Erken Hamilelik Belirtileri

Hamile kalmaya çalışan bayanlar ve sürpriz gebelik yaşadığını düşünen hanımlar, erken gebelik belirtileri hakkında bilgiler edinmek isteyebilirler. Ama her kadının birbirinden farklı olduğu ve bu farklılıkların hamilelik dönemini de kapsadığı unutulmaması gerekir. Yani kadınlarda görülen erken hamilelik belirtileri ya da genel hamilelik belirtileri farklı olabilir veya hiçbir belirti görülmeyebilir. Hatta ilk gebeliği sırasında sabah bulantıları yaşayan bir kadının ikinci hamileliğinde sabah bulantısı hissetmediği de görülebilir.

Erken hamilelik belirtileri her kadında görülmeyebilir ya da görülen belirtiler farklı olabilir. Hamile olduğundan şüphelenen bayanların daha güvenilir yöntemlere başvurmaları ve durumlarını bu şekilde öğrenmeleri tavsiye edilir.

Kısacası, kesinlikle ortaya çıkması beklenen erken hamilelik belirtilerinden (ya da genel hamilelik belirtilerinden) söz etmek mümkün değildir. Ama hamile kadınların çoğunda görülen bazı belirtilerden bahsedilebilir. Bu belirtileri yaşayan kadınlar hamile olduklarını düşünerek gebelik testi yapmaya karar verebilirler. Hamileliğin kesin tanısını koymak için gebelik testi yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Erken Gebelik Belirtileri

Yumurtanın döllenmesiyle başlayan ve yükselen hormonlar gibi önemli değişikliklere yol açan hamilelik süreci, bu değişikliklerin ortaya çıkardığı birçok belirti sayesinde hamile olduğunuzu anlamanızı/hamilelikten şüphelenmenizi sağlayan bir süreç olabilir. Hormonlardaki değişiklikler hamile olduğunuzu anlamanızı sağlamayabilir ama çoğu zaman sebep oldukları belirtiler/işaretler sayesinde hamile olduğunuz konusunda şüphelenmenizi sağlayacaklardır.

Erken hamilelik belirtileri olarak kabul edilen belirtiler, hamile olup-olmadığınız konusunda şüpheye düşmenizi sağlayabilirler. Gebeliği kesinleştirmek isteyen kadınların ise gebelik testi yaptırmaları gerekecektir.

Gebelik belirtileri olarak kabul edilen aşağıdaki belirtiler, adet dönemlerinde ortaya çıkan semptomlarla neredeyse aynı olan belirtilerdir. Dolayısıyla bu belirtileri fark eden kadınlar dahi (belirtileri adet dönemi belirtileri sandıkları için) hamile olduklarını fark etmeyebilirler. Ama özellikle hamile kalmaya çalışan ya da hamile kalabileceğini düşünen kadınlar, aşağıda sıralanan belirtilerin kendilerinde olduğunu fark ettiklerinde gebe kalmış olduklarını anlayabilirler. Tabi daha önce de belirttiğimiz gibi, bu belirtiler hamilelik konusundaki şüphelerin kuvvetlenmelerini sağlasalar da, gebeliğin kesin tanısını koymak için gebelik testi yaptırmak gerekecektir.

Erken Hamilelik Belirtileri:

Erken hamilelik belirtileri arasında adet gecikmesi, mide bulantıları, göğüslerde hassaslaşma, aşırı duygusallık ve aşırı cinsel istek gibi belirtiler bulunabilir.
 • Adet gecikmesi,
 • Kasık ağrısı ve akıntı,
 • Göğüslerde değişim ve hassaslaşma,
 • Mide bulantısı,
 • Kabızlık,
 • Hızla kilo almak ya da hızla kilo vermek,
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmek,
 • Baş ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı gibi ağrılar,
 • Baş dönmesi ve bayılmak,
 • Halsizlik,
 • Aşırı duygusallık,
 • Aşırı cinsel istek erken gebelik belirtileri olarak sıralanabilirler.

Genellikle hamileliğin ilk ayı içinde ortaya çıkan yukarıdaki belirtilerin yanı sıra, 6. Hafta civarında vücutta görülen ısı değişimleri, 8-9. Haftalarda ortaya çıkan yüksek tansiyon ve kalp atışlarının hızlanması da erken hamilelik belirtileri arasında sayılabilirler. 11. Hafta gibi görülen akneler ve 12. Hafta civarında artan kan hacmi ile yüksek hormon seviyeleri sayesinde damarlarınıza fazla kan gönderilmesi sonucunda yağ bezelerinin çok çalışması, ‘hamilelik ışıltısı’ olarak da isimlendirilen parlak ve güzel bir görünüm kazanılması, gebelik sürecinin ilerleyen zamanlarında ortaya çıkan belirtilerdir. Sürekli yemek yeme arzusu ve bazı yiyeceklere karşı duyulan karşı konulmaz istekler (aşerme) de, genellikle hamileliğin ilk 3 ayında belirgin şekilde hissedilen belirtiler ya da semptomlar olarak kabul edilebilirler.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Sona Erer?

Kadının hamile kaldığı cinsel ilişkiyi takip eden 3 hafta içinde ufak çaplı olarak görülmeye başlayan hamilelik belirtileri, gebelik sürecinin ilk 3 aylık dönemi boyunca artarak devam eden semptomlar olabilirler. Özellikle hamile kalınan cinsel ilişkiden sonraki 2 hafta içinde adet döngüsü bulunan kadınlar, doğurganlıklarının en üst seviyede bulunduğu bu dönemde daha belirgin gebelik belirtileri ile karşılaşabilirler.

Erken hamilelik belirtileri, hamile kalınmasını sağlayan cinsel ilişkiyi takip eden 3 hafta içinde görünebilirler.

Erken hamilelik belirtileri olarak nitelendirilen ve büyük ölçüde hormonal değişikliklerden kaynaklanan belirtiler, hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde hafifleyen ve bazıları ortadan kalkan belirtilerdir. Ama hamilelik belirtileri/semptomları, hamilelik sona erinceye, doğum gerçekleşinceye kadar devam ederler.

Hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde kabızlığın yanı sıra round ligament ağrıları ve hemoroid gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Hamileliğin son 3 aylık döneminde görülebilen belirtiler arasında mide yanması, hazımsızlık, nefes darlığı, bitkinlik, bacaklarda kramplar, baş dönmesi ve denge kaybı, bilek ve sırt ağrıları, ciltte kaşıntı gibi belirtiler bulunur.

Hamilelik sürecinde görülen belirtiler, hamileliğin farklı dönemlerinde değişebilirler ama doğum gerçekleşene kadar devam ederler.

Doğum belirtileri olarak kabul edilen semptomlar/belirtiler ise nefes darlığı sorununun ortadan kalkması ama daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedilmesi, hafif kanlı veya pembemsi bir akıntı gelmesi, su sızıntısı ya da küçük bir patlama şeklinde olabilen su boşalması (suyun gelmesi), doğumun başladığını gösteren kasılmalar olarak sıralanabilir. Doğum başladığında 20-30 dakika aralıklarla gelen kasılmalar 3-5 dakika aralıklarla gelmeye başladığında, bebeğinizin (dünyaya ve size) merhaba demeye hazır olduğunu anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir