Romatizma Belirtisi

Romatizma, 200’den fazla hastalığı ifade etmek amacıyla kullanılan, temel olarak kemiklerin, kasların ve eklemlerin etrafında oluşan ağrıları, acıyı belirten bir terimdir. Bu hastalıkların tamamı ‘romatizmal hastalıklar’ olarak isimlendirilirler. Özel olarak romatizma kelimesini açıklarsak, eklemlerde iltihaplı sıvı (kötü özellikli) birikmesi anlamına geldiği söylenebilir.

Romatizma hastalıkları, kas ve iskelet sisteminin yanı sıra iç organları da etkileyebilen hastalıkların ortak ismi olarak açıklanabilir.

Net bir tanımlama yapmak gerekirse, kas ve iskelet sisteminde çeşitli rahatsızlıkların (ağrı, şişlik, hareket sınırlaması) ortaya çıkmasına neden olan ve iç organlarda da bazı sorunların meydana gelmesine yol açabilen hastalıklara romatizma adı verilmektedir.

Romatizma Nedenleri

Romatizma hastalıklarının nedeni (kesin olarak) tespit edilememiştir. Mikropların neden olduğu romatizmalar, akut eklem romatizması ve romatizmal bir hastalık olan gut hastalığı, nedenleri belirlenen romatizma hastalıkları olarak gösterilebilirler. Bu hastalıkların oluşumunda rol oynayan ve diğer romatizma hastalıklarının ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülen faktörler şunlardır:

Romatizma hastalıklarının ortaya çıkmasını sağlayan nedenler arasında yaş, cinsiyet, mikrobik hastalıklar gibi faktörler bulunmaktadır.
 • Aileden gelen kalıtsal/genetik faktörler,
 • Yaş faktörü. Romatizmal hastalıklar daha çok yaşlılarda görülür diye bilinir ama ilerleyen yaşlarda eklemlerde ortaya çıkan sorunlar daha çok kireçlenme nedeniyle meydana gelen rahatsızlıklardır. Romatizma hastalıklarının çoğu genç yaşlarda başlamaktadır. Örneğin eklem romatizmaları genellikle doğurganlık çağında bulunan kadınlarda görülürken, belirtileri çoğunlukla mekanik nedenlere veya bel fıtığı gibi sorunlara bağlanan omurga romatizmaları, sıklıkla genç erkekleri etkileyen rahatsızlıklardır. Ama erken yaşlarda başlayan romatizmal hastalıklar genellikle 60’lı yaşlarda zirveye ulaşırlar, kötüleşirler.
 • Cinsiyet (kadınlarda daha çok görülen hastalıklardır),
 • Mikrobik hastalıklar (enfeksiyon hastalıkları),
 • Psikolojik nedenler, travmalar ve rutubetli-soğuk yerler gibi faktörler de romatizmal hastalıklara yakalanma riskini artıran etkenlerdir.

Romatizma Türleri

Romatizma hastalıkları temel olarak iltihaplı ve iltihaplı olmayan romatizmal hastalıklar olarak 2’ye ayrılır.

1)İltihaplı Romatizma Hastalıkları: Mikropların neden olduğu, bağışıklık sisteminin bozulması neticesinde ürik asit gibi maddelerin yarattıkları hasar sonucunda ortaya çıkan hastalıklardır.

Romatizma hastalıkları iltihaplı romatizmalar ve iltihaplı olmayan romatizmalar olarak ikiye ayrılır.

2)İltihaplı Olmayan Romatizma Hastalıkları: Kaza sonucunda ya da başka nedenlerle eklemde aşınma ve incelme oluştuğunda görülen, kemik çıkıntısına yol açabilen romatizma hastalıklarıdır.

Bulundukları Yerlere Göre Romatizma Hastalığı Türleri

Romatizmal hastalıklar vücutta bulundukları, etkiledikleri yerlere göre 4’e ayrılabilirler:

Romatizma hastalıklarını vücutta etkiledikleri bölgelere göre yumuşak doku romatizmaları, eklem romatizmaları, iç organ romatizmaları ve bu durumların bir arada görüldüğü romatizma hastalıkları olarak 4 grupta inceleyebiliriz.
 1. Selülit ve dirseğin sürünmesi, omuz eklemindeki rahatsızlıklar gibi nedenlerle ortaya çıkan yumuşak doku romatizmaları, en sık görülen romatizma hastalıklarıdır. Belkemiği romatizması, akut eklem romatizması, gut hastalığı gibi romatizmal hastalıklar bu tipte bulunan hastalıklardır.
 2. Eklemlerde oluşan, ilerlediği ve iltihaplandığı durumlarda Romatoid Artrit olarak adlandırılan eklem romatizmaları da romatizmal hastalıklar arasında en çok görülen hastalıklar arasında yer alırlar.
 3. İç organ romatizmaları,
 4. Yukarıdaki tipte bulunan hastalıkların hepsinin bir arada görüldüğü romatizma hastalıkları olarak kabul edilir.

Romatizma Belirtileri

Romatizmanın türüne ve hastalığın seviyesine bağlı olarak farklı belirtiler görülebilir. Ama romatizmal hastalıkların çoğunda ortaya çıkan ve en sık şekilde görülen belirtiler şunlardır:

Romatizma, eklemlerde ağrı ve şişlikler, eklemlerde kızarıklık ve sıcaklık artışı, eklemlerde katılık gibi belirtilere neden olabilir.
 • Bir veya daha fazla sayıda eklemde oluşan şişlik,
 • Eklemler etrafında katılık olduğunun fark edilmesi,
 • Eklemlerde kızarıklık ve sıcaklık artışı olduğunun görülmesi,
 • Eklemlerde sürekli devam eden veya tekrarlayan ağrılar meydana gelmesi,
 • Eklemi hareket ettirmede veya kullanmada yaşanan zorluklar, hareket kısıtlılığı romatizma hastalıklarının belirtileri olarak gösterilebilirler.

Romatizma Tedavisi

Romatizma tedavisinin başarısını etkileyen unsurların başında hastalığın erken teşhis edilmesi gelir. Hastanın şikâyetlerini doktora bildirmesinin ardından gelen uzun süreli takip ve tetkik süreci, romatizma hastalıklarının erken teşhis edilmesini sağlayacaktır. Hastanın uzun süre takip edilmesinin nedeni ise, şikâyetlerin azaldığı veya arttığı dönemlerde ortaya çıkan belirtilerin değişiklik göstermesidir.

Romatizma tedavisinde bazı ilaçlar ve fizik tedavi, gerektiğinde başvurulan cerrahi tedavi yöntemleri, hastalığın türüne, derecesine ve hastanın durumuna göre uygulanan tedavi yöntemleridir.

Tedavi yöntemi hastaya, hastalığın türüne ve derecesine, ortaya çıkan belirtilere göre değişir. Şişlik ve ağrıyı kesen ilaçlar, kas gevşetici, vitamin takviyesi, tansiyon düşürücü ilaçlar, hastalığın tedavisinde kullanılan (ilaç tedavisinde kullanılan) ilaçlardır. İlaç tedavisi ile birlikte uygulanan fizik tedavi, hastalığın tamamen ortadan kalkmasını sağlamaz ama ilerlemesini durdurur ve ağrıların kesilmesini sağlar. Kronik hale gelen hastalıklarda uzun süre devam eden tedavi uygulamalarının yapılması gerekebilir.

Romatizma hastalarının beslenmelerine dikkat etmeleri ve kilo almamaları, uzun süreli olmamak şartıyla yatak istirahati yapmaları, egzersiz yapmaları, aşırı sıcaktan ve aşırı soğuktan uzak durmaları önerilir. Uygulanan tedavilerin yanı sıra bu tavsiyelerin tamamına dikkat edilmesi, hastalığın neden olduğu belirtilerin ve şikâyetlerin ortadan kalkmasını ya da azalmasını sağlayacaktır.

Fizik tedavi, romatizma hastalıklarının neden olduğu bazı semptomların ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Eklemlerinde bozukluk olan, hareket güçlüğü çeken ya da sakat kalan kişilerde tercih edilebilen bir diğer tedavi yöntemi ise cerrahi tedavidir. Ağrının giderilmesini ve gerekirse yapay eklemler takılmasını sağlayan ameliyatlar, romatizmal hastalıkların tedavisinde başvurulabilen bir yöntemdir.

Romatizmadan Korunma Yolları

Tüm hastalıklarda olduğu gibi romatizma hastalıklarındaki en etkili tedavi yöntemi, hastalığa hiç yakalanmamak olacaktır.

Romatizma hastalarının ve romatizmadan korunmak isteyen kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri, kilo almamaya özen göstermeleri gerekir.

Cinsel hastalıklar ve diğer aktiviteler sırasında bulaşabilen, romatizma hastalıklarına yol açan mikroplardan korunmak, kilonuza dikkat etmek, genel anlamda sağlığınıza dikkat etmek, romatizma hastalıklarından korunmanızı sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir