Tansiyon Belirtisi

Vücuttaki kan basıncına verilen isim olan tansiyon, aynı isimle anılan (tansiyon aleti gibi) cihazlarla ölçülen ve genel vücut sağlığı hakkında önemli bilgiler sağlayan bir veri olarak tarif edilebilir.

Kalbin pompaladığı kanın damarlara yaptığı basıncı ifade eden tansiyon, vücudun genel sağlık durumu hakkında önemli bilgiler sağlayan bir değerdir.

Kalbin kan pompaladığı sırada kanın damarlara uyguladığı basıncı ifade eden tansiyon, kalp hastalıkları başta olmak üzere vücudu olumsuz yönde etkileyen birçok rahatsızlık hakkında önemli bilgiler verir ya da bu tür hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir.  Genellikle yüksek tansiyon tehlikeli kabul edilen bir durumdur ama düşük tansiyon da bazı önemli hastalıkların, rahatsızlıkların, çeşitli durumların habercisi olabilir.

Büyük ve Küçük Tansiyon

Büyük tansiyon, oksijen yönünden zengin kanı vücuda pompalayan kalbin yarattığı en yüksek basınca verilen isimdir. Kalbin kasılması sırasında ilk ölçülen ve en yüksek basınç (tansiyon) değerini gösteren Büyük Tansiyon, kasılma basıncı veya sistolik basınç olarak da adlandırılır.

Tansiyon değerleri, büyük tansiyon ve küçük tansiyon olarak adlandırılan iki değerin ölçümünün yapılmasıyla ortaya çıkar.

Kalbin sağ tarafı kirlenen, oksijeni azalan kanı akciğerlere pompalama görevini üstlenir. Kalbin sol tarafına göre daha düşük bir basınçla kan pompalar. Bu nedenle Küçük Tansiyon (ya da Diastolik basınç) olarak adlandırılan bu veri, kalbin gevşediği durumlarda ya da dinlenme halindeki durumunda ölçülen en düşük basınç değerini gösterir.

Tansiyon için normal kabul edilen değerler yaşlara göre değişir. Ama yetişkin bir insanın kol atardamarlarında ortalama olarak normal kabul edilen tansiyon değerleri, Büyük Tansiyon için 120 mmHg (milimetre-cıva) ve Küçük Tansiyon için 80 mmHg olarak kabul edilir. 10-18 yaşlar arasında bulunan gençlerde bu değerler Büyük Tansiyon (sistolik basınç) 110 mmHg, Küçük Tansiyon (diastolik basınç) 73 mmHg olarak alınır. 70-90 yaş arasında bulunan, yaşı ilerlemiş bireyler için normal kabul edilen değerler ise sistolik 150 mmHg, diastolik 87 mmHg’dir.

Yetişkinlerde normal kabul edilen tansiyon değerleri, 120 mmHg (büyük tansiyon) ve 80 mmHg (küçük tansiyon) olarak verilebilir.

Söz konusu değerler telaffuz edilirken yani yetişkinlerdeki 120-80 (Büyük tansiyon-küçük tansiyon) mmHg değerleri söylenirken, genellikle (12-8) biçiminde, sondaki rakam dikkate alınmadan söylenir. Yetişkin bireylerde (10-6) değerlerindeki tansiyon düşük tansiyon, (14-9) değerleri üzerindeki tansiyon yüksek tansiyon olarak kabul edilir. Bu alt sınır hafif yüksek tansiyon olarak adlandırılırken, (16-10) üzerine çıktığında orta yüksek tansiyon, (18-11) üzerine çıktığında ise kuvvetli yüksek tansiyon olarak değerlendirilir. Düşük tansiyon ile hafif yüksek tansiyon olarak kabul edilen değerlerin arasında kalan tansiyon ölçümleri ise (Büyük Tansiyon: 10-13,9 ve Küçük Tansiyon 6-8,9) normal kabul edilen aralıkta bulunan tansiyon değerleridir.

Düşük Tansiyon

Genellikle gençlerde, 25-30 yaş arasında bulunan kişilerde görülen düşük tansiyon (hipotansiyon) durumu, kalp hastalıklarının yanı sıra kansızlık, bazı ciddi enfeksiyonlar, gebelik, yetersiz beslenme, karaciğer hastalıkları, yeme bozuklukları, merkezi sinir sistemi hastalıkları, kan kaybı-kanama gibi durumların belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Düşük Tansiyon Belirtileri

Düşük tansiyon sorunuyla karşılaşan kişilerin genellikle gösterdikleri belirtiler şunlardır:

Düşük tansiyon belirtileri arasında dikkat çeken belirtiler baş dönmesi, bilinç bulanıklığı, sersemlik hissi gibi belirtilerdir.
 • Baş dönmesi,
 • Bilinç bulanıklığı,
 • Sersemlik hissi,
 • Nefes almakta güçlük çekilmesi,
 • Yüzün renginin solması,
 • Göz kararması,
 • Baygınlık,
 • Bulantı,

Düşük Tansiyon Tedavisi

Genellikle sıvı ve tuz verilerek tedavi edilen düşük tansiyon, sağlıklı beslenme, tansiyon yükselten ilaçlar ve basınç çorapları kullanılarak da tedavi edilebilir.

Yüksek Tansiyon

Hipertansiyon olarak da isimlendirilen yüksek tansiyon, daha çok ilerleyen yaşlarda bulunan kişilerde görülen bir sorundur. Ailede hipertansiyonu olan kişilerin bulunması (genetik yatkınlık), fazla tuz tüketimi, ağrı kesiciler ya da kortizon türevleri gibi ilaçların kullanımı, sigara ve alkol kullanımı, kötü beslenme alışkanlıkları, stres, uyku apnesi gibi alışkanlıklar/durumlar, yüksek tansiyon sorunuyla karşılaşma riskini artıran faktörlerdir.

Aşırı tuz tüketimi, ağrı kesiciler gibi bazı ilaçların gereksiz kullanımı, sigara ve alkol kullanımı, yüksek tansiyon probleminin ortaya çıkmasını kolaylaştıran faktörlerdir.

Böbrek hastalıkları ve böbrek hücrelerindeki enfeksiyonlar, obezite, diyabet, tiroit ve adrenalin gibi hormonların düzensiz veya fazla salgılanmasına yol açan endokrin hastalıklar, yüksek tansiyon sorununa yol açabilen ya da tetikleyebilen hastalıklardır.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

18/11 değerlerinin üzerine çıkmadıkça çok fazla belirti vermeyen yüksek tansiyon, bu değerlerin üzerine çıktığında kendisini şu belirtilerle gösterebilir:

 • Baş dönmesi,
 • Kulak çınlaması,
 • Çift veya bulanık görme,
 • Nefes darlığı,
 • Kalp ağrısı,
 • Burun kanamaları,
 • Baş ağrısı,
 • Düzensiz kalp atışları görülmesi yüksek tansiyon belirtisi olabilir.

 

Yüksek Tansiyon Tedavisi

Kronik bir hastalık olan yüksek tansiyon, doktor gözetiminde ömür boyu tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavisi ise yüksek tansiyona yol açan faktöre göre yapılmaktadır. Hastaların kan basınçlarını kontrol altında tutabilmek için birden çok ilaç almaları gerekebilir.

Tansiyon hastalarının sağlıklı ve düzenli beslenmeleri gerekir.

Hastanın sigarayı ve alkolü bırakması, düzenli egzersiz yapması, sağlıklı beslenmesi ve kilosunu kontrol altında tutması gerekir. Tuz tüketiminin azaltılması, tansiyonun belli aralıklarla ölçülerek izlenmesi, reçete edilen tansiyon ilacının uygun dozajlarda kullanılması da tedavinin gereklilikleri arasında yer alır.

Kalp krizi, anevrizma, inme gibi önemli komplikasyonlara yol açabilen yüksek tansiyon, tedavisi düzenli şekilde yapılması/takip edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir