Bronşit Belirtisi

 

Bronşit, bronş tüplerinin (solunum borularının) iç yüzeylerinde yer alan zarların iltihaplanmasını anlatan bir sözcüktür. Bronş tüpleri akciğerlere hava taşıyan solunum borularıdır. Akciğerlerin içinde bulunan ve içlerinde hava dolaşan bronş tüplerinin iç kısmının iltihaplanması bronşit olarak adlandırılmaktadır. Bronşit, akciğerlerin yanı sıra ağız ve burun arasında yer alan hava geçitlerinin iltihaplanmaları, şişmeleri ile karakterize bir hastalıktır.

Bronşit, bronş tüplerinin iltihaplanması olarak tarif edebileceğimiz bir hastalıktır.

Bronşit hastaları havayı yani oksijeni soluma yeteneği, akciğerlere ulaştırma yeteneği düşük olan bireyler şeklinde tarif edilebilirler. Solunum yollarındaki balgamı9 ve ağır mukusu da temizleyemeyen hastalar, nefes darlığı, göğüslerinde sıkışıklık ve rahatsızlık, balgamlı öksürük gibi sorunlarla karşılaşabilirler.

Bronşit Türleri ve Nedenleri

Bronşit, akut bronşit ve kronik bronşit olarak iki başlık altında incelenir.

Akut Bronşit ve Akut Bronşite Yol Açan Nedenler

Hastalığın kısa süreli türü olup genellikle soğuk algınlıkları, grip gibi hastalıkları, viral enfeksiyonları izleyen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla 2-7 gün arasında kendiliğinden iyileşir. Ama zatürreye dönüştüğü ya da kronik bronşit, bronşektazi, astım, tüberküloz, kistik fibrozis, sinüzit gibi diğer hastalıklara yol açtığı da görülebilir.

İnfluenza, Parainfluenza, Coryza virüsleri ve diğer bazı virüsler akut bronşite neden olabilir. Çoğu zaman solunum yolu virüsleri nedeniyle ortaya çıkan akut bronşit, Hemophilus influenza, Pnömokoklar, Streptokoklar ve Stafilokoklar gibi bakteriler ve ender görülen durumlarda Candida ve Aspergillosa gibi mantar türleri de akut bronşit rahatsızlığına neden olabilirler.

Pasif ya da aktif sigara içiciliği, bronşit hastalığına yol açan en önemli nedendir.

Akciğerleri tahriş eden maddeler de akut bronşit nedenleri olarak gösterilebilirler. Lübnan kaynaklı bir araştırma, iş yerlerinde pasif sigara içicisi durumunda bulunan kişilerin bronşit türlerine yakalanma ihtimallerinin %89 artarak neredeyse iki katına çıktığını göstermiştir. Aynı kişinin evinde de pasif sigara içicisi konumunda olması riski çok daha yüksek bir seviyeye çıkartabilir. Enfeksiyonlar ve sigara dumanının yanı sıra hava kirliliği, buhar, toz, duman gibi çevresel etkenler de akut bronşit nedenleri arasında sayılabilirler.

Kronik Bronşit ve Kronik Bronşit Nedenleri

Kronik bronşit, akciğerlerde ve hava yolu dokusunda meydana gelen tahrişin tekrarlanması ve hasara neden olması şeklinde tarif edebileceğimiz uzun süreli bir hastalıktır. 40-60 yaşları arasında bulunan 4 erkekten birinde görülen hastalık, en az iki yıllık süre içinde görülen, en az 3 ay süreyle devam eden ve balgam çıkarma, öksürük gibi problemlere neden olduğunda ‘kronik bronşit’ olarak tanımlanmaktadır.

Sigara içen erkek sayısının oldukça fazla olması, 40-60 yaş arasında bulunan erkeklerin %25’inde bronşit görülmesine yol açmaktadır.

Akut bronşit ataklarının tekrarlanması, sigara kullanımı ve hava kirliliği, kronik bronşit sorununun en sık rastlanan nedenleridir. Kronik akciğer enfeksiyonları, kronik astım ve kistik fibroz gibi hastalıklar ya da endüstriyel toz ve küle maruz kalınması da kronik bronşit sorununun ortaya çıkmasına neden olabilirler.

Bronşit Belirtileri

Her iki bronşit türünde ortak görülen belirtiler şu şekilde sıralanabilirler:

Öksürük, bazen balgamlı da olabilen öksürük, bronşit hastalığının en öne çıkan belirtisidir.
  • Balgamlı da olabilen sürekli öksürük,
  • Nefes darlığı problemleri,
  • Boğaz ağrısı, baş ağrısı ve diğer vücut ağrıları,
  • Hastada hırıltı olması,
  • Göğüs sıkışması hissedilmesi,
  • Düşük ateş ve titreme görülmesi,
  • Burun tıkanıklığı ve sinüs tıkanıklığı sorunlarının yaşanması bronşit hastalığına işaret edebilirler.

Bronşit Tedavisi

Hastayı muayene eden doktorun hastanın geçmişi hakkında bilgi alması (sigaraya ve hava kirliliğine maruz kalıp kalmadığını öğrenmesi), özellikle öksürük başta olmak üzere görülen belirtiler hakkında bilgi alması bronşit tanısı koyulmasını sağlayacaktır. Akciğerlerdeki anormal seslerin dinlenmesi, kandaki oksijen seviyelerinin test edilmesi, göğüs radyografisi, pulmoner akciğer fonksiyon testleri veya diğer kan testleri ise teşhisin kesinleşmesini sağlayan ve hastalığın türünü/derecesini tespit etmeye yarayan testler olarak gösterilebilirler. Doktorunuz bu testlerden bazılarının yapılmasını isteyebilir.

Hastalığın tedavisinde istirahat, sıvı içme, sıcak ve nemli havayı solumak, gerekli olursa semptomları engelleyen öksürük bastırıcı veya ağrı kesici (reçetesiz) ilaçların kullanılması önerilir. Sigarayı bırakmak ve akciğerleri tahriş eden ortamlardan kaçınmak, nemlendirici kullanmak, egzersizler ve solunum egzersizleri de bronşit tedavisinde önerilebilen bazı yöntemler/önlemler olarak gösterilebilirler.

Bronşit hastalarının sıcak ve nemli hava solumaları, istirahat etmeleri ve bol sıvı almaları önerilir.

Bronşit semptomlarını hafifletmek ve hastayı rahatlatmak amacıyla doktorun reçete edebileceği ilaçlar ise Öksürük ilaçları, Bronkodilatörler, Mukolitik (mukusu eriten) ilaçlar, Anti-inflamatuar ilaçlar ve glukokortikoid steroidler, Antibiyotikler olabilirler. Ayrıca Pulmoner rehabilitasyon programı ve Oksijen terapisi gibi yöntemler de gereken durumlarda başvurulan ve hastanın solunumunun iyileştirilmesine, oksijen almasına yardımcı olan yöntemlerdir. Bronşit hastalarının mutlaka uymaları gereken kuralsa, aktif/pasif sigara içiciliğinden ve havası temiz olmayan ortamlardan uzak durulması gerekliliğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir