Doğum Belirtileri

Doğum zamanı yaklaşan anne adaylarının heyecanlı bir şekilde bebekleriyle tanışmayı beklediklerini tahmin edebilirsiniz. Önceden hesaplanan ve normal şartlarda hamileliğin 38-40. Haftaları arasında gerçekleşmesi beklenen doğum, birçok kadının şahit olduğu gibi daha erken dönemlerde de gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle hamile bayanların, anne adaylarının ve onunla ilgilenen kişilerin doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler hakkında bilgi edinmeleri, erken gerçekleşebilecek bir doğumu önceden tahmin etmelerini sağlayacak belirtiler hakkında bilgi sahibi olmaları yerinde olacaktır.

Doğumun Yaklaştığını Gösteren Belirtiler

Membran (amniyotik kese) yırtılması ya da halk ağzındaki söyleniş biçimiyle su gelmesi ve kasılmalar başlamadan bir ya da iki gün önce gerçekleşen nişan kanaması yani kan lekeli, pembemsi mukus akıntısı gelmesi (mukus tıkacının atılması) doğumun geldiğini gösteren ana belirtilerdir.

Doğumun yaklaştığı dönemde ortaya çıkabilen belirtilere dikkat etmeniz ve bu belirtiler konusunda doktorunuzu/ebenizi bilgilendirmeniz uygun olacaktır.

Su gelmesi doğumun başladığını gösteren ana belirti olabilir ama bu olay doğum sırasında da gerçekleşebilir. Kadınların sadece 4’te 1’inde doğumun başladığını erken bir zamanda gösteren su gelmesi, doğumdan 24 saat önce gerçekleşebilir. Su geldikten sonraki 24 saatlik süre içinde doğumun gerçekleşmesi gerekir. Suyunun geldiğini gören ya da bahsedilen pembemsi mukus akıntısını (nişan kanamasını)fark eden hamile bayanların, doktorlarına ya da ebelerine haber vermeleri yerinde olur.

Yukarıdaki iki ana belirti dışında diğer bazı belirtiler de doğumun yaklaştığını ya da doğumun başladığını gösterebilir. Bu belirtiler şunlardır:

Doğum yaklaştığında bebeğinizin doğum kanalına inmesi gibi değişimler, bazıları dışarıdan gözlemlenebilen belirtilere yol açacaktır.
  • Kilo alımının durması: Hamile kadınların çoğunda doğumun yaklaştığı dokuzuncu ayda kilo alımı durur. Hatta doğumu yaklaşan bazı hamile bayanların birkaç kilo verdikleri gözlemlenebilir.
  • Yorgunluk veya enerji artışı: Doğuma az bir süre kaldığında bazı kadınların kendilerini aşırı yorgun hissettikleri, diğer bir grup hamile bayanda enerji fazlalıkları olduğu görülebilir.
  • Bebeğin leğen kemiğine inmesi ve yerleşme: İlk defa anne olmayı bekleyen kadınlarda doğuma 2-4 hafta kala bebeğin leğen kemiğine inmesi, leğen kemiği bölgesinde ve makatta basınç hissi oluşmasına sebep olur.
  • Yalancı Kasılmalar: Braxton Hicks kasılmaları olarak isimlendirilen yalanı kasılmalar, rahmin kaslarını gererek doğuma hazırlanması yani bir nevi doğum provası olan kasılmalardır. 20. Haftada başlayabilen Braxton Hicks kasılmaları, 9.ayda sıklaşır ve şiddetini artırır. (Dokuzuncu ayda) Bu kasılmaların şiddetinin artması, sancılı olmaları, gerçek doğum kasılmalarından ayrılmalarını zorlaştıran durumlardır.
  • İshal: Kadınların bazılarında doğum başlamadan hemen önce görülen ishal, doğumun yaklaştığının habercisi olabilir.

Doğumun Başladığını Gösteren Kasılmalar

Doğumun başladığını gösteren en önemli işaret, başlangıçta 20-30 dakika aralıklarla gelen rahim kasılmalarıdır. İlk başladığında bel ağrısı ya da menstrüel kramp gibi hissedilen rahim kasılmaları, giderek şiddetlenirler, sıklaşırlar ve daha uzun sürmeye başlarlar.

20-30 dakikalık aralıklarla başlayan kasılmaların 3-5 dakikalık aralıklarla gelmeye başlamaları, doğumun gerçekleşmek üzere olduğunu gösterir.

Kasılmaların zamanını bilmek için, her birinin ne zaman başladığını ve ne kadar sürdüğünü not etmek gerekebilir. Neden oldukları ağrı ve kramp giderek artan kasılmalar 3-5 dakikada bir gelmeye başladığında doğumun gerçekleşmek üzere olduğu söylenebilir. Doktor muayenesi sırasında rahim ağzındaki genişlemenin 10 cm civarına ulaştığının görülmesi de, doğum için gerekli olan genişleme miktarına ulaşıldığı anlamına gelecektir.

Doğumun Gerçekleşmesi

Yukarıda sayılan belirtiler doğumun yaklaştığını gösterebilir ama doğumun gerçekleşeceğini gösteren belirtilerin hiç birisinin gözlemlenmediği durumlar da olabilir. Her doğum farklı olduğundan ve kadına özel olduğundan, doğumun yaklaştığı dönemlerde doktorunuzla ya da ebenizle sürekli irtibat halinde olmanız önerilir. Doğumun yaklaştığını gösterdiğini düşündüğünüz belirtilerinizi not etmeniz ve doktorunuza-ebenize danışmaktan çekinmemeniz gerekir.

Kasılmaların sıklaşmasıyla birlikte rahmin 10 cm civarında genişlemesi, doğum için gerekli şartların oluştuğunu gösteren belirtilerdir.

Bu arada sayılan belirtileri gösterdiğiniz durumlarda bile telaş etmeniz gerekmediğini unutmayın. Örneğin doğumun başladığını gösteren kasılmalar 5 dakikalık aralıklara inmedikçe hastaneye gitmeniz gerekmeyebilir. Çoğu doktor, kasılmaların sıklığı 5 dakikaya inmeden önce evinizdeki konforlu ortamda kalmanızı tavsiye edecektir. Daha önce doğum yapmış olan bayanların bu konuda doktorlarının fikrini özellikle sormaları gerekebilir.  Çünkü onların doğum süreçleri daha hızlı bir şekilde ilerleyebilir, hastaneye daha erken gitmeleri gerekebilir.

Doğum sırasında sakin ve odaklanmış kalmanız, doğumun daha rahat gerçekleşmesini ve bebeğinizi keyifli biçimde kucağınıza almanızı sağlayacaktır.

Eşinizin-partnerinizin ya da arkadaşlarınızdan, ailenizden birilerinin size eşlik etmesi, doğum başladığı sırada yanınızda olması iyi olacaktır. Böyle bir düzenleme yaparsanız, yanınızdaki kişi belirtilerinizi kaydetmenin yanı sıra, hastaneye gitmenizi sağlayabilir ve doğum sancıları sırasında hissedeceğiniz endişe-kaygı-korku gibi duygularınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir. Bu şekilde işleri kolaylaştıran, sakin ve odaklanmış şekilde kalmanızı sağlayan bir yardımcı, doğumunuzun her yönüyle daha rahat geçmesini sağlayacaktır. Sonuçta sizin yapacağınız iş ise, doğumu atlatmak ve bebeğinizi kucağınıza almak olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir