Hepatit B Belirtileri

Hepatit B, çok şiddetli seyretmeyen bir hastalık sonrasında ömür boyu süren ve çeşitli karaciğer hastalıklarına neden olabilen bir rahatsızlıktır.

Hepatit B Virüsü (HBV)

Siroza ve karaciğer kanserine neden olabilen Hepatit B, HBV olarak kısaltılan Hepatit B virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır. Oldukça bulaşıcı olan bu virüsün genetik materyali çift DNA içermektedir. Kan yoluyla bulaşıcılığı, AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünden 100 kat daha fazladır. En sık kan yoluyla bulaşan virüs, cinsel yolla da bulaşabilmektedir.

Hepatit B, HPV olarak kısaltılan hepatit B virüsünün neden olduğu bir hastalıktır.

HBV virüsü çeşitli yollarla vücuda girdikten sonra karaciğer hücrelerine yerleşir. Vücuda girdikten sonra vücudun savunma mekanizması tarafından ortadan kaldırılabilir, vücutta sessiz bir şekilde bekleyebilir ya da iltihap meydana getirerek kronikleşme aşamasına geçebilir. Virüsün hareket tarzı birçok etkene bağlı olarak değişebilir. Virüs vücuduna giren ama hastalığa neden olmayan kişilere HBV taşıyıcısı denilir. Virüs taşıyıcısının vücudunda büyük miktarda viral yük bulunuyorsa, çok büyük bir ihtimalle Hepatit B virüsünün bulaşmasına neden olur. HBs antijeni 6 ay veya daha uzun süre boyunca pozitif kalıyorsa, o birey hepatit B taşıyıcısıdır. Karaciğerinde hasar kalmadan tamamen iyileşebilen hepatit B taşıyıcısı, hepatit B antikorları geliştirmediği için iyileşse bile ömrü boyunca taşıyıcı olarak kalır, virüsü bulaştırabilir. Hepatit B taşıyıcıları yaşamları boyunca virüsü taşıyacakları için, kendilerinin ve onunla temasa giren kişilerin dikkatli olmaları gerekir. Özellikle hepatit B taşıyıcısının eşi veya onunla cinsel birliktelik yaşayan ya da bakımını üstlenen (taşıyıcı hastaysa) kişiler risk altındadır.

Karaciğer hastalıklarına neden olan Hepatit B, her yıl yüz binlerce hastanın ölümüne neden olan bir hastalıktır.

Hepatit B, siroz ve karaciğer kanserine neden olabilen bir hastalıktır. Hatta en çok kansere neden olan etkenler arasında sigaranın ardından ikinci sırada gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verileri 240 milyon kişinin kronik karaciğer hastası olduğunu göstermektedir. Aynı veriler her yıl Hepatit B hastalığından ölen kişilerin sayısının 800 bine yakın olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla özellikle gençlerin ve çocukların, sağlık personelinin, hemofili hastalarının, damardan ilaç kullanmak zorunda olan kişilerin ve hemodiyaliz hastalarının Hepatit B aşısı olması gerekmektedir. Virüs çok yaygın ve çok bulaşıcı bir virüs olduğundan, herkes ve özellikle kendisini tehlikede hisseden kişiler hepatit B aşısı olabilirler.

Hepatit B Aşısı

Hepatit B aşısı pahalı ve 3-4 sefer tekrar edilmesi gereken bir aşıdır. Buna rağmen bebeklerde yapıldığında %100 oranında, erişkinlerde yapıldığında %90 oranında koruma sağlayan bir aşıdır. Bu nedenle ihtiyacı olduğunu düşünen ve kendisine aşı olması tavsiye edilen herkesin yaptırması gereken bir aşıdır. Ciddi aşı programları uygulanan ülkelerde özellikle yeni doğanlara yapılan aşılar, Hepatit B virüsünün ve hastalığın önemli oranlarda azalmasını sağlamaktadır.

Yeni doğanlara yapılan Hepatit B aşısı, %100 oranında koruma sağlayan bir aşıdır.

Hepatit B aşısı yaptırması gerekmeyen kişiler ise virüsle daha önce karşılaştığı ve bağışıklık kazandığı tespit edilen kişiler ile kanlarında yüksek dozda hepatit B virüsü bulunan ya da kronik hepatit B hastalığı bulunan kişilerdir. Bu kişilere aşı yapılması herhangi bir fayda sağlamayacaktır.

Hepatit B Nedenleri

Hepatit b hastalığı, HBV olarak kısaltılan Hepatit B virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Kanla, diğer vücut sıvılarıyla veya meniyle (cinsel ilişki yoluyla) bulaşan virüs, hapşırma, öksürme, taşıyıcının kullandığı eşyaları (çatal-kaşık, tabak, çarşaf vb.) kullanma yoluyla bulaşmaz. Hepatit B virüsü şu yollarla bulaşabilir:

Damardan ilaç kullanmak zorunda olan kişilerin ya da damardan uyuşturucu kullanan kişilerin virüs bulaştırdıkları iğnelerin tekrar kullanılması/kaza sonucunda başka birine batması, hepatit B virüsünün bulaşmasına neden olan yollardan birisidir.
 • Korunmasız cinsel ilişki yoluyla sperm veya vajina sıvısı ya da hastanın kanının, tükürüğünün başka bir kişinin vücuduna girmesi virüsün bulaşma yollarıdır.
 • Özellikle uyuşturucu kullanan kişilerin paylaştığı ve Hepatit B virüsü ile kirlenmiş olan iğneler, şırıngalar virüsün ve hastalığın kolay şekilde bulaşmasını sağlayabilirler.
 • Üzerinde kan veya vücut sıvıları bulunabilen eşyalarla (şeker hastalığının tedavisinde ve izlenmesinde kullanılan aletler gibi) temas edilmesi de virüsün bulaşmasına neden olabilir.
 • Hepatit B virüsü taşıyan kişiden alınan kanın kullanıldığı kan nakilleri virüsün yayılmasına yol açabilir.
 • Virüslü kan ile doğrudan temas edilmesi hastalığın bulaşmasına neden olabilir. Ortak kullanılan jiletler, diş fırçaları, berber usturaları, hastanın kanıyla veya diğer vücut sıvılarıyla temas edilmesine, virüsün bulaşmasına neden olabilir.
 • Sterilize edilmemiş olan aletlerle dövme veya piercing yaptırmak virüsün bulaşmasına yol açan nedenler arasında bulunurlar.
  Sterilize edilmeyen aletlerle yapılan piercing ya da dövmeler, Hepatit B virüsünün bulaşmasına neden olabilirler.
 • Hamile kadınlar Hepatit B virüsü taşıdıkları takdirde, bebeklerine (doğum sırasında) virüs bulaştırabilirler.
 • Alkol kullanımı da kronik Hepatit B hastalığına neden olabilen durumlardan birisidir.

Hepatit B Belirtileri

Akut (ani gelişen ve kısa süreli) Hepatit B hastalığında şu belirtiler görülebilir:

Hepatit B belirtileri arasında en çok göze çarpan, göz aklarında ve ciltte meydana gelen sararma, sarılıktır.
 • Göz ve ciltte sararma, sarılık,
 • Ateş,
 • Bulantı ve kusma,
 • Karın ağrısı,
 • Eklem ağrısı
 • Halsizlik,
 • İştahsızlık,
 • İdrar renginde koyulaşma.

Daha uzun süreli ve ciddi bir hastalık olan Kronik Hepatit B ise yukarıda sayılan belirtilerin yanı sıra şu belirtilerin görülmesine neden olabilir:

Kilo kaybı ve kas güçsüzlüğü gibi belirtiler Kronik Hepatit B hastalığı sonucunda açığa çıkan belirtiler olabilirler.
 • Üst karın bölgesinde hissedilen huzursuzluk ve ağrı,
 • Vücut genelinde ağrı,
 • Karında şişlik,
 • Kilo kaybı,
 • Kasların zayıflaması, kas güçsüzlüğü,
 • Cildin kolay şekilde morarması ve kanaması.

Hepatit B Tedavisi

Hastalık doktorunuzun yapacağı fiziksel muayene ve kan testi ile teşhis edilebilir. Karaciğer hasarının boyutunu saptamak amacıyla karaciğerden iğneyle ufak bir örmek alınması yani karaciğer biyopsisi yapılması gerekebilir.

Hepatit B tanısı basit bir kan testi ve doktorun muayenesi sonucunda koyulabilir.

Hepatit B taşıyıcısı olan kişilerin bu durumlarından kurtulmalarını sağlayacak bir tedavi yöntemi yoktur. Ömürleri boyunca taşıyıcı olarak kalırlar ve virüsü başkalarına bulaştırabilirler.

Akut hepatit B hastalığı için uygulanan spesifik bir tedavi yöntemi yoktur. Kronik hepatit B hastalığı söz konusu olduğunda ise çoğu zaman hastalığı tedavi etmeyen ama virüsün çoğalmasını ve karaciğer hastalıklarının oluşmasını engelleyen ilaçlar reçete edilir. Kronik Hepatit B hastalığı bulunan ve ömrü boyunca reçete edilen ilaçları kullanması gerekebilen hastalara önerilebilecek çok sayıda ilaç bulunmaktadır. Uygun tedavi yöntemi hastayı tedavi eden doktor tarafından belirlenecektir.

Hepatit B hastalarının kendilerine reçete edilen ilaçları kullanmanın yanı sıra bol sıvı tüketmeleri, iltihabı artırabilecek yiyeceklerden uzak durmaları, bol sebze ve meyve ile beslenmeleri gerekir. Hastalara tavsiye edilen önlemler arasında stresten uzak durmak da bulunur.

Hepatit B hastalarına önerilen bol su tüketimi, bol sebze ve meyve ile beslenmek, stresten uzak durmak, iltihabı artıran yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gibi yöntemler de tedavi sürecinin başarılı olmasına yardımcı olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir