Hepatit Belirtileri

Hepatit, karaciğer hücrelerinde inflamasyon (enflamasyon, yangı veya iltihaplanma olarak da geçer) olan durumları ifade etmek amacıyla kullanılan bir sözcüktür. Çoğu zaman sarılık hastalığı ile kendisini gösteren hepatitler, ilerleyen aşamalarda karaciğer yetmezliği gibi daha önemli bir soruna da neden olabilirler.

Hepatit Türleri ve Hepatit Nedenleri

Temel olarak akut ve kronik hepatit olarak iki başlık altında incelenebilir.  Hepatit belirtilerinin kısa sürdüğü (6 aydan az) durumlarda akut hepatit rahatsızlığından, daha uzun süren hepatit vakaları söz konusu olduğunda kronik hepatitten bahsedilir.

Hepatit hastalıkları, farklı virüslerin neden olduğu farklı türlere ayrılarak incelenen sorunlardır.

Akut Hepatit

Akut viral hepatit, genellikle Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, Delta Hepatiti, Hepatit E olarak bilinen virüsler nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hepatit G ve Hepatit F virüsleri de hepatite neden olabilen virüslerdir. Bazı egzotik virüsler, kızamık, Herpes Virüsü (uçuk virüsü), kızamıkçık, CMV, kabakulak virüsleri gibi birçok başka virüs türü de karaciğeri etkileyerek hepatit tablosunun oluşmasına neden olabilirler.

Hepatit A ve Hepatit E virüsleri, mikrop barındıran suların ve besinlerin alınmasında olduğu gibi ağız yoluyla, dışkıyla bulaşır. Hepatit B,C ve D virüsleri ise kan ve kan ürünleri yoluyla, dövme veya piercing yaptırılması esnasında, cinsel ilişkiyle, diyaliz makinesiyle, iğne kullanımı veya iğne batması yoluyla (özellikle damardan uyuşturucu alımında kullanılan iğnenin paylaşılması nedeniyle), akupunktur ve diş tedavisi sırasında bulaşabilen hastalıktır. Özellikle Hepatit C virüsü, doğum sırasında anneden bebeğe geçebilen bir hastalık olarak bilinir.

Damardan uyuşturucu almak için kullanılan iğnenin paylaşılması, hepatit hastalıklarının yayılmalarına neden olan önemli sebeplerden birisidir.

Kronik Hepatit

Kronik hepatit ise alkole bağlı kronik hepatit, kronik aktif hepatit ve kronik persistan hepatit olarak üç başlık altında incelenebilir. Kronik hepatit hastalıklarının nedenleriyse viral hepatit hastalıkları, yoğun biçimdeki alkol kullanımı, bazı ilaçlara karşı reaksiyon geliştirilmesi (tüberküloz başta olmak üzere), hemokromatoz veya Wilson Hastalığı gibi metabolik bozukluklar, Otoimmün bozukluklar (bağışıklık sistemindeki bozukluk nedeniyle vücudun kendi dokularına saldırması) olarak sıralanabilirler.

Hepatit Belirtileri

Farklı hepatit türleri farklı belirtilerle kendilerini gösterebilirler. Kronik hepatit söz konusu olduğunda ise hastalığın ilerlemesi yavaş olduğu için belirtiler hafif seyredebilirler, zor fark edilen belirtiler olabilirler. Ama hepatit hastalıklarında sık olarak görülen ve fark edilebilen ortak belirtileri şu şekilde sıralamak mümkün olabilir:

 • Aşırı halsizlik,
 • İştah kaybı, iştahsızlık, kilo kaybı,
 • Ateş,
 • Eklem ağrıları,
  Hepatit hastalarında görülen ortak belirtilerden birisi, göz aklarında ve ciltte sararma olmasıdır.
 • Göz aklarında ve ciltte sararma, sarılık,
 • Karında içinde su birikmesine bağlı olarak hissedilen şişkinlik,
 • Bacaklarda ödem meydana gelmesi,
 • Oluşan çeşitli kanamaların zor durması,
 • Dalak büyümesi,
 • Ciltte görülen ve örümceğe benzeyen kan damarları,
 • Kanlı kusma gibi belirtiler hepatit hastalıklarının belirtileri olarak ortaya çıkabilirler.

Hepatit Tedavisi

Hepatit tedavilerindeki temel amacın virüsün yayılmasını engellemek olduğu söylenebilir. Hepatit hastalığının tedavisi ise hastalığın nedenine ve hastalığın türüne bağlı olarak değişebilir. Ama cilt altına uygulanan iğne tedavilerine ve ağızdan alınan ilaçlarla uygulanan tedavi yöntemlerine başvurulacağı söylenebilir.

Viral hepatit tedavisindeki öncelikli amaç, hastalığa neden olan virüsün yayılmasını engellemektir.

Viral hepatit hastalıklarının belli, spesifik bir tedavi yöntemleri yoktur. Yani tedavi yönteminin hemen her viral hepatit türü için aynı olduğu ve hastalığın gidişi üzerinde etkisinin az olduğu söylenebilir. Hastalara yapılan yatak istirahati, diyet ve iyi beslenme, alkolden uzak durma önerileri de tüm hepatit türleri için ortak önerilerdir.

Kronik hepatit tedavisi de hastalığın nedeni, hastalığın şiddeti, hastanın genel durumu, önceden geçirilen bir karaciğer hastalığının olup-olmaması gibi etkenlere bağlı olarak şekillenir. Hastalara aynı öneriler yapılır, hastalığın türüne bağlı olarak farklı ilaçların kullanılabildiği tedaviler uygulanır. Tedavinin genel amaçları ise semptomları, belirtileri yatıştırmak ve karaciğer hasarının engellenmesini sağlamaktır.

Hepatit hastalığının tedavisindeki olmazsa olmazlardan birisi alkol kullanımına son verilmesidir.

Dünyada 300 milyondan fazla kişiyi etkileyen ve her yıl 1,3 milyon kişinin ölmesine neden olan hepatit türlerinden korunmak için başvurulabilecek yöntemler arasında ilk sırayı hepatit aşılarının aldığı söylenebilir. Hepatitten korunmak amacıyla başvurulabilecek olan aşıların yanı sıra kişisel temizliğe dikkat edilmesi, ortak eşyaların kullanılmaması (iğneler, tırnak makası, jilet vb.), cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması gibi basit önlemler de hepatit hastalıkları ile karşılaşmanızı önleyen basit önlemler olarak sıralanabilirler. Yukarıda bahsettiğimiz 1,3 milyon ölümün yanında kronik hepatit hastalığı olduğunu fark etmeden siroz veya karaciğer kanseri gibi nedenlerle hayatını kaybeden milyonlarca kişi olduğu unutulmamalıdır. Dünyada meydana gelen ölümlerin nedenleri arasında 7. sırada bulunan hepatit hastalıkları ciddiye alınması ve bir an önce tedavi edilmesi gereken hastalıklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir