak Kanseri Tanısı

Kalın bağırsak kanserine tanı konulması için yapılan fiziksel muayenenin yanı sıra kolonoskopi ve endoskopi yöntemlerine başvurmak gerekecektir.

Kalın bağırsak kanseri tanısı fiziksel muayenenin yanı sıra kolonoskopi ve endoskopi yöntemlerine başvurularak konulacaktır.

Ailesinde kolon kanseri olan kişiler ya da 50 yaşın üzerine çıkan bireyler, kolon kanserine erken tanı konulmasını sağlayan her yıl dışkıda gizli kan tetkiki ve 5 yılda bir rektal muayene ve rektosigmoidoskopi kontrollerini yaptırmaları tavsiye edilen kişilerdir. Her 5 – 10 yılda bir çift kontrastlı kolon grafisi ve rektal muayene ya da her 10 yılda bir rektal muayene ve tam kolonoskopi şeklinde yapılan testler/taramalar da kalın bağırsak kanserine erken tanı konulmasını sağlayan önlemler olarak gösterilebilirler.

Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi

Kalın bağırsak kanserinin standart tedavisi cerrahi müdahaledir. Bu ana tedavi yönteminin yanı sıra ameliyat öncesinde veya ameliyat sonrasında kemoterapi ve/veya radyoterapi uygulanan hastalar da olabilir. Tedavinin amacı hastalığı tedavi etmek, mümkün değilse hastanın yaşam süresini uzatmak ve yaşam kalitesini artırmaktır.

Ana tedavi yöntemi cerrahi müdahale olan kalın bağırsak kanserinin tedavisi, hastalığın aşamasını, yayılım derecesini gösteren bazı testler sonucunda belirlenecektir.

Hastalığın tedavi yönteminin belirlenmesini sağlayan yani hastalığın yayılım derecesinin, bulunduğu aşamanın saptanmasını sağlayan tanı yöntemleri/tetkikler ise tomografi, ultrason, endo ultrason, MR ve PET gibi yöntemlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir