Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrekler vücuttaki ve fazla tuzu temizleyen, kandaki atık malzemeleri temizlemekten sorumlu olan organlardır. Biri sağda ve biri solda olmak üzere omurganın iki tarafındaki boş bölgelerde bulunan böbreklerden kaynağını alan kanserler de böbrek kanseri olarak adlandırılmaktadır.

Çoğunlukla 55 yaş üzerinde bulunan kişilerde bulunan böbrek kanseri, ülkemizde yılda yaklaşık 10 bin kişinin karşılaştığı, dünya çapında her yıl 300 bin yeni vakanın ortaya çıktığı bir kanser türüdür. Erkeklerde kadınların 2 misli daha çok görülen böbrek kanseri, yetişkinlerde görülen kanser türlerinin %2-3 arasında bulunan bölümünü oluşturan bir hastalıktır.

Böbrek Kanseri Nedenleri

Böbrek kanserine neden olan etkenler arasında diğer kanserlerin çoğunda olduğu gibi sigara, obezite ve hipertansiyon bulunuyor. Bu üç faktör, böbrek kanserlerinin yaklaşık yarısından sorumlu olan etkenler olarak gösteriliyorlar.

Böbrek kanserinin en önemli nedenleri sigara kullanımı, obezite ve hipertansiyon olarak gösterilmektedir.

Böbrek kanseriyle karşılaşma riskini artıran diğer etkenler arasında ise aile öyküsü (genetik faktörler) ve Von hippel lindau (VHL sendromu) gibi kalıtsal bir hastalık bulunuyor.

Böbrek kanseri hastalarının önemli bir bölümünde bu faktörlerin etkili olduğu düşünülse de, bu risk faktörlerine sahip olan insanlarda böbrek kanseri olmadığı ya da bazı böbrek kanseri hastalarında bu risk faktörlerinin hiç birisinin bulunmadığı da görülebiliyor.

Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrek kanserinde sıklıkla görülen belirtiler aşağıda sıralanmıştır. Ama bu belirtilerin böbrek kisti ya da enfeksiyonlar gibi diğer sağlık sorunları nedeniyle de ortaya çıkabilecekleri unutulmamalıdır. Ayrıca hastalığın çok nadir durumlarda erken evrelerde belirti verdiği, belirtilerin genellikle hastalığın ilerleyen evrelerinde ortaya çıktığı da unutulmamalıdır.

Böbrek kanserinin öne çıkan belirtileri idrarda kan görülmesi ve sırtın sağ ya da sol tarafında geçmeyen bir ağrı olması şeklinde gösterilebilir.
  • İdrarda kan görülmesi (çay renginde, pas renginde ya da koyu kırmızı renkte idrar),
  • Sırt bölgesinin sağ ya da sol tarafında geçmeyen bir ağrı olması,
  • Sebebi bilinmeyen kansızlık,
  • Sebepsiz ve normalden fazla miktarda kilo kaybı olması,
  • Yüksek ve sebepsiz ateş,
  • Aşırı yorgunluk hissi.

Böbrek Kanseri Tanısı

Böbrek kanseri tanısı çoğu zaman başka şikâyetler nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvuran hastalarda başvurulan Tüm Batın Ultrasonografisi, Batın MR ya da Batın BT (Bilgisayarlı tomografi) yöntemleriyle konulan bir tanıdır. İdrar analizi, kan testleri, ultrasonografi, biyopsi gibi testler veya tanı yöntemleri de böbrek kanseri tanısının konulmasını ya da kesinleşmesini sağlayan yöntemlerdir.

Tüm Batın Ultrasonografisi, Batın MR ya da Batın BT (Bilgisayarlı tomografi) gibi yöntemler, böbrek kanseri tanısının konulmasını sağlayan önemli yöntemlerdir.

Böbrek kanseri tanısı konulan hastaların çoğu genellikle hastalığın ileri evrelerinde bulunan, acil şekilde tedavi edilmesi gereken hastalardır.

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanserinin en önemli tedavi seçeneği cerrahi tedavidir. Targeted ve biyological terapi yöntemlerinin de uygulanabildiği böbrek kanserleri, kemoterapi ve radyoterapi gibi kanser tedavi yöntemlerinin etkinliğinin az olduğu bir hastalıktır. Hastalara uygulanan tedaviden sonra, özellikle cerrahi tedaviden sonra hastaların takibi sürdürülür, normal hayata uyum göstermelerini sağlamak amacıyla beslenme düzenleri ayarlanır ve izlenir.

Böbrek kanserini tedavi etmek için kullanılabilen farklı tedavi yöntemleri bulunsa da, en önemli ve etkili tedavi yöntemi cerrahi tedavi yöntemidir.

Uygulanacak tedavi yönteminin seçimi tümör büyüklüğü, tümörün böbrek dışına ya da vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığı, hastanın genel sağlık durumu ve yaşı gibi etkenler göz önüne alınarak yapılır.

Böbrek Kanseri Evreleri

Tedavi yönteminin seçimini de etkileyen böbrek kanseri (tümörü) evreleri şunlardır:

Kanser evreleri
  • Evre 1: Tümör 7 cm’den küçüktür ve sadece böbrek içinde yer alır, başka organlara yayılmamıştır.
  • Evre 2: Tümör böbrek dışındaki organlara yayılmamıştır ancak 7 cm’den büyüktür.
  • Evre 3: Lenf bezlerine geçiş gösteren ya da çevredeki kan damarlarına yayılım gösteren tümör herhangi bir büyüklükte olabilir.
  • Evre 4: Tümörün böbrek etrafındaki yağlı dokuya ya da fibroz kapsül dokusuna yayılım gösterdiği evredir. Akciğer, karaciğer ya da kemikler gibi diğer organlara ve etraftaki lenf dokularına yayıldığı da görülebilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir