Katarakt Belirtisi

 

Halk arasında ‘göze perde inmesi’ ya da ‘aksu’ gibi terimlerle tanımlanan katarakt, görmemizi sağlayan ve göz bebeğinin arka kısmında yer alan doğal göz merceğinin matlaşması, saydamlığını kaybetmesidir. Bu sorunu yaşayan kişilerin buğulu bir camın ardından bakıyormuş gibi gördükleri söylenebilir.

Katarakt Kimlerde Görülür?

Katarakt genellikle orta yaşın üzerinde bulunan kişilerde görülen bir sorundur. Genellikle 50-60 yaşlar civarında bulunan kişilerde gözün merceğinde başlayan sertleşme ve hafif bir matlaşma ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır.

Daha çok orta yaşın üzerinde bulunan kişilerde görülmekle beraber, şeker hastaları ya da uzun süreli kortizon kullanan kişiler de katarakt sorunuyla karşılaşabilirler. Bunun dışında göze gelen fiziksel darbeler nedeniyle aynı problemi yaşayan kişiler de bulunmaktadır.

Katarakt, genellikle orta yaş üzerinde, 50-60 yaş civarında bulunan kişilerde görülen bir sorundur.

Doğumsal katarakt olarak bilinen kusur ise yenidoğan bebeklerde görülmektedir. Doğumdan itibaren rastlanan, lensin tek taraflı veya çift taraflı olarak saydamlığını kaybettiği durumdur. Annenin gebelik esnasında kullandığı ilaçlara veya geçirdiği enfeksiyonlara bağlı olarak gelişebilir. Ama bazı durumlarda hiçbir neden olmadan ortaya çıktığı da görülebilir, bir nedeni varsa bile saptanamaz. Bir göz bebeğinin beyaz olması ya da gözde şaşılık olması doğumsal katarakt kusurunun belirtisi olabilirler. Bu sorunu yaşayan gözde (bebekte) göz tembelliği sorununun görüldüğü bilinmelidir. Eğer doğumsal katarakt belirtileri fark edilmişse, bebeğin kısa sürede göz doktoruna gösterilmesi yerinde olacaktır. Bu şekilde gerekirse ameliyat yapılması ve kusurun ortadan kaldırılması mümkün olur.

Katarakt Nedenleri

Katarakt, çoğunlukla su ve proteinden meydana gelen göz lensinin doğal yapısının değişmeye başlamasıyla ortaya çıkar. Normalde ışığın eksiksiz bir şekilde geçmesini sağlayan proteinlerin özel yapıları yaş ilerledikçe bozulmaya başlar. Bu şekilde yani yaşlandıkça şeffaflığı azalan göz lensinin ışık geçirgenliği özelliğinin kaybedilmeye başlanması, katarakt sorununun görülmesi anlamına gelir.

Yaş ilerledikçe göz lensinin doğal yapısını ve şeffaflığını kaybetmeye başlamasıyla birlikte katarakt ortaya çıkar.

Göze alınan bazı darbeler ve doğumdan gelen kusurlar da göz merceğinin saydamlığını kaybetmesine, katarakt olarak bilinen kusurun ortaya çıkmasına neden olabilirler.

Katarakt Belirtileri

Doğumsal katarakt olarak isimlendirilen ve bebeklerde görülen kataraktta, bir göz bebeğinin renginin diğerinden farklı olması (beyaz) veya gözde kayma gibi belirtiler görülebilir. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan katarakt sorunu söz konusu olduğunda ise en çok görülen belirtiler şunlardır:

Kataraktın en önemli belirtileri, görmede bulanıklaşma başlaması ve görme yetisinin azalması olarak gösterilebilirler.
  • Görmede yavaş yavaş azalma ve bulanık görme kataraktın ilk belirtileri olacaktır.
  • Işığa karşı hassasiyet gösterilmeye başlanması, göz kamaşması olarak adlandırılan problemler de katarakt belirtileri olabilirler.
  • Renklerde soluklaşma ve sararma, kataraktı olan kişilerin yaşadıkları sorunlardan bazılarıdır.
  • Çift görme durumu ya da okumada zorlanma gibi sorunlar da kataraktın sık olarak görülen, fark edilen belirtilerinden bazılarıdır.
    Gözlük numaralarının sık olarak değişmeye başlaması katarakt belirtileri arasında yer alır.
  • Gece görme bozulması ve ışıklarda dağılma sorunu, araba kullanırken zorlanma gibi problemleri de beraberinde getiren bir katarakt belirtisidir. Ama görmede azalma meydana gelmesi araba kullanmakta zorlanma durumunun gündüz saatlerinde de görülmesine yol açabilir.
  • Gözlük numaralarının sık değişmesi de katarakt belirtisi olabilir.

Katarakt Tedavisi

Katarakt ve bu nedenle yaşanan görme bozukluğu kişilerin yaşamını önemli şekilde etkilerler. Tedavi edilmeyen kataraktlar, katarakt çekirdeğinin sertleşmesi ve bağlarının gevşemesi nedeniyle ameliyatla tedavi edilmesi güçleşen kusurlar olabilirler. Yani katarakt problemi olan, bundan şüphe eden kişilerin göz doktoruna görünerek sorunun teşhis edilmesini ve kısa sürede tedavi edilmesini sağlamaları yerinde olur.

Katarakt tanısı, yapılan basit bir göz muayenesi ile koyulabilir.

Katarakt teşhisi göz uzmanı tarafından yapılan basit bir muayene ile koyulabilir. Ama katarakt tanısının kesinleşmesi için biyomikroskop muayenesi yapılması uygun olur. Teşhis kesinleştikten sonra tedavi süreci planlanabilir.

Katarakt rahatsızlığının kesin olarak tedavi edilmesi için katarakt  ameliyatı olarak adlandırılan cerrahi prosedürün gerçekleştirilmesi gerekecektir. Hastalığı ilaçlarla ya da gözlüklerle tedavi etmek mümkün değildir. Hastanın göz uzmanı tarafından belirlenen uygun teknikler kullanılarak ameliyat edilmesi gerekecektir.

Kataraktın tek tedavisi ameliyattır.

Ağrısız, narkozsuz, iğnesiz gerçekleştirilen katarakt ameliyatı sonrasında hastanın aynı gün evine dönmesi mümkündür. Ameliyat sırasında gözün içine konulan göz merceğinin kalitesi ameliyatın başarısını önemli ölçüde etkileyecektir. Kalitesiz merceklerin kullanıldığı ameliyat sonrasında hastanın bazı sorunlar yaşadığı görülebilir. Hatta bazı durumlarda ikinci bir katarakt ameliyatı gerekebilir. Dolayısıyla ameliyatı gerçekleştiren uzmanın ve ameliyatta kullanılan göz merceğinin kalitesi, operasyonun başarısını belirleyen faktörlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir