Siyatik Belirtisi

Siyatik, insan vücudundaki en büyük sinir olan siyatik sinirini etkileyen bir hastalıktır.

Siyatik Siniri ve Siyatik Hastalığı

Siyatik siniri, leğen kemiğinden başlar ve kalçaların içinden geçerek her iki bacağın arka tarafı boyunca uzanarak dizlere kadar iner. Vücuttaki en kalın ve en büyük sinir olan siyatik siniri, dizlerin arka tarafında ayrılmalara uğrar ve diz altında bulunan, baldır olarak isimlendirilen bölüme kadar yayılır.

Siyatik, ağrı bölgesi kalçalardan topuğa kadar uzanan bir hastalıktır.

Siyatik sinirini etkileyen ağrılar lokal ağrılar değildir. Ağrı ortaya çıktığında ağrı hissi bütün olarak tüm siyatik sinirinde gözlemlenir. Halk arasında ‘sinir romatizması’ olarak da adlandırılan siyatik hastalığı, bu siniri etkileyen ve şiddetli vakalarda hastaların yürümesine dahi engel olan bir hastalıktır.

Çoğu zaman bacakta hissedilen bir ağrı ile kendisini gösteren siyatik, genellikle tek başına görülmez ve diz kapağındaki iltihaplanmalar gibi sinirleri sıkıştıran rahatsızlıklar, bel fıtığı, omurga hastalıkları, disk kayması gibi rahatsızlıklarla birlikte görülür.

Siyatik Nedenleri

Oldukça hassas olan, bu bakımdan pamuk ipliği ile kıyaslanan sinirler, ufak bir baskıda ve kazada bile hasar görebilirler. Siyatik sinirini etkileyen ağrıların ortaya çıkmasının en büyük nedeni de sinirlerin yıpranması veya çeşitli nedenlerle baskıya, kazaya uğraması, hasar görmesidir. Siyatik rahatsızlığının ortaya çıkmasına yol açabilecek bazı nedenler şu şekilde verilebilir:

Uzun süre oturmak ya da dik durmamak siyatik nedenleri arasında bulunurlar.
 • Omurların siniri sıkıştırması siyatik ağrılarına yol açabilen nedenlerden birisidir.
 • Bel fıtıkları siyatik nedenleri arasında yer alır.
 • Skolyoz yani omurga eğrilikleri de siyatik nedenleri arasında bulunur.
 • Yaşanan çeşitli travmalar siyatik rahatsızlığının ortaya çıkmasına yol açabilirler.
 • Şeker hastalığının ve/veya diğer omurga hastalıklarının etkileri de siyatik rahatsızlığının ortaya çıkmasına yol açabilir.
 • Obezite ve uzun süre oturmak, ağır yük taşınmasını gerektiren işlerde çalışmak da bu hastalığa neden olabilirler.
 • İlerleyen yaş omuriliğin ve sinirlerin yıpranmasına ve siyatiğe sebep olabilir.
 • Vücutta iltihaplanan bölgelerin siyatik sinirini etkilemesi sonucunda siyatik ağrıları görülebilir.
 • Disk kaymalarının sinirin sıkışmasına ve ağrılara sebep olabilir.
 • Omurga kireçlenmesi veya omurga tümörleri siyatik ağrılarına neden olabilirler.
 • Doğuştan gelen kemik bozuklukları da siyatik nedeni olabilirler.
  Ağır kaldırmak ya da ağır sportif aktiviteler de siyatik sorununun nedenleri olabilirler.
 • Güç doğum yapan kadınlarda siyatik rahatsızlığı ortaya çıkabilir.
 • Yanlış iğne kullanımı siyatik nedenleri arasında yer alabilir.
 • Ağır sportif faaliyetler siyatik sorunuyla karşılaşılmasına neden olabilirler.

Siyatik Belirtileri

Siyatik hastalarında görülen en önemli belirti, hareket sırasında artan ve kalçadan topuklara kadar uzanan ağrılardır.
 • Siyatik hastalığının ilk sırada yer alan belirtisi kalçadan topuğa kadar uzanan şiddetli ağrıdır. Ağrılarınhareketle birlikte daha da kötüleştiği görülür.
 • Siyatik sinirinin takip ettiği yol boyunca bacaklarda v ayaklarda hissedilen güçsüzlük, bazen hissizlik de öne çıkan belirtiler arasında bulunur.
 • Parmaklarda ve ayaklarda hissedilen iğne bayması duygusu, organların ağrılı bir şekilde karıncalanmasına sebep olarak siyatik hastalığına işaret edebilir.
 • Ciddi bir semptom olarak kabul edilen ve mesanenin, bağırsakların kontrol edilememesi nedeniyle görülen idrar kaçırma, siyatik sorununun büyüdüğüne işaret edebilir.
 • İlerleyen vakalarda hareket kaybı yaşandığı görülebilir.

Siyatik Tedavisi

Siyatikten korunmak için dik durmaya alışmak, karın kaslarını çalıştırmak ve kuvvetlendirmek, uzu8n süre oturmamak ya da ayakta durmamak, dengesiz yük kaldırmamak, yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçınmak gibi önlemler alınabilir. Hastalıkla karşılaşan kişilerin ise bu önlemlere/tavsiyelere dikkat etmeleri ve doktorunun belirlediği tedavi yöntemlerini takip etmeleri gerekir.

Siyatik hastalarının çoğu evde bakım önlemlerine iyi yanıt verirler. Yatak istirahati ve ağrıyı tetikleyen aktivitelerden uzak durulmasını sağlayan yaşam tarzı değişiklikleri siyatik sorununun hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bunun dışında doktorunuzun tavsiye edeceği fizik tedavi, masaj tedavisi, germe ve güçlendirme egzersizleri, ışın terapi gibi farklı tedavi yöntemlerinden faydalanılabilir.

Siyatik tedavisinde fizik tedavi ya da germe-güçlendirme egzersizleri gibi yöntemlerden yararlanılır.

Siyatik hastalarına reçete edilen ilaçlar ise kas gevşeticiler, anti-enflamatuarlar, sakinleştiriciler, anti-nöbet ilaçları, trisiklik antidepresanlar olarak sayılabilirler. Hastalığın semptomlarını hafifleten, hastayı rahatlatan bu ilaçlar siyatik ağrılarının çözümü olarak gösterilemezler. Bu ilaçlar fizik tedavi gibi yöntemlerle problemi ortadan kaldırmaya çalışan hastaların kısa süreli rahatlamalarını sağlayan ilaçlar olarak kabul edilebilirler. Yani asıl tedavi yaşam tarzında yapılan değişiklikler ve hastaya uygun şekilde hazırlanan egzersiz programlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir