Menopoz Belirtileri

Menopoz, overlerde yumurtlama kaybından sonra adet siklusunun kalıcı biçimde kesildiği duruma verilen isimdir. Yunanca ‘aylık kanamalar’ anlamına gelen ‘mens’ kelimesi ile ‘durma’ anlamındaki ‘pausis’ kelimesinin birleşmesiyle ortaya çıkan bir terimdir. Net bir şekilde ifade edilirse, kadınlarda ergenlik döneminde başlayan adet döngüsünün, kanamaların kalıcı olarak kesildiği dönem olduğu söylenebilir.

Menopoz, adet döngüsünün kalıcı olarak kesildiği dönem olarak tarif edilebilir.

Tüm kadınların yaşadıkları bir süreç olan menopoz, yaşlanmanın doğal bir parçası olarak kabul edildiğinde daha kolay atlatılabilen hatta keyifli hale gelebilen bir dönem olabilir.

Menopoz Bir Hastalık Mıdır?

Aslında kadınlarda doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olan menopoz, hemen her kadının desek alması gereken bir süreç olarak kabul edilebilir. Kadınlarda cinsel kimliğin önemli bir parçası olan adet döngülerinin kesilmesi, menopoza giren kadının önemli kimlik sorunlarıyla karşılaşmasına neden olabilmektedir. Menopoz nedeniyle meydana gelen hormonal değişimler de hesaba katıldığında, kadınların çoğunun menopoz dönemine uyum sağlamakta zorlanacakları tahmin edilebilir.

Menopoz doğal yaşlanma sürecinin parçası olan bir durumdur. Sağlık sorunu ya da hastalık olarak nitelendirilemez.

Bir hastalık ya da sağlık problemi olmamasına karşılık kadın vücudunda önemli değişikliklere yol açan ve bazı durumlarda çok şiddetli semptomlara yol açan menopoz, bu tecrübeyi daha önce yaşayan kişilerle (akrabalarla-arkadaşlarla vb.) paylaşıldığında, bilgi edinildiğinde daha kolay şekilde atlatılan bir süreç olacaktır.

Menopoz Belirtileri

Kadınların genellikle 40 yaşından sonra karşılaştıkları bir süreç olan menopoz, bazı kadınlarda fark edilmeyen reaksiyonlara neden olurken, bazı kadınlarda çok ağır ve çok çeşitli belirtilerle kendisini gösterebilir.

Sıcak basması ve gece terlemeleri gibi belirtiler, menopoz döneminde sıklıkla görülen belirtilerdir.

Ülkemizdeki kadınların genellikle 45-55 yaşlar arasında karşılaştıkları menopoz, genetik miras, diyet, yasam stili ve sosyo-kültürel farklılıklara bağlı olarak değişik belirtilerle birlikte ortaya çıktığı düşünülen bir durumdur. Farklı ülkelerdeki kadınların farklı belirtiler gösterdikleri ya da aynı ülkede yaşayan ama farklı topluluklara bağlı olarak yaşayan kadınların farklı belirtiler gösterdikleri bilinmektedir. Menopozla birlikte ve menopoz sırasında sıklıkla görülen belirtiler ise şunlardır:

Duygu durum değişiklikleri, sindirim sistemi alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikler, ciltte kuruluk, yorgunluk gibi belirtiler de menopoz belirtileri arasında bulunurlar.
 • Adet düzensizliği (sıklaşma ya da seyrekleşme), menopoza yaklaşıldığını gösteren ilk ve en önemli belirtidir. Son regl kanaması menopoz olarak kabul edilir ve kesin olarak menopoza girildiğini söylemek için 12 ay boyunca regl kanaması olmaması gerekir.
 • Hızlı biçimde kilo alınmaya başlanması,
 • Sıcak basmaları ve gece terlemeleri,
 • Ani duygu durum değişiklikleri yaşanması,
 • Uykusuzluk,
 • Yorgunluk,
 • Cinsel isteksizlik ve kuruluk,
 • Eklem ağrıları,
 • Sindirim sistemi alışkanlıklarında meydana gelen değişimler,
 • Ciltte kuruluk,
 • Kısa süreli hafıza problemleri yaşanması,
 • İdrar yollarında, vajinada ve çevresinde bulunan bölgede yer alan dokularda hacim kaybı ve zayıflık olması,
 • Sık olarak tekrarlayan üriner sistem enfeksiyonları,
 • Östrojen eksikliğine bağlı olarak kemik erimesi ve kalp damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşılması, menopoz sürecinde kadınların sıklıkla karşılaştıkları belirtiler olarak sıralanabilirler.

40 yaş veya öncesinde erken menopoza giren kadınlarda östrojen eksikliği nedeniyle sağlık sorunlarıyla karşılaşma riski daha yüksektir. Genellikle 45-55 yaşlar arasında bulunan kadınların girdiği menopoz süreci ve belirtileri, 3-5 yıllık bir dönem sonrasında kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Menopoz Döneminde Alabileceğiniz Önlemler

Menopoz sürecini daha az sıkıntılı atlatmak, süreci daha kaliteli biçimde geçirmek için yapılabilecek şeyler şunlardır:

Menopozu doğal bir süreç olarak kabul etmek ve konu hakkında mümkün olduğu kadar çok bilgi edinmek, menopoz sürecinde yaşayabileceğiniz sorunların minimuma inmesini sağlayacaktır.
 • Menopoz hakkında bilgi sahibi olmak, bu süreci yaşayan kişilerle konuşmak, bilimsel yayınlar başta olmak üzere tüm yazılı ve görsel basını takip etmek,
 • Menopoz sürecini doğal bir süreç olarak kabul etmek,
 • Beslenme düzenine dikkat etmek. Düşük yağlı, lif-protein-kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenmek, kafein, baharatlar, sıcak içecekler gibi gıdalardan kaçınmak (sıcak basmalarını önleyecektir),
 • Daha ince ve kat kat giyinmek, gerektiğinde (örneğin sıcak bastığında) bazı kıyafetleri çıkartarak vücut ısınızı ayarlamak,
 • Menopoz sürecinde karşılaşabileceğiniz kalp-damar hastalıkları ve kemik erimesi gibi sağlık sorunlarının önüne geçebilen düzenli egzersizleri hayatınıza sokmak,
 • Yaşamınızı düzenleyerek, iş ve sosyal hayatınızda değişiklikler yaparak stresi azaltmak,
 • Genel sağlık sorunlarınız ve cinsel yaşamınız hakkındaki sorunlar konusunda doktorunuzla sürekli fikir alış verişi içinde olmak, menopoz dönemini daha kaliteli şekilde atlatmanızı sağlayacak olan önlemler olarak sıralanabilirler.
  Düzenli egzersizler, menopoz döneminde karşılaşma ihtimaliniz olan kalp-damar hastalıkları ve kemik erimesi gibi sorunlara karşı korunmanızı sağlayan alışkanlıklar olarak gösterilebilirler.

Menopoz Tedavisi

Menopoz öncesi dönemde oldukça seyrek görülen kardiovasküler hastalıklar yani kalp krizi veya damar sertliği gibi sorunlar, menopoz döneminde belirgin biçimde arttığı görülen sorunlardır. Daha önceki yıllarda bu sorunların ortaya çıkmasını önlemek amacıyla başvurulan östrojen tedavisinin kalp hastalıkları gibi sağlık problemlerinin önüne geçmediği kanıtlanmıştır. 2000’li yıllardan itibaren (kalp-damar hastalıklarını engellemek amacıyla) uygulanmayan bir yöntemdir.

Düzenli egzersizlerin yanı sıra yoga gibi yöntemler de menopoz sürecinin daha kolay atlatılmasını sağlayan ve menopoz döneminde bulunan kadınlara tavsiye edilen önlemler/uygulamalar arasında bulunmaktadırlar.

Terleme ve sıcak basması gibi şikayetleri olan, kemik erimesi sorunuyla karşılaşma ihtimali yüksek olan menopoz dönemindeki kadınlara ise hormon replasman (yerine koyma) tedavisi uygulanabilir. Hormon replasman tedavisi (HRT) çoğu zaman östrojen ve progesteron hormonlarının birlikte verildiği bir tedavi yöntemidir. Progesteron hormonu verilmesinin amacı, kendi başına östrojen hormonu verilen kadınlarda artan rahim kanseri riskinin önüne geçmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir