Lupus Belirtileri

Kısaca lupus olarak adlandırılan hastalık literatürde  ‘sistemik lupus eritematoz (SLE)’ olarak isimlendirilen rahatsızlıktır. Bağışıklık sisteminin (immün sistem) kendi dokularını ve organlarını hedef aldığı, kronik inflamatuar bir hastalık olarak tarif edilebilir.

Lupus, vücudun bağışıklık sisteminin kendi dokularını ve organlarını hedefleyerek saldırdığı bir hastalıktır.

Lupus, birçok organ ve sistemi etkileyebilen bir hastalık olması ve çok farklı, çok sayıda bulguya ve şikâyete neden olması sebebiyle zor teşhis edilebilen bir hastalıktır. Birçok farklı hastalığı taklit edebildiği için özellikle teşhis aşamasını kolaylaştırmak, lupus nedenlerini ve belirtilerini öğrenerek bunlara dikkat etmek yerinde olabilir.

Lupus Nedenleri

Lupus, vücudun bağışıklık sisteminin kendi dokularına ve organlarına saldırdığı bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi normal olarak çalıştığında mikropları yok etme amacıyla ‘antikor’ olarak isimlendirilen maddeler üretir. Bağışıklık sistemi bozulduğunda, hatalı çalışmaya başladığında ise kendi hücrelerini hedefleyen antikorlar üretmeye başlar. Lupus hastalığı sırasında üretilen bu antikorlar vücutta iltihap oluşmasına ve dokuların hasar görmesine sebep olurlar.

Lupus nedenleri tam olarak belirlenememiştir. Ama hastalığın ortaya çıkmasındaki en büyük etkenin kalıtsal (genetik) faktörler olduğu düşünülmektedir.

Bağışıklık sisteminin neden bozulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Ama bazı lupus hastalarının ailelerinde de lupus hastasının bulunduğu fark edilmiştir. Dolayısıyla hastalığın ortaya çıkmasındaki en büyük etkenin kalıtım (genetik) olduğu düşünülmektedir. Ama bu tahmin doğru olsa bile, kalıtsal faktörlerin tek başına lupus hastalığına yol açmadığı da düşünülmektedir. Hastalığı tetikleyen etkenler arasında hormonların ve ilaçlar, mikroorganizmalar, güneş gibi çeşitli çevresel faktörlerin bulunduğu varsayılmaktadır.

Lupus Belirtileri

Lupus, çok geniş yelpazede şikâyetlere ve bulgulara neden olabilir. Teşhisini de zorlaştıran bu özellik, bazı hastaların sadece birkaç tane belirti göstermesi nedeniyle hastalığın tanınmasını daha da güçleştiren bir faktördür. Ayrıca lupusa özgü olmayan ateş, saç dökülmesi, halsizlik, kansızlık, kilo kaybı, bazen gebelik kayıpları, karın ağrısı, el ve ayak eklemlerinde ağrı gibi şikâyetlere de sebep olmaktadır. Bu yakınmalar, belirtiler dışında hastalığı gösteren bazı bulgular şunlardır:

Hastalığın öne çıkan ayırt edici belirtisi, burundan yanaklara doğru yayılan ve kelebek biçimine benzeyen döküntülerdir.
 • Döküntüler-burundan yanaklara doğru yayılan kelebek tarzında cilt döküntüsünün olması (malar raş -lupus hastalığının en ayırt edici bulgusudur),
 • Artritler; özellikle küçük eklemlerde görülen sabah tutukluğu ve eklemlerde ağrı, şişme veya artropati,
 • Nöbet, inme (felç) veya psikoz gibi nörolojik sorunlar,
 • Ağız içinde görülen yaralar,
 • Raynoud fenomeni,
  Artritler veya küçük eklemlerde görülen sabah tutukluğu ve ağrı gibi belirtiler, lupus hastalığı nedeniyle ortaya çıkabilirler.
 • Akciğer ve kalp zarında inflamasyona bağlı sıvı artışı, nefes alıp vermekle ortaya çıkan veya süreklilik arz eden göğüs ağrısı,
 • Böbrek, idrarda kan veya protein bulunması
 • Böbrek fonksiyonunda bozukluk ya da ödem gelişmesi,
 • Anormal kan testleri (kan hücrelerinde azalma ya da bazı antikor pozitiflikleri gibi).

Lupus Tedavisi

Lupus hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Ama uzman doktorun hastaya uygun bir tedavi planı yapması ve uygulanmasını sağlamasıyla; hastalığın neden olduğu bulguların ve şikayetlerin ortadan kaldırılması, hastalığın büyük oranda iyileştirilmesi mümkün olabilir.

Hastalık zor teşhis edilebilse bile belirlendikten sonra uygun tedavi yöntemi kullanılarak hastanın büyük ölçüde iyileşmesi sağlanabilir. Lupusun kesin bir tedavisi yoktur ama steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar, anti-malariyal (sıtma) ilaçlar, kortikosteroidler, immünsüpresif ilaçlar ve diğer bazı biyolojik tedaviler, hastalığın büyük ölçüde tedavi edilmesini, hastanın şikâyetlerinin ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Tabi hastanın şikâyetlerine ve bulgularına uygun tedavi planının uzman hekim tarafından dikkatli bir şekilde yapılması gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir