Rahim Kanseri Belirtileri

Rahim kanseri, ‘Endometrium’ olarak isimlendirilen rahim iç tabakasından kaynaklanan kansere verilen isimdir. Endometrium kanseri, uterus kanseri, endometrial kanser gibi isimlerle de adlandırılan rahim kanseri, pek çok ülkede en çok görülen jinekolojik kanserdir. Oluştuğu bölge nedeniyle rahim ağzı kanserinden ayrılan rahim kanseri, kanser hücrelerinin uterusun içini döşeyen tabakada geliştiği kanser türüdür. Genellikle erken teşhis edilen ve tedavisi başarıyla yapılan bir kanser türüdür.

Rahim Kanseri Risk Faktörleri

Vücudun normal fonksiyonlarına devam etmesi için belirli şekilde büyüyen, bölünen ve çoğalan sağlıklı hücreler kontrolden çıkarak büyümeye ve yeni hücre gerekmediği halde bölünmeye devam ederlerse, hücreler birikiyor ve tümör ya da kanser olarak adlandırılan oluşumlar meydana geliyor. Komşu dokuları istila ederek zarar veren kanser hücreleri vücudun başka bölgelerine de yayılıyorlar. Uterusun iç tabakasında gelişen rahim kanseri hücreleri de benzer bir şekilde çoğalarak diğer dokuları ve vücudun diğer organlarını etkilemeye başlıyorlar.

Rahim kanseri nedeni tam olarak bilinmeyen ama vücutta çeşitli görevleri olan östrojen hormonunda görülen değişiklikler nedeniyle ortaya çıktığı düşünülen bir kanser türüdür.

Rahim kanseri hücrelerinin gelişme nedenleri tam olarak bilinmiyor. Bu hücrelerin gelişmesine östrojen hormonundaki değişikliklerin neden olduğu ya da bazı genlerin kanser hücrelerinin gelişiminde rol oynadığı düşünülüyor. Aşağıda sıralanan etkenler nedeni tam olarak bilinmeyen rahim kanserinin ortaya çıkma ihtimalini artıran risk faktörleri olarak gösteriliyorlar:

 • Adet görülen sürenin uzun olması, kadının daha çok periyot yaşaması, endometriumun daha fazla östrojene maruz kalması anlamına geliyor. Bu da Endometrium kanseri olarak da isimlendirilen rahim kanseri riskini artırıyor. Yani adet döngüsü 12 yaş gibi erken bir dönemde başlayan kadınlarda rahim kanseri görülme ihtimali artıyor.
 • Yumurtanın aylık olarak overden atılması anlamına gelen ovülasyon düzensizliği, östrojene maruziyeti artırıyor ve rahim kanseri riskinin yükselmesine neden oluyor.
 • Hiç gebe kalmamış olmak da rahim kanseri riskini artıran faktörler arasında bulunuyor. Gebelikte daha fazla östrojen salınıyor ama artan progesteron üretimi östrojenin etkisini kompanse edebiliyor. Yani gebe kalmak düşünülenin aksine rahim kanserine yakalanma riskini azaltıyor.
 • Yağ dokuları da östrojen salgıladığından, obezite problemi rahim kanserine yakalanma riskini 3 katına çıkartıyor. Diyabet de sıklıkla obezite ile birlikte görülen bir sağlık sorun u olduğundan, riski artıran etkenlerden birisi olarak kabul ediliyor.
  Obezite, rahim kanseri risk faktörleri arasında gösterilen bir sorundur.
 • Östrojen kaynağı olan bazı over tümörleri de rahim kanserine yakalanma ihtimalini artırabiliyor.
 • Östrojen replasman tedavisi östrojen hormonunu artırarak rahim kanseri görülme riskini yükseltiyor.
 • Meme veya over kanseri öyküsü olması da riski artıran faktörler arasında bulunuyor.
 • Rahim kanserlerinin büyük bir bölümü 55 yaşından sonra görüldüğü için ilerleyen yaş rahim kanseriyle karşılaşma riskini artıran faktörler arasında kabul ediliyor.
 • Meme kanseri tedavisinde en çok kullanılan ilaç olan tamoksifen, östrojene benzeyen bir etkisi olması nedeniyle rahim kanseri risk faktörleri arasında sayılıyor.
 • Herediter Nonpolipozis Colorektal Cancer (HNPCC) adı verilen kalıtsal hastalığa sahip olan kişiler, rahim kanserine ve kolon kanserine yakalanma ihtimali daha yüksek olan kişiler arasında bulunuyorlar.

Rahim Kanseri Belirtileri

Rahim kanserinde sıklıkla görülen belirtiler şunlardır:

Genellikle 55-60 yaş gibi ilerleyen yaşlarda ve menopoz sonrasında görülen rahim kanserinin en önemli belirtisi menopoz sonrasında görülen kanamalardır.
 • Daha çok 55-60 yaşlarından sonra (yani menopozdan sonra) görülen rahim kanserinin en önemli belirtisi, menopoz sonrasında görülen kanamalar olarak gösterilebilir.
 • Adet gören kadınlarda görülen adet süresinde uzama veya adet arasında kanama, çok kanlı olmayan bir akıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı, kilo kaybı veya pelvik ağrı gibi belirtiler rahim kanseri nedeniyle ortaya çıkan belirtiler olabiliyor.

Rahim Kanseri Tanısı

Rahim kanseri tanısında hastanın öyküsünün alınması ve fizik/pelvik muayenesinin yapılması gerekiyor. Endometrium kalınlığı ve yapısı hakkında değerlendirme yapılmasını sağlayan transvajinal USG, rahim kanseri şüphesinin oluşmasını sağlayabiliyor. Kesin tanı koymak için endometrial biyopsi yapılması gerekiyor. Anestezi uygulanmadan ofis şartlarında yapılan endometrial biyopsi, rahim kanseri teşhisinin kesinleşmesini sağlıyor.

Rahim kanseri tanısı fizik/pelvik muayene, transvajinal USG, endometrial biyopsi yöntemleriyle kesinlik kazanan bir tanıdır.

Tanıdan sonra hastanın yönlendirildiği jinekolojik onkolog, hastalığın yayılımını değerlendirmek ve evreleme yapabilmek için başka tetkikler (X-ray, CT, kan tetkikleri gibi) yapılmasını isteyebiliyor.

Rahim Kanseri Tedavisi

Erken yanı konulan rahim kanserleri, kanserlerde tam iyileşme anlamına gelen 5 yıllık yaşam süresinin %95 oranına çıkmasını sağlayacak şekilde tedavi edilebiliyor. Rahim kanseri tedavisinde en sık başvurulan tedavi yöntemi cerrahi müdahale olarak görünüyor. Radyoterapi, kemoterapi, hormon tedavisi de rahim kanserini tedavi etmek amacıyla kullanılan tedavi yöntemleri arasında bulunuyor.

Rahim kanseri genellikle erken teşhis edilen ve tedavisinde büyük başarı sağlanan bir kanser türüdür.
 • Cerrahi Tedavi: Uterus, overler ve tüplerin çıkartıldığı cerrahi tedavide bölgesel lenf nodlarının da çıkartılması ve çevre dokulardan örnek alınması gerekiyor. Hastalığın en önemli tedavisi olarak kabul edilen cerrahi tedavinin yeterli olmadığı durumlarda ek tedavilere başvurulması gerekebiliyor.
 • Kemoterapi: Kanser hücrelerini öldürmek amacıyla kullanılan ilaçlarla (genellikle ilaç kombinasyonlarıyla) uygulanan ilaç tedavisi olan kemoterapi, rahim kanseri tedavisinde kullanılabilen tedavi yöntemleri arasında bulunuyor.
 • Radyoterapi: Rahmin alındığı histerektomi ameliyatı sonrasında kanserin tekrarlama riski görülüyorsa, (farklı kanser türlerinin tedavisinde kullanılan radyasyon tedavisi) rahim kanseri tedavisinde de kullanılıyor.
 • Hormon Tedavisi: Kanserin vücudun diğer bölgelerine yayıldığı durumlarda, tümörün büyümesini durdurmayı amaçlayan hormon tedavisi uygulanabiliyor. Bu tedavi hastaya yüksek dozlarda progesteron verilmesi şeklinde uygulanıyor.

Tedavi sonrasında nüks ettiği nadir olarak görülen rahim kanserleri, (yine de) tanıyı takip eden 3 yıllık süre içinde nüks edebiliyorlar. Tedavi olan hastalar ilk iki yıl boyunca 3 ayda bir, sonraki 3 yıl boyunca 6 ayda bir kontrol edilmelidirler (edilirler). 5 yıllık süre sonunda hastalık görünmezse, rutin kontrollere devam edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir