Kalp Ağrısı Belirtileri

Kalp ağrısı ve göğüs ağrısı, kendi başına bir hastalık olmaktan ziyade, başka sağlık sorunlarının belirtisi olarak ortaya çıkan durumlar olarak gösterilebilirler. Dolayısıyla yazımızın konusunu kalp ağrısı belirtileri değil, kalp ağrısının ve göğüs ağrısının hangi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabildiği oluşturacaktır.

Kalp Ağrısı Nedenleri

Kalp ağrısı ya da göğüs bölgesinde yaşanan ağrılar, akla ilk olarak kalp krizi veya kalple ilgili diğer sağlık sorunlarını getirmektedir. Ama yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlar, göğüs bölgesinde meydana gelen ağrıların çok farklı sağlık sorunları nedeniyle meydana gelebileceğini göstermektedir.

Kalp ağrısı olarak nitelendirilen göğüs bölgesindeki ağrılar, çoğu kalp hastalıklarıyla ilişkili olarak meydana gelen ağrılar olsalar da, diğer sağlık sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan semptomlar da olabilirler.

Kalp bölgesinde meydana gelen (ve göğüs bölgesinin tamamında hissedilen) ağrıların sebeplerinin büyük bir bölümü (yaklaşık %75’i) kalp hastalıklarıyla ilgili olsalar da, geriye kalan göğüs/kalp ağrısı vakalarında farklı sağlık sorunları yaşandığı tespit edilmiştir. Göğüs bölgesinde ağrıya neden olan, kalp ağrısı olarak nitelendirilen ağrıların sebepleri olan sağlık sorunları aşağıda sıralanmıştır.

Kalp Hastalıkları

Kalp ağrısı olarak isimlendirilen semptoma neden olabilen ve kalp hastalıkları arasında bulunan sağlık problemleri şunlardır:

Kalp hastalıkları, kalp ve göğüs bölgesinde meydana gelen ağrıların en önemli nedenleridir.
 • Kalp Krizi: Kalbe kan taşıyan damarların pıhtı ya da plak gibi nedenlerle tıkanması sonucunda meydana gelen kalp krizi, vücudun üst bölgesinin tamamında, özellikle göğüs bölgesinde hissedilen, midenin yer aldığı da etkileyen bir ağrıya yol açabilir. Kalp krizinin diğer belirtileri arasında nefes darlığı, terleme, baş dönmesi, mide bulantısı, aşırı kaygılanma/panik atak benzeri duygular yaşanması bulunmaktadır.
 • Kalp Zarı İltihabı: Perikard iltihap ismini taşıyan ve kalbi çevreleyen zarın iltihaplanması anlamına gelen sağlık problemi, kalp ağrısına neden olan kalp hastalıkları arasında bulunur. Keskin ve uzun süreli ağrılar, boynun üst kısmını ve omuz bölgesini de etkileyebilirler.
 • Kalp Kası İltihabı: Kalp krizi yaşandığında görülen kalp ve göğüs ağrısı, nefes darlığı, terleme gibi belirtilere neden olması yüzünden kalp kriziyle karıştırılabilen bir problem olan kalp kası iltihabı, kalp ağrısı nedenleri arasında gösterebileceğimiz hastalıklardan birisidir.
 • Kalp Yetmezliği: Tıp literatüründe Hipertrofik Kardiyomiyopati olarak isimlendirilen sağlık problemi, kalp kasının kalınlaşması ve kan pompalamakta zorlanmaya başlanması nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Kalp ve göğüs ağrısına neden olan kalp yetmezliği, nefes darlığı ve baş dönmesi gibi belirtilerin görülmesine de yol açabilir.
 • Mitral Kapak Prolapsusu: Kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında yer alan kapakçığın doğru çalışmaması anlamına gelen hastalık, kal göğüs ağrısına neden olabilen kalp hastalıkları arasında bulunmaktadır.

Akciğer Hastalıkları

Göğüs bölgesinde ve akciğerlerde yaşanan bazı sorunlar, kalp bölgesinde, göğüs bölgesinde hissedilen ağrılara neden olabilen sağlık sorunları arasında yer alırlar. Aşağıda sıraladığımız rahatsızlıkların dışında akciğer bölgesini ilgilendiren ve göğüs ağrısına neden olabilen başka sağlık sorunları da vardır.

Zatürre ve akciğer zarı iltihabı gibi akciğerlerle ilgili hastalıklar da göğüs ağrılarına neden olabilirler.
 • Zatürre: Göğüs bölgesinde ağrıya yol açabilen hastalık, ateş, ürperme, balgamlı öksürük gibi belirtilerin görülmesine de yol açabilir. Akciğerlerin iltihaplanması olarak anlatabileceğimiz hastalık, kalp ağrısı olarak nitelendirilen ağrıların sebepleri arasında bulunur.
 • Akciğer Zarı İltihabı: Plörezi ya da akciğerde sıvı birikmesi olarak da bilinen hastalık, en büyük belirtisi şiddetli göğüs ağrıları olan bir sağlık sorunudur. Akciğer ve göğüs duvarı çevresinde bulunan zarın (plevra) yüzeyinde oluşan iltihaplanmadır. En önemli belirtisi nefes alıp verirken hissedilen şiddetli ağrıdır.
 • Astım: Akciğer bölgesini ilgilendiren ve göğüs ağrılarına neden olabilen bir rahatsızlıktır.
 • Pulmoner Hipertansiyon: Kalpten akciğerlere kirli kanı taşımakla (temizlenmesi için) görevli olan atardamarlardaki basıncın sürekli yüksek olduğu sorundur. Göğüs/kalp bölgesinde hissedilen ağrının yanı sıra nefes darlığı, baş dönmesi, bayılma gibi belirtilerin ortaya çıkmasına da neden olabilir.

Kalp Ağrısına Neden Olabilen Diğer Rahatsızlıklar

Aşağıda sıralanan sağlık sorunları ve diğer bazı problemler de kalp ağrısı olarak nitelendirilen ağrılara yol açabilen rahatsızlıklardır:

Reflü, safra kesesi hastalıkları, kaburga incinmeleri gibi birçok farklı sağlık sorunu, kalp ağrısı olarak nitelendirilen ağrılara (göğüs bölgesindeki ağrılara) neden olabilen problemlerdir.
 • Yemek borusu kasılmaları,
 • Kaburga incinmeleri,
 • Yemek borusunun hassas olması,
 • Göğüs bölgesinde görülen sinir sıkışmaları,
 • Yemek borusu çatlakları,
 • Reflü,
 • Safra kesesi rahatsızlıkları,
 • Peptik ülser.

Kalp Ağrısı Tedavisi

Kalp ağrısı ve göğüs bölgesinde hissedilen ağrı, yukarıda sıralanan çok sayıdaki sağlık sorunu nedeniyle ortaya çıkabilen bir rahatsızlık olabilir. Dolayısıyla kalp ağrısı için standart bir tedavi olduğu söylenemez.

Kalp ağrısı olarak nitelendirilen sorunu gidermek için bu problemin altındaki asıl rahatsızlığın/hastalığın teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi gerekecektir.

Kalp ve göğüs ağrıları çeken kişilerin uzman doktorlardan yardım almaları ve bu ağrılara neden olan sağlık sorununun tespit edilmesini, teşhis edilmesini sağlamaları gerekir. Mümkün olan en kısa sürede sağlık kuruluşlarına başvurulması, aralarında çok ciddi sağlık sorunları bulunan ve kalp ağrısı nedeni olan hastalıkların/sağlık problemlerinin en kısa sürede teşhis edilmesini sağlayacaktır.

Hastalığın teşhis edilmesi, çoğu durumda hayat kurtaran erken tedavi sürecinin başlatılmasını ve önemli sağlık sorunlarından kurtulmanızı sağlayan bir durum olarak gösterilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir