Hamilelik Belirtileri

Hamile kalmak isteyen bayanlar ya da sürpriz hamilelikler yaşayan kadınlar, hayatlarının en önemli ve heyecanlı dönemini yaşayan bireyler olarak kabul edilebilirler. Baba adayları da bu süreci oldukça heyecanlı bir şekilde yaşarlar ama dünyaya yeni gelecek bir canlıyı taşıyan bayanların inanılmaz bir deneyim yaşadıkları söylenebilir.

Hamilelik Süreci

Hamilelik ya da gebelik, normal şartlarda 40 hafta ya da 9 ay 10 gün süren bir dönemdir. Bu süreci hafta hafta ve ayrıntılarıyla takip etmek mümkündür. Ama hamilelik sürecinin takibi genellikle trimester olarak adlandırılan 3 aylık periyotlara göre yapılır. Yani 9 aylık gebelik sürecinin 3’er aylık 3 döneme ayrıldığı, İlk 3 ayın 1. Trimester, 4-5 ve 6.ayların 2.trimester, 7-8 ve 9.ayların ise 3. yani son trimester olarak isimlendirildiği söylenebilir. Şimdi bu dönemlerde ortaya çıkan gelişmelere daha yakından bakalım:

1.Trimester (0-13. Haftalar)

Gebeliğin ilk 3 ayı ya da hafta olarak belirtilirse 0-13.haftalar arasındaki dönem, 1.Trimester olarak isimlendirilir. Dünyaya olan yolculuğuna sadece bir hücre yığını olarak başlayan gelecekteki bebeğiniz, hızlı bir şekilde yaklaşık erik büyüklüğündeki bir fetüs haline gelir. Rahminiz de bu dönemde bebeğinizin gelişmesini sağlayan konforlu bir yuva haline gelir. İlk 3 ayda kalbi, akciğerleri, karaciğeri, omuriliği, başı, kol ve bacakları şekillenen fetüs, iyi bir doğum uzmanı tarafından takip edilmelidir. İlk üç aylık sürecin sonunda plasenta ve göbek bağı da yerlerini almışlardır.

Gebelik Süreci

Bu dönemde 9. Haftada hareket etmeye başlayan bebeğin kıpırdanışlarını henüz hissedemezsiniz. Bunun için ikinci üç aylık döneme kadar sabretmeniz gerekecektir. 11. Haftada bebeğin kalp atışları ultrason taramasında duyulacak kadar yüksek seslidir. İlk üç aylık dönem, henüz çok küçük olsalar da bebeğinizin tüm hayati organlarının ve uzuvlarının ortaya çıktıkları dönemdir.

İlk Üç Aylık Dönemdeki Hamilelik Belirtileri

İlk üç aylık dönemin başında hamile olduğunuzdan şüphelenirsiniz. Bu şüpheyi ortaya koyan ilk olarak ortaya koyan belirti (genellikle) adet gecikmesidir. Göğüslerde büyüme ve hassasiyet, sık idrara çıkma, mide bulantısı ve mide yanması, iştahsızlık ya da iştah artışı (bazıları tuhaf görünen gıdalara ‘aşerme’) bu dönemdeki erken hamilelik belirtileridir.

İlk üç aylık dönemde sıkça görülen belirtiler, aşerme ve mide bulantıları gibi belirtilerdir.

Hazımsızlık, kramplar, ruh hali değişimleri, halk arasında ‘üstüne görme’ olarak adlandırılan kanamalar, vücut ısısı artışı, cinsel istekte artış gibi belirtiler de ilk 3 aylık dönemde görülen, erken görülen bazı gebelik belirtileri olarak sayılabilirler.

2.Trimester (14-27. Haftalar)

Çoğu anne adayı için hamilelik sürecinin en keyifli dönemi olan 2.Trimester, gebelik sürecinin ikinci üç aylık dönemini ya da hafta bazında 14-27. Haftalar arasını ifade eden terimdir/dönemdir. Sürecin başlangıcında şeftali boyutunda olan bebeğiniz, ikinci üç aylık dönemin sonunda karnabahar büyüklüğüne ulaşır. Hareketlerini hissetmeye başladığınız bebeğiniz, ilk üç aylık dönemdeki hızlı gelişimini sürdürür.

Gebelik sürecinde anne adayının görünümü

14.haftada emme ve yutma alıştırmaları yapmaya başlayan bebeğiniz, minik parmaklarını bu kadar erken bir dönemde emmeye başlayabilir. Gözleri ve kulakları yerlerini almaya başlayan küçük, gebeliğin altıncı ayında bir uyku düzeni geliştirmeye başlamıştır. Kalp atışları ise gebeliğin altıncı ayında stetoskopla duyulabilecek kadar güçlenmiştir. Kulaklarının duyabilecek kadar geliştiği bu dönem, bebeğinize şarkı söylemeye ya da onunla konuşmaya, kitap okumaya başlayacağınız dönem olabilir.

İkinci Üç Aylık Dönemdeki Hamilelik Belirtileri

İkinci üç aylık süreçte genellikle sabah bulantıları geçmiştir. Bebeğiniz gelişimini sürdürmesine rağmen henüz önemli bir ağırlığa ulaşmadığı için annesine çok önemli bir rahatsızlık yaratmaz. Dolayısıyla gebelik belirtilerinin ve gebelik sürecinin en keyifli döneminin (genellikle) ikinci üç aylık dönem olduğu söylenebilir.

İkinci üç aylık dönemde, 20.hafta sonrasında yapılan ultrason taraması, bebeğin sağlığı, yaklaşık doğum tarihi ve cinsiyeti hakkındaki bilgilere ulaşılmasını sağlar.

Bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başladığınız bu dönem, bebeğin yerinin henüz iyice daralmadığı hatta takla atabilecek kadar fazla yerinin bulunduğu bir dönemdir. Dolayısıyla bebeğinizin hareketlerini çok rahat ve belirgin bir şekilde hissedebileceğiniz 3 aylık süreç olarak gösterilebilir. Karnınız da büyümeye ve hamile olduğunuzu belli etmeye başlamıştır. Özellikle 4.aydan sonra hissedilebilen, alt karın bölgesinde ve kasıklarda duyulan round ligament ağrısı, ikinci 3 aylık dönemdeki gebelik belirtilerinden birisidir. Kabızlık ve söz konusu olan bölgede artan baskı nedeniyle ortaya çıkabilen hemoroid problemi de bu dönemde sıkça ortaya çıkan semptomlar arasında bulunurlar.

20.haftada yapılan ultrason taraması, bebeğinizin cinsiyetini, yaklaşık doğum tarihini ve sağlık durumunu daha net bir şekilde görebileceğiniz faydalı bir taramadır.

3.Trimester (28-40. Haftalar)

Gebeliğin en heyecanlı dönemi olabilen 3.Trimester, hamilelik sürecinin son 3 ayını ya da hafta bazında 28-40. Haftalar arasını kapsayan dönemdir. Doğumun planlandığı, bebeğin isminin seçildiği ve geleceğinin planlanmaya başladığı üçüncü üç aylık dönem, herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı takdirde, bebeğinizi kucağınıza almanızla noktalanan dönemdir.

32.haftanın sonunda yaklaşık 28 cm boyunda ve 1800 gram ağırlığında olan bebeğiniz, son 7 haftalık dönemde bu ağırlığın yaklaşık iki katına çıkarak 3,5 kilogram civarında doğacaktır. Deri altındaki yağ tabakası gelişmeye devam eder ve doğumda görmek için sabırsızlandığınız bebek haline gelmeye başlar. 34.hafta sonunda hareket edebileceği fazla yeri kalmayacak kadar büyümüştür.

İlk 2 üç aylık dönemde de hızlı biçimde gelişen bebek, 3.Trimester sürecinin sonlarında (32.hafta sonrasında) hızlı biçimde kilo almaya başlar.

Görme ve duyma becerileri gelişmiştir. Sesinizi tanıyabilir, dışarıdan gelen ses ve ışık gibi uyaranlara tepki vermeye başlar. Göz kapaklarını düzenli olarak açıp kapamaya başladığı bu dönemde, geliştirdiği uyku düzenini fark edebilir, uyanık olup-olmadığını anlayabilirsiniz. Üçüncü üç aylık dönem emme hareketleri yaptığı ya da parmağını emmeye başladığı dönemdir. Bu dönemde büyük bir ihtimalle bebeğinizi hıçkırık tuttuğunda ortaya çıkan ritmik hareketleri hissedebilirsiniz. 9.ay sonunda baş aşağı pozisyona geçerek pelviste daha derine inebilir ve doğuma hazırlanır.

Üçüncü Üç Aylık Dönemdeki Hamilelik Belirtileri

Doğum genellikle 38-42. Haftalar arasında gerçekleşse de, çok az kadının tam vaktinde doğum yaptığı unutulmamalıdır. 37.haftadan itibaren doğuma hazır olduğu kabul edilen bebeğinizi kucağınıza daha erken ya da daha geç alabilirsiniz.

3. ve son 3 aylık dönemde anne adayanın duygusallaştığı, bebeğini kucağına almak için sabırsızlandığı görülebilir.

Üçüncü üç aylık dönemde hamilelerin duygusal açıdan hassas oldukları, bebeklerini kucaklarına almak için sabırsızlandıkları gözlemlenebilir. Bu dönemde en çok görülen belirtiler/semptomlar, mide yanması ve hazımsızlık gibi sindirim sorunları, rahmin genişlemesi ve karın bölgesinde yukarıya doğru çıkması nedeniyle görülen nefes darlığı problemidir. Üçüncü üç aylık dönemdeki gebelik belirtileri arasında bacaklarda kramp, denge kaybı, bilek ağrıları, sırt ağrıları, bitkinlik ve ciltte kaşıntı gibi belirtiler de bulunabilir.

Doğum Belirtileri

Yaklaşık 40 hafta süren hamilelik sürecinin sonuna yaklaştıkça ortaya çıkan doğum belirtileri, bebeğinizle tanışma vaktinin geldiğini-gelmek üzere olduğunu gösteren belirtilerdir:

Kasılmalar ve su boşalması (suyun gelmesi), doğumun başladığını gösteren belirtiler olarak kabul edilebilirler.
  • Bebeğin pelvise yerleşmesi, doğumdan birkaç hafta ya da saatler önce gerçekleşebilir. Nefes darlığı probleminizin ortadan kalkmasını sağlayan bu belirti, daha sık idrara çıkma ihtiyacı duymanıza neden olabilir.
  • Doğumun başlamasından iki hafta öncesine kadar ortaya çıkabilen pembe akıntı, hamilelik esnasında serviksi tıkayan mukus tabakasından gelir. Hafif kanlı veya pembemsi bir akıntı şeklinde görülür.
  • Küçük bir patlama veya su sızıntısı şeklinde görülen su boşalması, doktorunuza ulaşmanızı gerektiren bir belirtidir.
  • 20-30 dakika aralıklarla meydana gelen erken kasılmalar, sıklaşan ve 3-5 dakika aralıklarla gelmeye başladıklarında doğumun başladığını gösteren belirtilerdir. Kasılmalar başladığında sağlık kuruluşlarında değilseniz, her kasılmanın kesin başlangıç zamanını ve ne kadar süre boyunca devam ettiğini not etmek isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir