Guatr Belirtileri

Guatr, boyunun ön alt kısmında bulunan tiroid bezinin büyümesine verilen isimdir. Hormon üretmekle görevli olan ve kelebek biçiminde olan tiroid bezi, ürettiği hormonlar sayesinde vücuda alınan besinlerin enerjiye dönüşmesini sağlar.

Guatr, tiroid bezinin büyümesini ifade eden bir kelimedir/hastalıktır.

Tiroid hormonu vücut ısısının dengelenmesini sağlayan, kalp atış hızını düzenleyen, metabolizmayı hızlandıran, büyüme ve gelişme süreçlerine yardım eden bir hormondur. Guatr, tiroid bezinin farklı nedenlerle büyümesi olarak anlatabileceğimiz bir hastalıktır. Tiroid bezi, az veya fazla çalıştığı sırada büyüyebileceği gibi normal şekilde çalıştığı zamanlarda da büyüyebilir.

Guatr Nedenleri

Hormon üretmekle görevli olan tiroid bezi, farklı etkenler/durumlar nedeniyle büyüyebilir. Guatr tablosunun ortaya çıkmasına yol açan başlıca sebepler şu şekilde sıralanabilirler:

Tiroid bezi iyot eksikliği ya da normalden az veya fazla çalışmasına yol açan çeşitli etkenler nedeniyle büyüyebilir.
 • İyot eksikliği tiroid bezinin çalışmasında anormalliklere ve tiroid bezinin büyümesine yani guatr hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Tiroid bezinin normalden fazla çalışması ya da normalden az çalışması da bu tablonun ortaya çıkmasına yol açabilir.
 • Tiroid bezinde içinde ve üzerinde oluşan küçük şişlikler yani nodüller guatr tablosuyla karşılaşılmasına neden olabilirler.
 • Tiroid bezi iltihaplanması sonucunda guatr hastalığı ortaya çıkabilir.
 • Tiroid kanseri guatr rahatsızlığına da yol açabilen etkenlerden birisi olarak sayılabilir.
 • Guatr kadınlarda, 50 yaş üzerinde bulunan kişilerde, sigara içenlerde, radyasyona maruz kalan kişilerde, ailesinde guatr olanlarda, gebelik ve menopoz dönemlerinde bulunanlarda, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha çok görülen bir hastalıktır. Yani bu gruplarda bulunan kişilerin guatr sorunuyla karşılaşma riskleri/ihtimalleri daha yüksektir.

Guatr Belirtileri

Guatr hastalığının anlaşılmasını sağlayan, görülme sıklıklarına göre vereceğimiz belirtiler şunlardır:

Guatr hastalığının en önemli belirtisi boynun önünde, Adem elmasının hemen altında görülen şişliktir.
 • Boynun önünde görülen, Adem elması olarak isimlendirilen yapının hemen altında oluşan bir şişlik,
 • Boğaz bölgesinde fark edilen gerginlik hissi,
 • Ses kısıklığı, ‘cırtlak’ olarak tanımlanan bir ses,
 • Boyun damarı şişmesi,
 • Hasta kollarını başının üstüne kaldırdığında meydana gelen baş dönmesi,
 • Solunum güçlüğü ya da nefes darlığı olarak anlatılan problem,
 • Nefes borusunun sıkışması nedeniyle ortaya çıkan hırıltı,
 • Öksürme,
 • Horlama,
 • Yutma güçlüğü çekilmesi, yiyeceklerin yemek borusuna takılmaları, sıkışmaları,
 • Ani kilo kaybı ya da kilo alınması, iştahsızlık ya da iştah artışı,
 • Sinirlilik,
 • Adet düzensizlikleri.

Guatr bu belirtilerin yanı sıra konuşma güçlüğü, saç dökülmesi, boğaz ağrısı gibi daha ender olarak görülen belirtilere de sebep olabilir.

Guatr Tanısı

Guatr tanısı hormon hastalıkları uzmanının hastanın boyun kısmını elleriyle muayene etmesi ve şikayetlerini dinlemesi ile koyulur.

Guatr, Endokrinoloji (hormon hastalıkları) uzmanı tarafından teşhis edilebilen bir hastalıktır. Doktor hastanın yaşadığı problemleri dinler ve hastanın boğaz bölümünü elleriyle muayene eder. Guatr şüphesi/tanısının kesinleşmesi ve hastalığın nedeninin belirlenmesi amacıyla hormon testi, antikor testi ve hastanın boğaz kısmının muayene edildiği ultrason muayenesi gibi yöntemlere başvurulur.

Guatr Tedavisi

Hastalığın tedavisinde şu 3 yöntemden yararlanılabilir:

Guatr tedavisinde ilaçla tedavi yöntemine, radyoaktif iyot tedavisine, cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulabilir.
 1. İlaç tedavisi: Yapılan testler hastalığın tiroid hormonu eksikliğinden kaynaklandığını göstermişse, hastaya tiroid hormonu ilaç olarak verilir. Guatr tiroid hormonunun fazla olması nedeniyle orta çıkmışsa, hormon üretimini baskılayacak ilaçlar verilir ve hormon seviyesi normal düzeye indikten sonra diğer tedavi yöntemlerinden faydalanılarak hastalık (guatr) tedavi edilir.
 2. Radyoaktif iyot tedavisi: Halk arasında ‘atom tedavisi’ olarak da bilinen radyoaktif iyot tedavisi, radyoaktif iyodun ağız yoluyla alındığı bir tedavi yöntemidir. Tiroid bezine ulaşan radyoaktif iyot, tiroid bezi hücrelerini parçalayarak guatrın küçülmesini sağlar.
 3. Cerrahi yöntem: Guatr ilaç tedavisine cevap vermiyorsa ve/veya boyunda baskı yaratacak kadar büyümüşse guatr ameliyatı gündeme gelebilir. Tiroid bezinde gelişen nodüllerin büyümeleri ve kansere dönüşme riski taşımaları da cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulmasına sebep olabilir. Hastanın estetik bakımdan rahatsız olduğu durumlarda da tiroid bezinin tamamının ya da bir kısmının çıkartıldığı tiroidektomi ya da halk dilindeki adıyla guatr ameliyatı yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir