Bebeklerde Epilepsi Belirtileri

Halk arasında ‘sara’ olarak da isimlendirilen epilepsi, genel kanının aksine sadece yetişkinleri etkileyen bir hastalık değildir. Hatta epilepsi vakalarının nedeni tespit edilemeyen %50-60’lık bölümü, çoğunlukla 15 yaşın altında bulunan çocukları etkileyen vakalardır. Bu grup içinde yer alan bebekler dikkate alındığında ise, 0-1 yaş arasındaki bebekler yani yenidoğanlar olarak adlandırılan grup, epilepsi hastalığından en çok etkilenen grup (bebek yaş grubu) olarak görünmektedirler.

Bebeklerde Epilepsi Nedenleri

Epilepsi hastalığı, beynin tamamında veya bir grup beyin hücresinde görülen, anormal olarak ortaya çıkan, kısa ve ani biçimde başlayan biyo-elektriksel deşarjlara yol açan bir rahatsızlıktır. Beyinde ortaya çıkan bu anormalliğin kesin nedeni anlaşılamamıştır, bu durumu yaratabileceği düşünülen durumlar ve beyindeki anormalliklerle ilişkilendirilen durumlar söz konusudur:

Genetik faktörler ve anne karnında yaşanabilen sorunlar, bebeklerde beyin hastalıklarının ve epilepsi, down sendromu gibi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına yol açabilen faktörlerdir.
 • Genetik faktörler, hastalıkla ilişkilendirilen 500’üm üzerimdeki gen, tek başlarına epilepsi hastalığına yol açan faktörler olmasalar da, bu genlere sahip olan kişilerde epilepsi hastalığını tetikleyebildiği düşünülen faktörlerdir.
 • Doğum öncesinden kaynaklanan bazı bozukluklar da epilepsi nedenleri arasında sayılmaktadırlar. Hamilelikte yetersiz beslenme, enfeksiyonlarla karşılaşma, rahimde oksijensiz kalma gibi sorunlarla karşılaşılan bebekler, epilepsiyle ve diğer beyin hastalıklarıyla karşılaşma ihtimali daha yüksek olan bebeklerdir.
 • Nörosifilis, menenjit (beyin zarı iltihabı) ve ensefalit, bakterilerin veya mantarların yol açabildiği beyin apsesi gibi sağlık sorunları, tüm yaşlardaki bireylerde ve bebeklerde epilepsi hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilen sorunlardır.
 • Kafa travmaları (kafa üstü düşme sırasında yaşanan travma gibi) gibi kaza eseri ortaya çıkan problemler, bebeklerde ve farklı yaş gruplarında bulunan kişilerde epilepsiye neden olabilirler.
 • Beyin hücrelerine zarar verebilen hastalıkların tamamı epilepsiye neden olabilen faktörler arasında bulunurlar. Örneğin yetişkinlerdeki kalp krizi sorunları, beyne giden kanın kesilmesine, beyin hücrelerinin zarar görmesine ve epilepsiye neden olabilir. Dolayısıyla bebeklerde beyin hücrelerinin zarar görmesine neden olabilen tüm hastalıklar veya diğer sorunlar, bebeklerde epilepsi nedenleri arasında yer alırlar.
 • Hamilelik dönemi sırasında alkol alan veya sigara kullanan annelerin bebekleri, epilepsi hastalığıyla daha çok karşılaşan bebekler durumunda bulunmaktadırlar. Bunların yanı sıra uykusuzluk, stres gibi çevresel faktörler de tüm yaş gruplarında epilepsi hastalığını tetikleyebilen faktörler olarak gösterilebilirler.
  Kafa travmaları ve beyin hücrelerine zarar verebilen hastalıklar da bebeklerde epilepsi hastalığının görülmesine yol açabilen nedenlerdir.

Bebeklerde Epilepsi Belirtileri

Yetişkinlerde vücudun kasılması, çenenin kilitlenmesi, seğirme ve ağızdan köpük gelmesi gibi belirtilere neden olabilen epilepsi nöbetleri, bebeklerde daha küçük nöbetler ve çok dikkat çekici olmayan belirtiler şeklinde ortaya çıkabilirler. Bebeklerde epilepsi belirtileri şu belirtiler olabilir:

Uykusuzluk, sıçrayarak uyanma, aniden sıçrama gibi belirtiler, bebeklerde epilepsi belirtisi olarak ortaya çıkabilen belirtilerdir.
 • Gözlerin hareketsiz sabit bir yere bakması,
 • Bebeklerde dalma olarak isimlendirilen durum, bakışlar,
 • Gece uykusundan çok sık şekilde uyanma durumu,
 • Aniden meydana gelen sıçramalar, bebeklerin uykudan uyanmalarına neden olabilen ve/veya elektrik çarpmış gibi ortaya çıkabilen ani sıçramalar,
 • Birden görülen baş düşmeleri,
 • Tüm vücutta aniden oluştuğu görülen kasılmalar,
 • Bebeğin sık sık kusması.

Bebeklerde Epilepsi Tedavisi

Hastalığın derecesine ve türüne göre yılda sadece birkaç kez ortaya çıkabilen ya da günde 50-60 kez gelebilen epilepsi nöbetleri, bebeklerin ve çocukların hayat kalitelerini önemli ölçüde etkileyen sorunlardır. Bu nöbetler ve neden olduğu semptomlar, çocukların zekâ düzeyi ve davranış şekli (davranış sorunları) üzerinde önemli etkileri olan etkenler olarak gösteriliyor. Dolayısıyla hastalığın teşhis edilmesi, tedaviye başlanması ve nöbet kontrolünün sağlanması, nöbet sayısının azaltılması, çok önemli görevler olarak kabul ediliyorlar.

Epilepsi nöbetleri, çocukların davranış sorunları sergilemelerine yol açabilen ve zeka gelişimine engel olabilen sorunlardır. Yani çocukların hayat kalitelerine önemli biçimde ve olumsuz yönde etkileyen problemler olarak ele alınmaları gerekir.

Bebeklerde epilepsi tanısı, nöbetleri gözlemleyen aile bireylerinin/bakıcılarının verdikleri bilgiler ya da bu nöbetlerin kayda alındığı videolar (cep telefonu kaydı gibi) sayesinde konulabilir. Tanı EEG, kraniyal MRG, kan tahlilleri, Video EEG, epilepsi yanışının kesinleşmesini sağlayan tanı yöntemleridir.

Bir defa nöbet geçiren çocuklarda tedaviye başlanmaz çünkü nöbetler tekrarlanmayabilir. Nöbetleri tekrarlayan çocuklarda epilepsi tedavisi, genellikle antikonvülsan (nöbeti durdurucu) ilaçlar ile yapılmaktadır. İlaçlar hastalığı tedavi etmez ama nöbetlerin durdurulmasını, kontrol altına alınmasını sağlayabilir. Genellikle en az 2 yıl gibi süreler boyunca devam ettirilen bu tedavi, ilaç dozlarını yavaş yavaş azaltmak suretiyle sonlandırılabilir. Bazı durumlarda hastanın bu ilaçları hayatı boyunca kullanması gerekebilir. Çocuklarda iki yıl boyunca nöbetsiz geçen dönem, hastalığın ortadan kalktığının ve tedavinin sonlandırılabileceğinin işareti olarak kabul edilir.

Çocuklarda görülen epilepsi vakalarının %70-80’lik bölümü, genellikle iki yıllık ilaç tedavisi sonucunda ortadan kalkan sorunlardır.

Epilepsi cerrahisi, Vagus sinir stimülatörü (beyin pili), Ketojenik diyet, epilepsinin türüne ve hastanın yaşına göre tercih edilebilen diğer epilepsi tedavi yöntemleridir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir