Gastrit Belirtisi

Gastrit, midenin iç yüzeyinde bulunan mide mukozasının farklı nedenlerle iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Akut veya kronik olarak ortaya çıkabilen gastrit, ortalama olarak her iki yetişkin bireyden bir tanesinde görülen bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla oldukça yaygın şekilde rastlanan bir hastalık olduğu söylenebilir. Genellikle orta yaş ve üzerinde bulunan, ileri yaşlarda olduğu kabul edilen yetişkinlerde görülen bir hastalıktır. Ama hemen her yaşta bulunan ve toplumun farklı tabakalarında yer alan bireylerin tamamında ortaya çıkabilir.

Gastrit Belirtileri

Sık görülen gastrit rahatsızlığının belirtilerini bilmek önemli olabilir. Çünkü bazı gastrit belirtileri mide ülseri, mide kanaması gibi sorunlara yol açan belirtiler olabilir. Daha önemli sağlık sorunlarına da işaret edebilen ve görüldüğünde mutlaka doktora başvurulması gereken önemli gastrit belirtileri şunlardır:

Kan kusmak veya dışkıda kan görülmesi, bir an önce doktora başvurulması gerektiğini gösteren önemli gastrit belirtileri olabilir.
 • Bir haftadan daha fazla devam eden gastrit belirtileri endişe verici belirtiler olabilir.
 • Kusarken kan veya siyah renkli kurumuş kan (katrana benzetilen) görmek, ciddi sorunların habercisi olabilir.
 • Dışkıda kan olması ya da dışkının renginin siyah olması da ciddiye alınması gereken gastrit belirtileri arasında bulunur.

Bu belirtiler dışında nispeten daha önemsiz ama gastrit sorununa işaret eden başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Farklı kişilerde farklı belirtiler görülebilir ama gastrit hastalarının çoğunda görülen ortak belirtiler şunlardır:

Hissedilen ağrının yanı sıra mide bulantısı, kusma, şişkinlik, geğirme gibi belirtiler de gastrit hastalığının belirtileri olarak ortaya çıkabilirler.
 • Üst mide bölgesinde mide yanmasına benzer şekilde hissedilen ağrı,
 • Hissedilen mide ağrısının yemek yedikten sonra hafiflemesi ya da daha da kötüleşmesi,
 • İştahsızlık, iştah kaybı,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Şişkinlik ve geğirme gibi problemler.

Akut gastrit durumunda görülen belirtiler(yukarıdaki belirtiler ve diğerleri), diğer bazı sağlık sorunlarında ya da sağlık koşullarında ortaya çıkan belirtilere benzerler. Bu nedenle akut gastrit (hızlı başlayan ve kısa süreli) teşhis edilmesi zor bir hastalık olabilir. Yukarıdaki belirtilerin yanı sıra nefes almakta zorluk çekme, nefes nefese kalma, tükürük akışında artış olması, tedirginlik, kabızlık ya da bazı durumlarda ishal, zihinsel depresyon gibi belirtilerle ortaya çıkabilen akut gastrit, bir veya iki gün süren ataklar şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Nefes almada zorluk çekilmesi gibi belirtiler de gastrit hastalığının göstergeleri olabilirler.

Çocuklarda görülen gastrit belirtileri de yukarıdaki belirtilere benzeyen belirtilerdir. Çocukta görülen ağrı (göğüs kafesinin hemen altında), rahatsızlık duygusu, bazen kanlı kusma, anormal soluk alıp verme, geğirme, şişkinlik, terleme, koyu kırmızı renkte veya siyah dışkı, gastrit belirtisi olarak ortaya çıkan belirtiler olabilirler.

Gastrit Sebepleri

Gastrit sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Helicobacter pylori bakterisi gastrit hastalığının en önemli sebebidir. Uzun yıllar boyunca vücutta kalabilen ve mide mukozasını örten mukus tabakası altına yerleşen bu bakteri, mide mukozasının mide asidine karşı ve diğer bazı saldırgan faktörlere karşı zayıflamasına yol açar. Bu duruma neden olan ise vücudun bu bakteriye karşı verdiği tepki ve bakterinin salgıladığı toksinlerdir. Sitomegalovirüs ve herpes simpleks virüsü de neden oldukları viral enfeksiyona bağlı olarak gastrit hastalığının ortaya çıkmasına sebep olabilirler.
  Helicobacter pylori bakterisi gastrit hastalığının en önemli nedeni olsa da, sigara kullanımı vücuda verdiği diğer zararların yanı sıra gastrit hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilen önemli faktörlerden birisidir.
 • Sigara ve/veya alkol kullanımı gastrit hastalığına yol açabilir.
 • Kötü beslenme ve mide asidinin artmasına neden olan aşırı stres, gastrit hastalığının nedenleri arasında gösterilmektedirler.
 • Karaciğer veya böbrek yetmezliği, pernisiyöz anemi gibi otoimmün bozukluklar, solunum güçlüğü nedeniyle nefes alınmasına yardımcı olan makinelere bağlı olmak gibi problemler de gastrit sebepleri arasında sayılabilirler.
 • Aspirin, ibuprofen veya naproksen gibi bazı ilaçlar da gastrite neden olabilen ilaçlardır.

Gastrit Tedavisi

Uzman doktor tarafından hastanın şikâyetleri ve belirtileri dinlenerek ve gerekli olduğunda endoskopi yöntemi uygulanarak gastrit teşhisi kesinleştirilir. Hastalığın tedavisi ise gastrite neden olan faktöre bağlı olarak değişebilir.

Tedavinin önemli bir parçası hastanın sigara ve alkol kullanıyorsa bırakması, mide asidini artırmayan ve mide yüzeyini tahriş etmeyen gıdaları içerecek şekilde düzenlenen diyeti takip etmesi, gereksiz ilaç kullanımına son vermesi gibi önlemlerin alındığına dikkat edilmesidir.

Gastrit hastalarının mide asidinin artmasına neden olabilen gıdalardan (yukarıdaki gıdalar gibi) kaçınmaları, verilen diyeti takip etmeleri, sigara ve alkol kullanıyorlarsa bırakmaları gerekir.

Hastalığa neden olan Helicobacter pylori bakterisiyse, hastanın antibiyotik kullanması gerekebilir. Bunun dışındaki nedenlerle gelişen gastrit hastalığının tedavisinde doktorun verdiği mide asidini azaltan ilaçlar kullanılır. Süpüratif gastrit olarak isimlendirilen hastalık söz konusu olduğunda cerrahi müdahale yapılması gerekebilir.

Helicobacter pylori bakterisinin tespit edilmediği, bu bakterinin mevcut olmadığı ve biyopsi sonucunda başka bir durumun belirlenmediği gastrit vakalarında ise tedavi gerekli değildir. Hastalığın tedavisi konusunda kesin bilgi almak için, gastroenterolog olarak isimlendirilen sindirim bozuklukları uzmanına danışmak gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir