Sistit Belirtisi

İdrar yolu enfeksiyonları olarak tanımlanan sistit, özellikle kadınlarda sık bir şekilde görülen hastalıklar arasında bulunuyor. Her üç kadından birisinin hayatlarının farklı dönemlerinde maruz kaldıkları sistit, özellikle yaz aylarında daha sık görülen bir hastalıktır.

Sistit Nasıl Bulaşır?

Sistir, kadınların çok büyük bir bölümünün yaşamları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir rahatsızlıktır. Kadınlarda erkeklere kıyasla daha çok görülmesinin sebebi, kadınlarda idrar yollarının (üretra) erkeklerdeki idrar yollarına göre çok daha kısa olmasıdır. Kadınlarda 4 santimetre kadar olan üretra, erkeklerde 18-20 cm arasında bulunur. Dolayısıyla enfeksiyona yol açan bakterilerin alt idrar yollarını aşarak mesaneye ulaşmaları ve iltihaplanmaya yol açmaları (kadınlarda) çok daha kolaydır.

Sistit, genellikle bakteriler nedeniyle oluşan idrar yolu enfeksiyonlarına verilen isimdir.

Üreme organları ve anüs bölgesinde yaşayan bakterilerin bazı durumlarda alt idrar yollarını aşmaları ve mesaneye ulaşmaları, sonrasında işeme yoluyla dışarı atılmaları normaldir. Sistit rahatsızlığının ortaya çıkması, mesaneye gelen ve normalde işeme yoluyla dışarı atılan bakteri sayısının, mesaneye gelen bakteri sayısından daha az olmasına dayanır. Bu durumda bakterilerin mesanede ve daha sonraki aşamalarda böbreklerde iltihaplanmaya yol açtıkları görülür. Ender durumlarda bakterilerin böbrek ve idrar yolları aracılığıyla ya da yakın dokularda bulunan enfeksiyon odaklarından mesaneye ulaştıkları görülebilir.

Hastalığın yaz aylarında daha sık görülmesinin nedeni, hastalığa yatkınlığı olan kişilerin denize veya havuza girmelerinin sistit hastalığının ortaya çıkmasını kolaylaştırmasıdır. Soğukta kalmak, denize ya da havuza girmek tek başına bu hastalığa yol açan nedenler değildir ama bazı kişilerde bu hastalığın görülmesini kolaylaştıran faktörlerdir.

Sistit Nedenleri

Nadir durumlarda bakteriyel enfeksiyona bağlı olmayan sistit rahatsızlığının ortaya çıktığı da görülebilir. Bazı ilaçlara, radyasyon tedavisine sperm öldürücü jölelerin uzun süre kullanımı gibi potansiyel irritanlara karşı verilen bir tepki olarak da meydana çıkabilir. Bu sistit türlerinde izlenecek tedavi yöntemi, hastalığın ortaya çıkmasına neden olan faktöre bağlıdır.

Sistit genellikle Escherichia coli (koli basili) başta olmak üzere bakteriler nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Bakteriyel sistit enfeksiyonlarına en çok sebep olan mikroorganizma ise koli basili (Escherichia coli veya E.coli) olarak adlandırılan bakteridir. Bu bakteri normal şartlarda bağırsaklarda bulunan bir mikroorganizmadır. İdrar yolu enfeksiyonlarına neden olan diğer mikroorganizmalar arasında proteus, klebsiella, stafilokok ve enterobakter grubu bakteriler yer almaktadır. Bakterilerin sistit rahatsızlığına neden olmalarına yol açan veya kolaylaştıran etkenler ise şunlardır:

Cinsel ilişki de sistit nedenleri arasında yer alır.
 • Cinsel ilişki,
 • Tampon veya üriner kateter kullanımı,
 • Doğum kontrolü için diyafram kullanımı,
 • Tuvalet sonrasında temizliği arkadan öne doğru yapmak,
 • Mesanenin tamamen boşalmaması,
  Klorla temizlenen havuzlarda ve denizde yüzülmesi, sistit hastalığına yakalanmayı kolaylaştırıcı eylemler olarak gösterilirler.
 • Diyabet,
 • Menopoz,
 • Mesaneyi tahriş edebilen kimyasal maddelerin kullanılması (parfümlü sabun, sperm öldürücü jeller vb.),
 • Pelvik bölgede radyasyon tedavisi uygulaması,
 • Sık ve şiddetli cinsel ilişki, şiddetli sürtünme (balayı sistiti),
 • Kadın Sünneti,
 • Bazı ilaçlar,
 • Klorlama yoluyla temizlenen havuzlar vb.

Sistit Belirtileri

Sistit çocuklarda yüksek ateş, sinirlilik, kusma, iştahsızlık, yorgunluk gibi belirtilerle kendisini gösterebilir. Yetişkinlerde ise yüksek ateşe neden olmaz, şu belirtiler görülebilir:

 • idrar yaparken yanma, sızı, ağrı hissedilmesi,
 • Sık idrara çıkılması ve az idrar yapılması,
 • Acil idrar yapma hissi duyulması,
  İdrar yaparken hissedilen ağrı, yanma ya da sızı, mesanenin tam boşalmadığı hissi gibi belirtiler sistit belirtileri olabilirler.
 • Mesanenin tam boşalmadığı hissi,
 • Kötü kokulu ve bulanık idrar çıkartılması,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması,
 • Kasıklarda ve göbek altında ağrı olması
 • İdrarda kan olması.

Sistit Tanısı

Doktor hastanın öyküsünü dinleyerek ve sorular sorarak (anamnez) görülen belirtilerin sistit hastalığına işaret ettiğini anlayabilir. Sonrasında yapılan idrar analizi, sistoskopi ve gerekirse görüntüleme testleri, sistit tanısının koyulmasını ve yapılan idrar kültürü sayesinde hastalığa yol açan bakterinin türünün tespit edilmesini sağlar.

Sistit tanısı doktorun hastanın öyküsünü, belirtilerini dinlemesi ve sonrasında gerekli olan testleri istemesi yoluyla koyulmaktadır.

Sistit Tedavisi

Hastalığa neden olan bakterinin türüne göre belirlenen antibiyotikler ve üriner antiseptik ilaçlar, sistit tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Enfeksiyon dışı sistit belirtilerini gidermek, mesaneyi su ve gaz ile ya da ameliyatla gerdirmek, pelvik ağrıyı ve idrara çıkma sıklığını azaltmak amacıyla elektriksel darbeler kullanarak sinir uyarımı yapmak gibi yöntemler de kronik sistit için kullanılan tedavi yöntemleri olabilirler.

e

Sistitten korunmak veya tekrarlamasını önlemek için yapılması gerekenler ise iyi beslenmek, düzenli bir yaşam sürdürmek, kişisel hijyene önem vermek, sigara gibi enfeksiyon riskini artıran alışkanlıkları bırakmak olarak gösterilebilirler. Duş tarzında yıkanmak, küvette banyo yaparken köpük, deterjan, parfümlü sabun kullanmamak, idrara çıkma ihtiyacını ertelememek, tuvaletten sonra genital bölge temizliğini önden arkaya doğru ve ılık suyla yıkayarak yapmak da bu hastalığa yakalanmanızı engelleyebilecek olan önlemlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir