Kızamık Belirtisi

Kızamık, çocukluk çağında görülen hastalıklardan birisidir. Kızamık virüsü (paramiksovirüs) olarak adlandırılan virüs nedeniyle ortaya çıkan hastalık, bulaşıcı ve döküntülü bir enfeksiyon hastalığıdır.

Yetişkinlerde nadir görülen kızamık, bebeklerde ve çocuklarda sıkça rastlanan bir hastalıktır. Aşılama programları yetersiz olan ülkelerde meydana gelen çocuk ölümlerinde önemli bir payı olan kızamık, kızamık aşısı ile önlenebilen bir hastalıktır. Ülkemizde de hemen her çocuğa yapılan kızamık aşısı, 12. Aydaki bebeklere ve 4 yaşındaki çocuklara yapılan, yani toplam 2 kere yapılan bir aşıdır.

Kızamık Hastalığı

Genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında salgın biçiminde görülebilen kızamık hastalığı, aşılama programlarının yaygınlaşmasıyla beraber ender görülen bir hastalık durumuna gelmiştir. Kızamık virüsü nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu virüs çok bulaşıcıdır, konuşma-öksürme-hapşırma sırasında havaya saçılan damlacıklarla insandan insana bulaşabilen bir virüstür.

Genellikle 6 aydan büyük bebeklerde ve küçük çocuklarda görülen hastalık, aşılanmayan ve hastalığı daha önce geçirmemiş olan ergenlerde veya yetişkinlerde de görülebilir. Yetişkinlerde az görülen bir hastalık olması, aşılanarak veya hastalığı daha önce geçirerek bağışıklık kazanmış olmalarından kaynaklanır. Ama bu korumaya sahip olmayan yetişkinler de kızamık hastalığına yakalanabilirler.

Kızamık, genellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen bulaşıcı ve döküntülü bir enfeksiyon hastalığıdır.

Rubeola ismiyle de bilinen hastalık, özel bir virüsle (morbilli) meydana gelen bulaşıcı bir çocuk hastalığı olarak bilinir. Beslenmesi bozuk olan küçük çocuklarda, zatürre ile birlikte ölüme yol açabilmektedir. 3 yaşın altında bulunan küçük çocukların yanı sıra, hastalığa yakalanan hamile kadınlarda ve yaşlılarda da önemli komplikasyonlara neden olabilir.

Solunum yoluyla çok hızlı bir şekilde bulaşan hastalık, 10-12 günlük kuluçka döneminin ardından kendisini göstermeye başlar, döküntüler 14 güm sonra ortaya çıkar. Kuluçka döneminde hastalığın belirtisi yoktur ama virüsün bulaşıcılığı virüsün alınmasından sonraki 7. Günde başlar ve ciltte döküntülerin oluşmasını takip eden 5.güne kadar devam eder.

Kızamık Nedenleri (Risk Faktörleri)

Adı geçen virüs nedeniyle ortaya çıkan hastalık, kızamığa yakalanma riski yüksek olan kişilerde daha çok görülen bir hastalıktır. Riski artıran durumlar hastalığın nedenleri değildir ama kızamık hastalığına yakalanma ihtimalini yükselten etkenlerdir:

Küçük çocukların yanı sıra hamile kadınlar da kızamık hastalığına yakalanma riski yüksek olan kişilerdir.
 • 1 yaşın altındaki bebekler, 1-5 yaş arasında bulunan çocuklar, A vitamini eksiği olan çocuklar,
 • HIV enfeksiyonu veya organ nakli nedeniyle bağışıklık sistemi bastırılmış olan kişiler,
 • Hamile kadınlar,
 • Yetersiz beslenme ya da yeme bozukluğu sonucu besin eksikliği (Malnütrisyon problemi) olan kişiler, kızamık hastalığına yakalanma ihtimali/riski yüksek olan kişilerdir.

Kızamık Belirtileri

Kızamık belirtileri hastalığın kuluçka dönemi (inkübasyon süresi) olarak kabul edilen ilk 8-12 gün içinde başlayabilir. Hastalığın başlıca belirtisi olan kırmızı döküntüler ise aşağıda sıralanan belirtiler görülmeye başladıktan 3-5 gün sonra ortaya çıkar ve 4-7 gün boyunca sürebilir. Kızamık hastalığının belirtileri şunlar olabilir:

Kırmızı renkli döküntüler, kızamık hastalığının en önemli belirtisidir.
 • Öksürük ve halsizlik,
 • Gözde kızarma ve yaşarma olması, ışığa bakmakta zorlanma,
 • Ciltte isilik,
 • Kendini iyi hissetmeme ve iştahsızlık,
 • Baş, boğaz, eklem ağrıları,
 • Lenf bezlerinde şişme olması,
 • Yüksek ateş ve ateşin 40 dereceye ya da üzerine çıkmasıyla ortaya çıkan kırmızı döküntüler,
 • Hastalığın teşhis edilmesini sağlayan ve ağız içinde çıkan beyaz lekeler (koplik lekesi) kızamık belirtileri olarak sıralanabilirler.

Kızamık Tedavisi

Kızamık hastalığı doktorun muayenesi, kırmızı döküntülerin görülmesi, hastanın gösterdiği belirtilerin öğrenilmesi ile teşhis edilebilir. Teşhisi kesinleştirmek amacıyla kızamık testi olarak bilinen özel bir kam testinin yapılması gerekebilir. Test kızamık (rubeola) IgG, teşhisin kesinleşmesini sağlayacaktır.

Kızamık aşısı, çocukların hafif bir hastalık geçirmelerini ya da kızamık hastalığına yakalanmamalarını sağlamaktadır.

Kızamığa neden olan virüsü öldüren bir ilaç yoktur. Dolayısıyla kızamık tedavisinde reçete edilen bir ilaç mevcut değildir. Genellikle 2-3 hafta içinde kendiliğinden geçen hastalık sırasında şu önlemlerin alınması önerilebilir:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla bolca dinlenmek,
 • Günde en az 6-8 bardak su içmek yani bol sıvı almak,
 • Hastanın beslenmesine ve temizliğine dikkat etmek, A vitamini almasını sağlamak,
 • Hastanın kaldığı odanın temiz tutulması ve güneş görmesi (odanın 18-22 0C sıcaklığında olması),
 • Ağız temizliğine dikkat edilmesi, gerekirse ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçların kullanılması, kızamık hastalığının daha çabuk geçmesini ve belirtilerin hafiflemesini sağlayabilen önlemlerdir.
  Kızamık hastalığının belli bir tedavi yöntemi yoktur ama alınacak bazı önlemler hastalığın belirtilerinin hafiflemesini ve hastalığın daha çabuk geçmesini sağlayabilirler.

Tedavi için özel bir ilacı olmayan hastalığın aşısı, çocukların kızamık geçirmesini önler veya çok hafif bir kızamık hastalığı geçirmelerini sağlar. Kızamık hastalığı geçiren kişiler ise, hastalığın daimi bağışıklık bırakmasından dolayı tekrar aynı hastalığa yakalanmazlar. 6 aylık olana kadar annesinden gelen antikorlar (annenin bağışıklığı varsa) tarafından korunan bebekler de kızamık hastalığına yakalanma ihtimali bulunmayan bireylerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir