Fibromiyalji Belirtisi

Fibromiyalji, kas iskelet sistemi ağrıları, yorgunluk ve uyku bozukluğu gibi sorunların genellikle birlikte görüldüğü bir rahatsızlıktır. Kronik ağrı sendromu ya da tükenmişlik sendromu gibi tanımlarla da anılan fibromiyalji, Yunanca ve Latince (kas-doku-ağrı) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir terimdir ve bu terimi oluşturan kelimelerin baş harflerine istinaden FM ya da FMS olarak da bilinmektedir.

Fibromiyalji Nedenleri

Fibromiyalji sendromu nedeni kesin olarak tespit edilemeyen hastalıklardan birisidir. Ama bu hastalığa neden olduğu ya da hastalığa yakalanma riskini artırdığı tespit edilen bazı faktörler şu şekilde belirtilebilirler:

 • Genetik faktörlerin fibromiyaljiye yakalanma riskini önemli oranda artırdığı biliniyor. 1.derece akrabalarında aynı hastalık bulunan kişilerde fibromiyalji görülme ihtimali yaklaşık 8 katına çıkıyor.
 • Psikolojik bazı sorunlar fibromiyaljiye yakalanma riskini artırıyor. Bu riski yükselttiği kabul eden hastalıklar/sorunlar arasında depresyon, anksiyete, uyku bozuklukları gibi rahatsızlıklar bulunuyor.
 • Daha önceki dönemlerde, özellikle çocukluk çağlarında yaşanmış olan psikolojik veya fiziksel travmaların da fibromiyalji riskini artırdıkları kabul ediliyor.
  Fibromiyalji, gazeteciler, mimarlar, borsacılar gibi stresli mesleklere sahip olan ya da işini sevmeyen kişilerde daha sık görülen bir hastalıktır.
 • Gazeteciler, mimarlar gibi meslek gruplarında daha sık görülen fibromiyalji, ‘işkolik ve mükemmeliyetçi’ kişiliğe sahip olduğu kabul edilen kişilerde sıkça ortaya çıkan bir hastalık. Eğitim ve ekonomik seviye bakımından ortalamanın üzerinde bulunan kişilerde, profesyonellerde görülen bir hastalık olmasına rağmen işinden memnun olmayan kişilerde de fibromiyalji hastalığına sık olarak rastlanıyor.
 • Hastalık kadınlarda ve 25-55 yaşları arasında bulunan kişilerde daha çok görülüyor.

Fibromiyalji Belirtileri

Kas ve eklem ağrıları, yorgunluk ve dinlendirmediği belirtilen uyku, fibromiyalji hastalarında en çok görülen ve ortak olduğu tespit edilen şikâyetlerdir/belirtilerdir. Ama hastaların bazılarında aşağıda verdiğimiz belirtilerin bazıları ya da hepsi de görülebilir. Bu belirtilerin tamamı (genellikle) bir arada görülmez, hastaları verilen belirtilerden bir kısmını gösteriyor olabilirler.

 • Vücudun her yerinde dolaşma eğilimi olan ve 3 aydan uzun süre devam eden kas ve eklem ağrıları, yaygın vücut ağrıları hastalığın en tipik belirtisidir. Ağrılar en çok kollar, bacaklar, boyun, bel, göğüs ve kalçada görülür. Kötü uyku, stres, soğuk ve nemli havalar, mekanik yüklenmeler ağrıların artmasına yol açabilirler. Spazm, batma ta da yanma şeklinde hissedilen, günler boyunca devam eden sırt ve boyun ağrıları söz konusu olabilir. Ağrılı adet dönemleri ve adet öncesinde görülen gerginlik, migren veya gerilim tipinde baş ağrıları da fibromiyalji belirtileri arasında bulunan ağrılar arasında sayılabilirler.
  Kas ve eklem ağrıları, dinlendirmeyen uyku ve sürekli hissedilen yorgunluk fibromiyalji hastalarının ortak şikayetleridir.
 • Dinlendirmeyen uyku, sabahları ve günün ilerleyen saatlerinde görülen yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü çekilmesi fibromiyalji belirtilerinden bazılarıdır.

 

 • Boyun, omuz, diz, uyluk, dirsek veya kalçalar gibi vücut bölgelerinde görülen duyarlılık, kollarda, bacaklarda, ellerde ve ayaklarda görülen karıncalanma hissi ya da uyuşukluk gibi problemler de fibromiyalji sendromuna işaret ediyor olabilirler.
  Fibromiyalji belirtileri arasında sık idrara çıkmak ve kabızlık, şişkinlik, ishal gibi çeşitli mide-bağırsak problemleri de bulunmaktadır.
 • İdrara sık çıkmak, kabızlık, ishal, şişlik, karın ağrıları gibi mide-bağırsak problemleri de fibromiyalji hastalarının sıklıkla gösterdikleri belirtilerdir.

Fibromiyalji Teşhis ve Tedavisi

Fibromiyalji teşhisi, hastanın gösterdiği belirtilerle birlikte alınan hastanın öyküsüne ve yapılan fiziki muayene ile koyulur. Fibromiyalji muayenesinde vücudun hassas olduğu kabul edilen noktalarından kaç tanesinde ağrı olduğu tespit edilir. Bazı durumlarda istenilen kan testleri ise direkt olarak fibromiyalji tanısını koymak için değil, ayırıcı tanı koyulması amacıyla talep edilir. Hastaya fibromiyalji tanısı koyulduktan sonra tedavi sürecinin planlanmasına geçilebilir.

Fibromiyalji tanısı fiziksel muayene, hastanın öyküsünün alınması ve hastanın gösterdiği belirtilerin incelenmesi yoluyla koyulur.

Fibromiyalji, her hastanın kendi özelliklerine ve durumuna göre ele alındığı ve tedavi edildiği bir hastalıktır. Ama tedavinin odak noktaları hasta-hekim iş birliği ve tedavi sürecinde istikrar sağlanması olarak gösterilebilir.

Tedavinin temel amacı hastanın kısıtlanan fonksiyonlarını düzenlemek, yaşamdan (tabiri caizse) elini eteğini çekmesini önlemektir. İlaç tedavisi uygulanan hastaların ve diğer fibromiyalji hastalarının düzenli bir yaşam tarzını sürdürmeleri, uykularını yeterli miktarda ve düzenli almaları, dengeli ve sağlıklı beslenmeleri, stresten uzak durmaları gerekir.

Fibromiyalji tedavisi, hastanın düzenli ve yeterli uykusunu almasını, düzenli bir hayat yaşamasını, sağlıklı ve düzenli beslenmesini gerektirir. Bunların yanı sıra uygulanan medikal tedaviler ya da diğer tedavi seçenekleri sayesinde hastalığın neden olduğu sıkıntıları gidermek mümkün olabilir.

Kişiye özel olarak planlanan ve uygulanan diğer fibromiyalji tedavi yöntemleri arasında ise fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri, PRP uygulamaları, egzersiz programları gibi uygulamalar bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir