Migren Belirtileri

Migren, genellikle oldukça şiddetli biçimde ve ataklar şeklinde ortaya çıkan, hastaların zonklama olarak tarif ettikleri ağrılara neden olan, çoğu zaman başın tek tarafına yerleşen baş ağrıları olarak tarif edilebilir.

Migrenin Görülme Sıklığı

Kadınlarda görülme sıklığı erkeklerin üç katına kadar çıkabilen migren, ergenlik dönemlerinde de ortaya çıkabilen bir hastalık olmasına rağmen genellikle orta yaşlarda (40’lı yaşlarda) kendisini göstermeye başlayan bir rahatsızlıktır. Migren ataklarının 50 yaş üzerinde başlama ihtimalinin oldukça düşük olduğu söylenebilir. Migren hastaları arasında bu problemle 50 yaşından sonra karşılaşan kişilerin sayısı çok azdır.

Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat fazla görülen migren, genellikle başın bir tarafını etkileyen şiddetli ağrılar şeklinde ortaya çıkar.

Tüm kadınların yaklaşık 5’te 1 yani %20’si migrenden etkilenirken, erkeklerde migren hastalığına yakalana kişilerin oranı tüm erkeklerin %8’i kadardır. Yani kadınlar önde gelmek üzere toplumun önemli bir bölümünü etkileyen önemli bir rahatsızlıktır.

Migren Nedenleri

Hormonal değişiklikler migren nedenleri arasında bulunurlar. Bu değişiklikleri daha fazla yaşayan kadınlar, migren sorununun daha sık görüldüğü bireylerdir.
 • Migren nedenleri arasında en önemli faktörler genetik faktörlerdir. Ailesinde migren hastası bulunan bireylerin aynı hastalığa yakalanma ihtimali %40 oranına kadar çıkmaktadır. Annesinde de babasında da migren bulunan kişilerde bu ihtimal %75 seviyesine kadar yükselebilir.
 • Migrenin önemli nedenlerinden birisi de yaşanan hormonal değişimlerdir. Kadınlar bu değişimleri daha fazla yaşadıkları için migren hastalığına yakalanma ihtimalleri de daha yüksektir. Zaten elimizde bulunan veriler migren hastası kadınların sayısının migren hastası erkeklerin sayısına oranla 3 kat daha yüksek olduğunu göstermektedir. Kadınlardaki adet dönemleri, hormon tedavisi için kullanılan ilaçlar, doğum kontrol hapları ya da uyku hapları (yani hormonal değişikliklere yol açan ilaçlar), migren sorununa yol açan, hastalığı tetikleyebilen etkenler olarak gösterilebilirler.
  Sıklıkla göze, göz arkasına veya şakaklara yerleşen baş ağrısı, migren hastalığının en önemli belirtisidir.
 • Yukarıda sayıla nedenlerin dışında migreni tetikleyen bazı çevresel faktörler de olabilir. Çok ya da az uyumak, uyku düzeninin bozulması, stres-heyecan-kaygı gibi duyguların yoğun biçimde yaşanmaları, yetersiz beslenme/aç kalma ve/veya az su içme migren ataklarına sebep olabilirler. Kas gerginlikleri, baştaki yaralanmalar, göz-diş-çene-baş-boyun ağrıları, göz alıcı ışıklar ya da kokular, migren hastalığını tetikleyebilen ve migren ataklarının çıkmasına neden olabilen diğer faktörler olarak sayılabilirler.

Migren Belirtileri

 • Migrenin en önemli belirtisi hastanın bazı fonksiyonlarını yerine getirmesine engel olabilecek kadar şiddetli ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Genellikle tek taraflı ortaya çıkan ve bazen taraf değiştirebilen baş ağrıları, çoğu zaman başın bir yarımını diğer taraftan çok etkileyen ağrılardır. Şakaklara, göze veya göz arkasına yerleşebilen baş ağrıları, başın arka tarafında ya da kulağın hemen arka bölümünde de ortaya çıkabilir.
 • Migren aurası olarak adlandırılan ve titrek parıldayan ışıklar (görsel aura) ya da el-dil-ağız-çene gibi yerlerde hissedilen uyuşukluk, karıncalanma hissi (duyusal aura), ağrının başlamasından önce veya ağrının gelişme döneminde ortaya çıkabilen belirtilerdir. Genellikle 10-30 dakika arasında sürerler.
  El, dil, ağız, çene gibi bölgelerde hissedilen karıncalanma ve uyuşukluk duyusal aura, titrek parıldayan ışıklar şekilde görülebilen görsel aura yani kısaca migren auraları, migren hastalığının sık rastlanan belirtileridir.
 • Depresif duygu durumu ve aşırı duyarlılık-tepkisellik, konsantrasyon azalması, düşüncelerin yavaşlaması, gereksiz ve aşırı olarak ortaya çıkan neşelilik de migren belirtileri olabilirler.
 • Artan duyarlılık (ışık-ses-koku hakkında), açlık, iştahsızlık veya iştah artışı, aşırı su içme, kabız, ishal, karında şişlik hissi gibi durumlar da migren belirtileri arasında yer alan belirtilerdir.

Migren Tedavisi

Doktorun hastanın şikâyetlerini dinlemesi ve muayene etmesiyle yanı koyulan migren, beyin tomografisi gibi yöntemlere başvurularak kesinleştirilebilir. Migren tedavisinde hastalığı tetikleyen etkenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Yani migren ataklarını tetikleyen ilaç kullanımı ya da açlık, uykusuzluk gibi faktörler olduğu tespit edilirse, bu faktörleri ortadan kaldıracak olan düzenlemeler yapılır.

Migren tedavisinde kullanılan ilaçların faydalı olabilmeleri hastanın hayatını migrene göre düzenlemesine bağlıdır. Yani migreni tetikleyen uykusuzluk, açlık, stres gibi faktörler ortadan kaldırılmamışsa migren ilaçlarının faydalı olması beklenemez.

Doktor tarafından reçete edilen ve onun kontrolünde kullanılan migren ilaçları da tedavinin önemli bir parçasıdır. Bu ilaçları kullanan migren hastaları uzun yıllar boyunca sorunsuz şekilde hayatlarına devam edebilirler. Ama ilaç kullanan hastaların yaşamlarını da migrene göre planlamaları gerekecektir. Yoğun stres altında olan, az ya da fazla uyuyan, alkol kullanmaya devam eden, kilosuna dikkat etmeyen migren hastaları, ilaçlarını düzenli olarak kullansalar bile migren ataklarıyla karşılaşmaya devam edebilirler. İlaçların migren ataklarını önlemeleri, hastanın migren ataklarını tetikleyen unsurları hayatından çıkarmasına bağlıdır denebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir