Tiroid Belirtisi (Tiroit Belirtisi)

Boyunda yer alan ve kelebek biçiminde bir organ olan tiroit bezi, ürettiği hormonlar sayesinde vücuttaki birçok fonksiyonun düzenlenmesini sağlayan bir endokrin bezidir. Tiroit hormonu, vücutta yer alan tüm hücrelerin çalışma hızlarını düzenlemek gibi çok önemli bir görevi üstlenmiştir.

Tiroit bezi, boyunda yer alan, hormon üretmekle görevli olan ve kelebek biçiminde görünen bir endokrin bezidir.

Boynun ön kısmında, nefes borusunun önünde yer alan tiroit bezinin salgıladığı tiroit hormonundaki dengesizlikler, kilo kaybı ya da aksine kilo verememe gibi problemlerin ortaya çıkmasına, halsizlik veya kabızlık-ishal atakları gibi sorunlarla karşılaşılmasına sebep olabilir. Kısacası tiroit bezini etkileyen farklı rahatsızlıklar, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen başka problemlerle uğraşmak zorunda kalmanıza neden olabilir.

Tiroit Bozuklukları (Hastalıkları)

Tiroit bezini etkileyen ve salgıladığı hormon seviyelerinin dengesizleşmesine yol açan hastalıklar şunlardır:

Tiroit bozuklukları, tiroit bezini etkileyen, salgıladığı hormonların dengesiz hale gelmesine yol açan ve vücudun bazı işlevlerini de etkileyebilen hastalıklardır.
  • Hipotiroidi: T3 ve T4 hormonlarının az salgılandığı rahatsızlıktır.
  • Hipertiroidi: Tiroit bezinin fazla çalıştığı, T3 ve T4 hormonlarının aşırı miktarda salgılandığı problemdir.
  • Tiroidit: Tiroit bezinin iltihaplanması durumuna verilen isimdir.
  • Guatr: Halk arasında en çok bilinen tiroit bezi hastalığıdır. Tiroit bezinin büyümesi sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıktır.
  • Nodül: Tiroit bezinin içinde normal olmayan, normalin dışında dokuların oluştuğu durumdur. Vücuttaki tiroit hormonun az olduğunu düşünen beyin, tiroit bezini daha fazla hormon salgılaması için uyarır. Beyinden gelen bu uyarılar sonucunda daha fazla hormon üretmeyi amaçlayan tiroit hücreleri çoğalırlar ve büyürler. Bazı hücrelerin beyinden gelen uyarıyı daha fazla algılamaları ise diğer hücrelere göre daha fazla çoğalmalarına neden olur. Tiroit bezinin içinde oluşan yumrular biçimindeki bu oluşumlara nodül ismi verilir.
  • Tiroit Kanseri: Çok sık görülmese de ortaya çıkabilen tiroit kanseri, tiroit bezini etkileyen hastalıklar arasında en önemli hastalıktır. Genellikle diğer kanser türlerine göre daha iyi seyretmesine rağmen, tercih edilen tedavi (büyük bir ihtimalle)cerrahi operasyonla alınan tiroit bezi olabilir.

Tiroit Belirtileri, Tiroit Hastalığı Nedenleri ve Tedavileri

Genellikle iyot eksikliği sonucunda ortaya çıkan tiroit bezi hastalıkları, farklı belirtiler gösterebilen rahatsızlıklardır. Bu hastalıkların nedenleri ve önemli belirtileri şu şekilde verilebilir:

Hipotiroidi

Tiroit bezinin az çalıştığı hipotiroidi rahatsızlığı, halsizlik, konsantrasyon güçlüğü, kabızlık, yorgunluk, çabuk üşüme ve soğuğa tahammülsüzlük gibi belirtilerle kendisini gösteren bir hastalıktır.

Hipotiroidi, tiroit bezinin az çalışmasıdır. Doğuştan tiroit bezinin olmaması, tiroit bezinin toksik guatr tedavisinin ardından tahrip olması, iyot alımının yetersiz olması gibi nedenlerle orta çıkabilir. Bağışıklık sisteminin tiroit bezine karşı antikor üretmesi de bu soruna yol açabilir. Aile bireylerinde tiroit hastalıkları olması da hipotiroidi sorunuyla karşılaşma riskini artırmaktadır.

Yaygın biçimde görülen belirtileri arasında halsizlik, konsantrasyon güçlüğü, kabızlık, yorgunluk, çabuk üşüme ve soğuğa tahammülsüzlük gibi belirtiler bulunur.

Hastalığın tedavisi ömür boyu sürebilir. Tiroit bezinin tamamen tahrip olduğu durumlarda hormon üretimi durmuştur. Dolayısıyla hipotiroidi tedavisinde tablet şeklindeki hormon takviyesi ilaçlardan yararlanılır.

Hipertiroidi

Kilo kaybı, sıcağa tahammülsüzlük, kemik erimesi, aşırı terleme, sinirlilik gibi belirtiler hipertiroidi hastalığına işaret eden semptomlar olabilirler.

Tiroit bezinin kandaki hormon değerlerinden bağımsız olarak ve sürekli biçimde (vücudun ihtiyacından daha fazla)tiroit hormonu üretmesine verilen isimdir. Aşırı iyot alınması, aşırı tiroit hormonu alınması ya da genetik faktörler bu soruna neden olabilirler. Tiroit kanseri, graves hastalığı, tiroit bezinin iltihaplanması gibi durumlarda da ortaya çıkabilir.

Çarpıntı, kilo kaybı, sıcağa tahammülsüzlük, kemik erimesi, aşırı terleme, bağırsak hareketlerinde artış ve ishal, sinirli ve tahammülsüz olma hali gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Antitiroidi ilaçları ve radyoaktif iyot tedavisi (atom tedavisi) gibi yöntemlerle tedavi edilebilir. Hastalığın nedeni, hastanın durumu ve ihtiyaçları, hipertiroidi tedavi yönteminin belirlenmesini sağlayacaktır.

Tiroidit

Tirodit, ağrı, ateş, terleme, boyunda şişlik, nefes almada zorluk gibi belirtilere yol açabilen bir tiroit bezi hastalığıdır.

Tiroit bezinin yangısal hastalıklarına verilen isimdir. Bakteriler veya virüsler nedeniyle ortaya çıkabilir. Grip, nezle gibi hastalıklardan birkaç hafta sonra ortaya çıkabilir.

Enfeksiyona yol açan ajana göre ağrı, ateş, terleme, boyunda şişlik, nefes almada zorluk, hipotiroidi gelişimi gibi belirtilerle birlikte görülebilir.

Genellikle iyi şekilde seyreder ve yol açtığı bozukluklar (hipotiroidi ya da hipertiroidi) geçici olduğu için tedavi gerektirmez. Ama kortizon tedavisi, nabız yüksek olduğunda düşürecek ilaçların kullanılması, ağrı kesicilerden ya da ateş düşürücülerden yararlanılması gerekebilir. Kalıcı hipotiroidi gelişmesine sebep olduğu durumlarda tedavi gerektirir.

Guatr ve Nodül

Nodüllü guatrlar nefes darlığına, yutma güçlüğüne, boyun toplardamarlarının genişlemesine neden olabilen hastalıklardır.

Tiroit bezinin büyüdüğü durumları ifade eden guatr, nodüler guatr olarak ya da nodülsüz guatr olarak ortaya çıkabilir. Nodüler guatr rahatsızlığında nodül adı verilen oluşumlar görülür. Tiroit bezi hastalıklarının tamamı ve iyot eksikliği (ya da hamilelikte artan hormon ihtiyacı) guatr sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Basit guatr genellikle şikâyetlere ve belirtilere yol açmaz. Nodüllü guatrlar nefes darlığına, yutma güçlüğüne, boyun toplardamarlarının genişlemesine neden olabilirler.

Cerrahi tedavi yöntemi, radyoaktif iyot tedavisi, hormon seviyesini düşüren ilaçların kullanılması gibi tedavi yöntemlerine başvurularak tedavi edilir.

Tiroit Kanseri

Tiroit kanseri yutkunma güçlüğü, nefes darlığı, kilo artışı, yorgunluk, sinirlilik, cilt kuruluğu, saçların zayıflaması gibi semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Tiroit bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesidir. Genellikle tiroit bezi içinde bir nodül veya boyunda bir kitle olarak görülür. Kansere dönüşme ihtimali %15 olan soğuk nodüller (hormon salgısı olmayan nodüller), ciddiye alınması gereken ve tiroit biyopsisi yöntemiyle kanser olup-olmadığının saptanması gereken oluşumlardır. Sigara ve alkol kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, tiroit kanseriyle karşılaşma riskini yükselten etkenler olarak gösterilebilirler.

Tiroit kanseri yutkunma güçlüğü, nefes darlığı, kilo artışı, yorgunluk, sinirlilik, cilt kuruluğu, saçların zayıflaması gibi belirtilere neden olabiliyor.

Radyoaktif iyot tedavisi ile tedavi edilen tiroit kanseri türleri bulunuyor. Ama tiroit kanserlerinin çoğunluğunda cerrahi tedavi yöntemlerine başvurmak gerekiyor. Bu durumlarda tiroit bezinin bir kısmının ve genellikle tamamının ameliyatla çıkartıldığı görülüyor. Cerrahi tedavinin uygulanamadığı Anaplastik Tip tiroit kanserinde, hastayı rahatlatma amacını taşıyan radyoterapi tedavisi uygulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir