Bel Soğukluğu Belirtisi

Neisseria gonorrhoeae (gonokok) olarak isimlendirilen bakterinin neden olduğu enfeksiyona bel soğukluğu (gonore) adı verilmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık görülen hastalık olan bel soğukluğu (gonore), söz konusu olan bakterinin idrar yollarında, rahim ağzında, gözde, rektumda ve üreme organlarında yerleşmesi nedeniyle ortaya çıkan bir enfeksiyondur.

Bel Soğukluğu (Gonore) Nasıl Bulaşmaktadır?

Dünyada her yıl yaklaşık 50 milyon kişinin yakalandığı tahmin edilen bel soğukluğu, kadınlarda ve erkeklerde görülebilen bir rahatsızlıktır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

Bel soğukluğu tüm dünyada en çok görülen cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Çok eşlilik ve korunmasız cinsel ilişkiler nedeniyle kolay bir şekilde yayılır.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bel soğukluğu, erkeklerden kadınlara daha kolay bir şekilde bulaşmaktadır. Bel soğukluğu bulunan bir kadınla cinsel ilişki kuran erkeklerin %20-40 arasında bulunan kısmı enfekte olmaktadır. Bel soğukluğu olan bir erkekle cinsel ilişkiye giren kadınların ise %60-90 oranları arasında kalan bir bölümü enfekte olur. Korunmasız ilişkilerin ve çok eşli kişilerin sayılarının çoğalması, dünya çapında ortaya çıkan bel soğukluğu vakalarının sayısının her yıl artmasına neden olmaktadır.

Bel Soğukluğuna Neden Olan Bakteri (Neisseria Gonorrhoeae)

Hastalığa yol açan gonokok cinsinden Neisseria gonorrhoeae bakterisi, mikroskop altında kahve çekirdeği biçiminde görülen ve çiftler halinde bulunan, gram negatif diplokok bir bakteridir. Çoğalmaları için kompleks besiyerleri gerekmektedir. Ayrıca yağ asitleri gibi faktörler üremelerine engel olmaktadırlar. Fiziksel ve kimyasal faktörlere karşı, genel olarak ortama karşı çok duyarlı olan bakterinin ideal çoğalma ısısı 35-37 0C arasında bulunmaktadır.

Neisseria gonorrhoeae bakterisinin görüntüsü.

Neme ihtiyaç duyan, kuru ortamda yaşayamayan, insan vücudunun dışında hayatta kalması ve üremesi çok zor olan bakteri, insandan insana direkt temas yoluyla bulaşmaktadır. 1879 yılında Albert Neisser tarafından tanımlanan bakteri penisin ile tedavi ediliyordu. Bakterinin penisilinlere bağışıklık kazanmasından sonra ise genellikle Sefalosporin sınıfı bir antibiyotik olan ‘seftriakson’ gibi antibiyotikler kullanılarak tedavi edilmektedir.

Gereksiz antibiyotik kullanımı bu bakterinin ve diğer bakterilerin antibiyotiğe karşı direnç kazanmasına neden olabileceği için, gereksiz ve doktor tarafından reçete edilmemiş olan antibiyotiklerin kullanımından kaçınmak gerekir.

Bel Soğukluğu Belirtileri

Bel soğukluğu bazı hastalarda hiçbir belirti göstermeden ilerleyen bir hastalıktır. Şüpheli cinsel temastan sonraki birkaç hafta içinde görülebilecek olan (ve en sık gözlemlenen) bel soğukluğu belirtileri ise şunlardır:

Erkeklerde;

 • İdrar yaparken hissedilen ağrı,
 • Penisin ucundan gelen beyaz, sarı veya yeşil renkteki kalın kıvamlı akıntı,
 • Testislerde ortaya çıkabilen ağrı ve şişme sorunları,
  Erkeklerde ve kadınlarda görülen bel soğukluğu belirtileri arasında tuvalet ihtiyacını giderirken, büyük abdest veya küçük abdest esnasında hissedilen ağrı bulunmaktadır.
 • Büyük abdest sırasında kan gelmesi ve ağrı hissedilmesi, diğer zamanlarda da makattan akıntı veya kan gelmesi,
 • Makat enfeksiyonu ve/veya anal bölgede kaşıntı hissedilmesi,
 • Bazı durumlarda ve bazı kişilerde lenf bezlerinde şişme ile boğaz ağrısı gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması.

Kadınlarda;

 • Vajina akıntılarında artış, vajinadan beyaz veya sarımtırak renkli, kötü kokulu akıntı gelmesi,
 • Adet dönemleri arasında görülen vajinal kanamalar, adet düzensizliği,
  Kadınlarda bel soğukluğu belirtileri arasında adet düzensizlikleri ve adet dönemleri aralarında görülen kanamalar bulunur.
 • Vajinal bölgede kaşıntı veya yanma hissi olması, genital kaşıntı, vajinal çevrede bulunan salgı bezlerinin şişmesi,
 • Genital bölgede şişme veya kızarıklık görülmesi,
 • Cinsel ilişki sırasında duyulan ağrı,
 • Karın ağrısı, makattan kan veya akıntı gelmesi, büyük abdest bozarken ya da küçük abdest esnasında ağrı hissedilmesi,
  Vajinal akıntıların artması, vajinadan kötü kokulu akıntının gelmesi de kadınlarda bel soğukluğu belirtileri arasında yer alır.
 • Alt karın ağrısı, kasıklarda ağrı, kasıklara veya pelvik bölgesine giren kramplar gibi rahatsızlıklar,
 • Pelvik inflamasyonu, fallop tüplerinin ve yumurtalıkların iltihabı,
 • Yüksek ateş,

Bel Soğukluğunun Yol Açabileceği Sorunlar ve Hastalıklar

Bel soğukluğu rahatsızlığını ciddiye almak ve kısa sürede tedavi edilmesini sağlamak gerekir. Aksi halde erkeklerde ve kadınlarda birçok komplikasyona yol açabilir.

Bel soğukluğu hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlığa yol açabilir. Erkeklerde bakterinin genital organlara yayılması sonucunda kısırlık görülebilir. Kadınlarda ise üretra ve fallop tüplerinin iltihaplanmaları, geri dönüşümsüz biçimde zarar görmeleri kısırlığa neden olur.

Bel soğukluğu erkeklerde ve kadınlarda kısırlığa neden olabilen sorunlara yol açabilir.

Bakteri özellikle oral seks yapan kişilerde farenjit gibi boğaz enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir.

Gebelik sırasında Neisseria gonorrhoeae bakterisini taşıyan anneler, doğum esnasında bu bakterinin bebeğe geçmesine neden olabilirler. Bu durum yeni doğan bebekte gözün beyaz kısmının (konjuktiva) enfekte olmasına yani konjuktivit olarak adlandırılan enfeksiyona yol açabilir. Konjuktivit, bebeğin kör olmasına dahi neden olabilen bir enfeksiyondur.

Farenjit, konjuktivit, proktit, üretrit , prostatit, orşit gibi iltihaplar, bel soğukluğu nedeniyle ortaya çıkan sorunlar olabilirler.

Neisseria gonorrhoeae bakterisi enfekte olan kişilerde de konjuktivit (gözde konjuktiva iltihabı) sorununa sebep olabilir. Bunun dışında proktit (makad iltihabı), üretrit (uretra iltihabı), prostatit (prostat iltihabı) ve orşit (testis iltihabı) gibi sorunlar da Neisseria gonorrhoeae bakterisi tarafından ortaya çıkarılabilirler.

Bel Soğukluğundan Korunma Yolları

Bel soğukluğundan korunmanın en iyi yolu tek eşli yaşam tarzını benimsemektir. Çok eşli bireyler ya da hayat kadınları gibi kişiler, tek eşli bireylere göre bel soğukluğuna yakalanma ihtimali çok daha yüksek olan kişilerdir.

Tek eşli bir yaşam tarzı ve %100 koruma sağlamasa da cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması, bel soğukluğundan korunmanın en iyi yöntemleri olarak gösterilebilirler.

Prezervatif kullanmak da bel soğukluğuna yakalanma riskini önemli oranda azaltabilir. %100 koruma sağlamasa da, çok eşli bireylerin bel soğukluğuna yakalanma ihtimallerini önemli oranda düşürmelerini sağlayacaktır.

Bel soğukluğu hastalarının tedavileri tamamlanıncaya kadar cinsel ilişkilerden kaçınmaları da bu hastalıktan korunma yöntemleri arasında sayılabilir.

Bel Soğukluğu Tanısı

Bel soğukluğu tanısı, üroloji veya jinekoloji uzmanı olarak tanımlanan doktorlarla bizzat görüşüldüğünde koyulabilir. Enfekte olmuş bölgelerden alınan sürüntülerden hazırlanan yaymalar Gram boyasıyla boyanarak mikroskop altında söz konusu olan bakteri aranır.

Bel soğukluğu tanısı, enfekte olan bölgelerden alınan örneklerin laboratuvar koşullarında incelenmesi sonucunda koyulur.

İdrar yollarında ya da rahim ağzında görülen enfeksiyonlarda ilk idrar örneği de teşhis için yeterli olabilir. Yapılan laboratuvar testleri sonucunda bel soğukluğu tanısını koymak mümkün olur.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Eski dönemlerde penisilin iğnesi ile kolay bir şekilde yapılan bel soğukluğu tedavisi, Neisseria gonorrhoeae bakterisinin penisiline karşı direnç kazanmış olması nedeniyle biraz daha güçleşmiştir. Ama sonraki dönemlerde keşfedilen antibiyotikler sayesinde hastalığın tedavi edilmesi mümkündür.

Sefiksim, siprofloksasin, ofloksasin gibi antibiyotikler, bel soğukluğu tedavisinde enjeksiyon ya da tablet şeklinde kullanılan antibiyotiklerdir. Bel soğukluğu genellikle ‘klamydia’ adı verilen cinsel hastalıkla birlikte görülmektedir. Bu nedenle her iki enfeksiyonu da tedavi edebilecek olan antibiyotikler beraber reçete edilir ve kullanılırlar.

Bel soğukluğu uygun antibiyotiklerin kullanılması yoluyla tedavi edilir. Bel soğukluğu genellikle klamydia adı verilen başka bir cinsel hastalıkla beraber görülür. Bu nedenle tedavi sürecinde her iki hastalığı da tedavi edecek olan antibiyotiklerin birlikte kullanılması gerekebilir.

Bel soğukluğu tedavisinin hastanın partnerini ya da partnerlerini de kapsaması uygun olacaktır. Bel soğukluğu tedavi edilen kişi, enfekte olan kişilerle (tedavi edildikten sonra) cinsel ilişki yaşarsa, tekrar bel soğukluğu hastalığı ile yüzleşmek zorunda kalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir