Miyom Belirtisi

Miyom, rahim içerisine veya rahim ağzına yerleşen ve kanser olmayan tümörlere verilen isimdir. Yuvarlak yapıda olurlar ve pembeye yakın bir görünüme sahiptirler. Hiçbir zaman kansere dönüşmeyen miyomlar, üreme çağında bulunan kadınların yaklaşık %3’lük bölümünde görülen tümörlerdir.

Büyüklükleri, yerleri ve sayıları nedeniyle sorunlara yol açabilen miyomlar, normal dışı düz kas dokusunun (rahim ve rahim ağzında görülen) anormal biçimde büyümesiyle oluşurlar. Kansere dönüşme riski taşımasalar da uzman doktorlar tarafından incelenmeleri gerekir. Rahimde bulunan bu miyomlar; fibroid, fibromiyom, leyomiyomata, leyomiyom gibi farklı isimlerle anılırlar ve sınıflandırılırlar.

Miyomlar, kadınlarda rahim ağzında ya da rahim içerisinde oluştuğu görülen ve kanser olmayan tümörlerdir.

Miyom olarak isimlendirilen oluşumların kütleleri, uterusun bozulmasına ve büyümesine yol açabilecek kadar büyük ebatlarda olabilirler. Ama insan gözü tarafından tespit edilemeyecek kadar küçük olan miyomlar da gözlemlenebilir. Bazı durumlarda bir miyom türü olan çoklu fibroidler uterusun aşırı miktarda genişlemesine yol açabilirler, göğüs kafesine kadar ulaştığı görülebilir.

Miyom Nedenleri

Miyomların oluşmasına yol açan etkenler kesin olarak saptanamamışlardır. Üreme çağında bulunan kadınlarda ve 30-40 yaş aralığında bulunan kadınlarda daha sık görülmelerine rağmen her yaştaki kadında miyomlara rastlanabilir.

Bu kadar sık görülmelerine rağmen oluşmalarının kesin nedenleri saptanamayan miyomlar, kadınlık hormonunun (östrojen) artması nedeniyle büyümeleri hızlanan oluşumlardır. İlaçlar, gebelik, menopoz gibi farklı etkenler östrojen seviyelerinin artmasına ya da azalmasına sebep olarak miyomların oluşmalarına, büyümelerine etki edebilirler. Genellikle birden fazla miktarda, birçok miyomun bir arada bulunduğu görülen kadınların hamilelik dönemlerinde ya da üreme açısından etkin oldukları dönemlerde miyomların 3 kata varan hızlarda büyüdükleri görülebilir.

Oluşma nedenleri kesin olarak saptanamayan miyomların büyümelerine yol açan en önemli etkenin östrojen (kadınlık hormonu) olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan ve kilolu olan kadınlarda miyom görülme sıklığının arttığı belirlenmiştir.

Doğum kontrol haplarının içerdiği hormonların miyomların oluşmalarına ve büyümelerine yol açtığı düşünülüyordu. Fakat yapılan araştırmalar doğum kontrol haplarının, miyomların oluşma ve büyüme risklerini artırmadıklarını gösterdi.

Miyom Türleri

Farklı isimlerle anılabilen ve sınıflandırılabilen miyomlar, rahimde yerleştikleri tabakaya göre 3 başlık altında incelenebilirler:

1)İntramural Miyomlar

Rahim içi kaslarına yerleşen miyom türüdür. Kadınlarda genellikle en sık rastlanan miyomlar olan İntramural miyomlar, adet kanamasının artmasına ve süresinin uzamasına neden olurlar. Kadının rahminde büyüdükleri için diğer organlara bası yaptıkları ve dolgunluk, karın ağrıları gibi semptomlara yol açtıkları görülebilir.

Yerleştikleri tabakaya göre isimlendirilen miyom türleri

2)Submuköz Miyomlar

Çoğu zaman rahmin iç yüzeyinde oluşurlar ve büyürler. Kadınlarda en az görülen miyom çeşididir. Ama adet kanamasında artış olmasına ve daha uzun sürmesine yol açabilen, miyom çeşitleri arasında en fazla kanama şikâyetine yol açan miyomlardır.

3) Subseröz miyomlar

Genellikle rahmin dış yüzeyinde oluşurlar. Kanamaya neden olmazlar ama şiddetli karın ağrılarına ve özellikle sırt ağrılarına yol açarlar. Çevre organlara baskı yaptıkları da görülebilir.

Ayrıca rahim dışına doğru büyüyen miyomlar Saplı miyomlar, rahim dışında ve karın içinde yerleşmiş olan miyomlar Parazitik miyomlar olarak isimlendirilmektedirler.

Miyom Belirtileri

Miyomların çoğu hiçbir belirti vermezler. Uzun süreler boyunca hiçbir belirti göstermeyebilirler. Bu oluşumların neden olduğu şikâyetler miyomların yerlerine, sayılarına ve yerleştikleri bölgeye göre değişir. En sık görülen miyom belirtileri ise şunlardır:

 • Adet dönemlerinde görülen aşırı kanama ve adet süresinin uzaması,
 • Adet dönemlerinden sonra ve adet aralarında görülen kanamalar,
 • Karın ve rahim bölgesinde fark edilen büyüme,
  En sık görülen miyom belirtisi, adet kanamasının artması ve süresinin uzaması olarak gösterilebilir.
 • Bel ve kuyruk sokumunda ortaya çıkan ağrılar,
 • Sıklıkla idrara çıkma isteği duyulması,
 • Cinsel ilişkide sırasında ağrı hissedilmesi,
 • Kansızlık sorununun ortaya çıkması,
 • Bazı durumlarda tüplerin tıkanması,
 • Kabızlık (miyomların neden oldukları basınç sebebiyle).

Miyom Teşhisi ve Tedavisi

Miyomlar farklı problemlere neden olabildikleri için mümkün olduğu kadar miyom oluşumlarını engellemeye çalışmak ve erken teşhis edilmesini sağlamak için belirtilerine dikkat etmek uygun olacaktır. Miyomların oluşma nedenleri tam olarak bilinmediğinden miyomlardan korunmak için kesin bir yöntem bulunduğu da söylenemez. Ama kilo almamak ve kasların aktif kalmasını sağlamak, hantal bölgeleri çalıştıran egzersizler yapmak miyomlarla karşılaşma riskinin azalması anlamına gelecektir.

Genellikle ilaç tedavisi (hormon tedavisi) ile kontrol altında tutulan miyomların ciddi sorunlara yol açtığı durumlarda; Myomektomi (miyom alınması ameliyatı), Histerektomi (rahmin alınması), embolizasyon gibi tedavi yöntemlerine başvurulması gerekebilir.

Miyomlar genellikle ultrasonografi yöntemiyle tespit edilirler. Ama bu yöntemle miyomların hepsini saptamak ve diğer hastalıkları belirlemek mümkün olmayabilir. Bu nedenle miyom şüphesiyle muayene edilen kadınların manyetik rezonans (MR) çekilmeleriyle miyom teşhisi konulması yerinde olur.

Miyom tedavisi ise hastanın şikâyetlerine ve oluşan sorunlara göre belirlenir. Miyomlar küçükse ve önemli bir rahatsızlık yaratmıyorlarsa, ilaç tedavisiyle kontrol edilmeleri mümkün olur. Myomektomi (miyom alınması ameliyatı), Histerektomi (rahmin alınması), embolizasyon (damarların kontrollü şekilde tıkanması) gibi tedavi yöntemleri ise miyomların daha ciddi sorunlara yol açtığı durumlarda başvurulan yöntemlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir