Fıtık Belirtileri

Fıtık, anatomik yapının bozulması sebebiyle organların ya da dokuların normalde bulundukları yerden başka bir alana yer değiştirmeleri olarak tanımlanabilir. Boyun fıtığı, mide fıtığı, bel fıtığı, kasık fıtıkları, göbek fıtığı, ameliyat yeri fıtıkları gibi birçok türü, farklı tanımları bulunan rahatsızlık, toplumun %2-4’lük bölümünde görülen bir rahatsızlıktır.

Fıtık Nedenleri

Fıtık nedenleri, fıtık çeşitlerine göre değişebilen nedenlerdir. Ama tüm fıtıkların ortaya çıkmasına yol açan temel mekanizma aynıdır. Bulundukları ortamda yüksek basınca maruz kalan organların bu nedenden ötürü buldukları bir yırtıktan başka bir boşluğa deplase olmaları (yer değiştirmeleri) şeklinde ortaya çıkan sorunlardır.

Kasık fıtığı

En sık olarak görülen fıtık türü olan kasık fıtıkları, daha çok erkeklerde görülen rahatsızlıklardır. Ama yırtığın oluş mekanizmasına ve yırtığın anatomik yerine göre adlandırılan, alt türlere ayrılan kasık fıtıkları, farklı yaşlara ve cinsiyetlere sahip olan kişilerde görülebilirler.

Örneğin indirek kasık fıtığı, doğumdan sonra kapanması beklenen, doğumsal bir kanal olan ‘kasık kanalının’ tam kapanmaması nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Daha çok çocuklarda ve gençlerde görülen indirek kasık fıtıkları, adı geçem kanalın kapanmaması ya da kapandıktan sonra tekrar açılması nedeniyle meydana gelmektedir.

Bel fıtığı

Daha çok yaşlılarda görülen ‘direk kasık fıtıkları’ ise adalenin yırtılması nedeniyle meydana gelen, sporcularda da sıklıkla görülen fıtıklardır. Adalenin yırtılma sebepleri arasında aşırı fiziki zorlanma, ani kilo kaybı, kronik öksürük, yaşlanmaya bağlı kas zafiyeti veya ıkınma gibi nedenler bulunur.

Kadınlarda daha çok görülen femoral kasık fıtıkları ise femoral kanaldan çıkan fıtıklardır. Kanalın normalden daha geniş olması, artan karın içi basınç gibi nedenler bu fıtık türünün görülmesine yol açabilen etkenlerdir. Fakat hiçbir kasık fıtığının sadece zorlanmalar nedeniyle ortaya çıkmadığı, anatomik yetersizliklerle bir araya gelen zorlanmalar sebebiyle oluştuğu hatırlanmalıdır.

Boyun fıtığı

Bel fıtığı genellikle 30-60 yaş arasında bulunan yetişkinlerde ortaya çıkan bir sorundur ama her yaşta ortaya çıkabilir. Vücudun ağırlığını taşıyan omurganın esnek olmasını sağlayan ve bir anlamda destek yastığı olarak görev yapan disklerin deforme olması ve şeklinin bozulması nedeniyle meydana gelir. Farklı nedenlerle aşırı baskıya maruz kalan disk, normal şeklini kaybederek dışarıya doğru kabarır, fıtıklaşır. Disklerin aşırı baskıya maruz kalmasına ve bel fıtığı sorununun ortaya çıkmasına yol açabilen risk faktörleri ise obezite ya da aşırı şişmanlık, hareketsizlik, sigara içme, bel fıtığını tetikleyen nedenler arasında bulunurlar.  Ağır kaldırma gerektiren ya da sürekli eğilme, eğilerek dönme gerektiren meslekler, ağır fiziksel aktivite gerektiren meslekler (şoförler, sporcular, inşaat işçileri gibi kişilerin meslekleri), günlük yaşamda omurga fizyolojisine uygun hareket etmeme (ağır kaldırma, nesneleri kaldırırken dizleri kırıp, çömeldikten sonra kaldırmama gibi) türündeki etkenler de bel fıtığı sorununun ortaya çıkması riskini artıran nedenlerdir.

Daha çok ince, narin yapılı, uzun boyunlu insanlarda görülen boyun fıtığı, bilgisayar ya da televizyon karşısında çok vakit geçirmek, aynı noktaya uzun süre bakmak, boynu aynı noktada uzun süre boyunca tutmak, soğuk klima ısısına maruz kalmak, egzersiz yapmamak gibi nedenlerle ortaya çıkabilen bir fıtık türüdür.

Mide fıtığı

Genellikle 55-60 yaş üzerinde bulunan kişilerde görülen mide fıtıkları ise reflü, gebelik, ağır yük kaldırma gibi fiziksel zorlanmaya yol açan durumların yanı sıra genetik faktörler gibi sebeplerle ortaya çıkar.

Sonuç değerlendirildiğinde, tüm fıtıkların fiziksel zorlanmalar, ağır fiziksel aktiviteler gibi sebeplerin çeşitli anatomik yetersizliklerle birleşmesi durumunda ortaya çıkan sorunlar olduğu kanısına varılabilir.

Fıtık Belirtileri

Fıtık belirtileri, ortaya çıkan fıtık türüne göre farklılık gösteren belirtiler olabilir. Örneğin kasık fıtığı belirtileri şunlardır:

Kasık fıtığı belirtileri arasında bulantı ve kusma gibi belirtiler yer alır.
 • Bulantı, kusma, iştahsızlık gibi belirtiler,
 • Gaz ve büyük abdest çıkarmakta zorlanma,
 • Karın şişkinliği ve gaz ağrısı hissi olması,
 • Ateş,
 • Artmış nabız,
 • Hızla şiddetlenen karın ve kasık ağrısı problemleri,
 • Fıtık şişkinliğinin renginde morarma veya kızarma olması, sıkışmış kasık fıtığının belirtileri olabilir.

 

 

Bel fıtığı belirtileri:

Bel fıtığı bacaklarda uyuşma ve güçsüzlüğe neden olabilir.
 • Vücudun sinir bölgelerinde uyuşma ve güçsüzlük hissedilmesi,
 • Uzanırken, otururken ya da yürürken zorlanma olması,
 • Bacaklarda refleks kaybı, bacaklarda uyuşma, güçsüzlük, hissizlik ve karıncalanma olması,
 • Fıtığın ilerlediği durumlarda görülebilen iktidarsızlık, idrar kaçırma ve nadir görülen büyük tuvaleti tutamama gibi sorunlar.

 

 

Boyun fıtığı belirtileri:

Boyun fıtığı kolda tek taraflı olarak görülen ağrılara ve güçsüzlüğe yol açabilir.
 • Kola doğru yayılan parmak uçlarına kadar yayılan ve uyuşma ile birlikte seyreden tek taraflı ağrı, ağrıyla birlikte kolda görülen kuvvet kaybı,
 • Ele alınan cisimleri tutmakta zorlanmak, düşürmek,
 • Yürüme güçlüğü çekilmesi ve dengesizlik.

 

 

Mide fıtığı belirtileri:

Mide bulantısı ve kusma, mide fıtığının belirtileri olarak ortaya çıkabilen belirtilerdir.
 • Mide bulantısı olması, üst karın ağrısı çekilmesi,
 • Yutkunma güçlüğü çekilmesi,
 • Ağzın tükürükle dolması,
 • Nefes alırken hırıltı veya öksürük oluştuğunun fark edilmesi,
 • Geğirme, hıçkırık gibi sorunlarla karşılaşılması,
 • Kusma,
 • Yorgunluk.

Fıtık Tedavisi

Fıtık tedavisinde fizik tedavi yöntemine ve diğer bazı yöntemlere başvurulabilir ama fıtık sorunlarının kesin tedavisi cerrahi yöntemlerin kullanılmasıyla yapılır.

Fıtık hastalıklarının kesin tedavisi cerrahi müdahalelerdir.

Cerrahi tedavi yöntemlerinin asıl amacı, acil kabul edilen durumlarda zamanlamayı iyi yapmak, ameliyat için doğru tekniği seçmek ve (ameliyat sonrasında) hastayı en kısa sürede normal yaşantısına döndürmektir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir