Tüberküloz Belirtisi

Tüberküloz, halk arasında verem veya ince hastalık olarak isimlendirilen bir hastalıktır. Mycobacterium tuberculosis isimli bakterinin neden olduğu tüberküloz, dünya çapında her yıl milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine yol açan bir hastalıktır.

Tüberküloz, Mycobacterium tuberculosis ya da Koch basili olarak bilinen bakterinin ortaya çıkardığı bir hastalıktır.

1882 yılında Alman Robert Koch tarafından keşfedilmesi nedeniyle Koch basili olarak da bilinen bu bakteriyi taşıyan kişi sayısının (tüm dünyada) 1 milyar 700 milyon kişi kadar olduğu düşünülmektedir. Buna rağmen tüm dünyada 1 yıl içinde tüberküloz hastalığına yakalan kişilerin sayısı 10 milyon kadardır. Gelişmiş ülkelerde bu hastalık sonucunda ölüm oranları çok düşüktür ama tıbbi ve ekonomik kaynakları kısıtlı olan gelişmemiş ülkelerde tüberküloz hastalığına yakalanan kişiler arasındaki ölüm oranları oldukça yüksektir. Gelişmemiş ülkelerden yansıyan olumsuz istatistikler sonucunda ortaya çıkan tablo, her yıl tüberküloz hastalığı nedeniyle dünyada ölen kişi sayısının 3 milyon gibi önemli bir rakama ulaştığını göstermektedir. Yani dünya çapında bir değerlendirme yapıldığında, tüberküloz hastalığının büyük ihtimalle ölüme yol açan bir hastalık olduğu ve ölüme yol açan hastalıklar arasında ilk sıralarda yer aldığı sonucuna ulaşılabilir.

Tüberküloz Nedenleri

Tüm dünyada yaklaşık 1,7 milyar insanda bulunduğu düşünülen mycobacterium tuberculosis bakterisi, vücudun bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemlerde harekete geçen bir mikroorganizmadır. Yıllar boyunca, uzun zaman boyunca harekete geçmeden bekleyen bu çok dirençli bakteri, tüberküloz hastalığına yakalanan kişinin öksürük, tükürme, konuşma, hapşırık gibi (hastalık sırasında doğal sayılabilecek olan) hareketlerle dışarı attığı bulaşıcı damlaların başka kişiler tarafından solunmasıyla yayılabilir. Bu şekilde aile bireyleri ve hastanın yakın temasta bulunduğu kişiler arasında yayılabilen hastalık, bireylerin ortaklaşa kullandıkları eşyalar (giysiler, çarşaflar, çatal-bıçak ya da yemek takımları gibi) vasıtasıyla bulaşmaz, sadece solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır.

Tüberküloza neden olan Mycobacterium tuberculosis bakterisi, uzun süre boyunca (bir nevi) uyku halinde bekledikten sonra bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemde harekete geçer.

Hastalığın ortaya çıkmasının en önemli nedeni, yukarıda da belirttiğimiz gibi vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamış olmasıdır. Dolayısıyla bakterinin bulaşmasına (hastalığın bulaşmasına) yol açan eylemlerin yanı sıra, tüberküloz hastalığının ortaya çıkmasına yol açan en önemli nedenler, vücudun bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar, alışkanlıklar veya diğer hastalıklardır. Bu nedenler ve hastalığa yakalanma riskini yükselten durumlar şu şekilde sıralanabilirler:

 • Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları kullanan kişilerin bağışıklık sistemleri zayıf olduğu için tüberküloz
  Lösemi ve diğer bazı kanser türleri, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği gibi hastalıklar, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olarak tüberküloz hastalığının ortaya çıkmasına yol açabilirler.

  hastalığına yakalanma ihtimalleri yüksektir.

 • HIV, lenfoma, akciğer kanseri, lösemi, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği gibi hastalıklara sahip olan kişiler de tüberküloz hastalığına yakalanma ihtimali daha yüksek olan kişilerdir.
 • Alkol ve sigara bağımlıları da bu hastalığa yakalanma riski yüksek olan kişiler arasında bulunurlar.
 • 5 yaşın altındakiler veya yetişkin yaşlı grubunda bulunan kişiler daha yüksek risk altındadırlar.

 

 • Normal kabul edilen vücut ağırlığının %10’u kadar kilo eksiği bulunan kişiler de tüberküloza yakalanma riski yüksek olan kişilerdir.

Tüberküloz Belirtileri

Tüberküloz hastalığı aylar boyunca hiçbir belirti göstermeden ilerleyebilen ve doktorlar tarafından ‘sinsi’ olarak nitelendirilen bir hastalıktır. Ama tüberküloz hastalığı sırasında sıklıkla görülen belirtiler de mevcuttur. Bu belirtiler şu şekilde verilebilirler:

 • Uzun süren kuru öksürük hastalığın klasik belirtilerindendir. Öksürükle ağızdan kan gelmesi de sık görülen
  Uzun süren kuru öksürük tüberküloz hastalığının klasik belirtisidir. Öksürükle birlikte kan geldiği de görülebilir.

  belirtiler arasında bulunur.

 • Göğüs ağrıları önemli tüberküloz belirtilerindendir.
 • İştahsızlık ve kilo kaybı, tüberküloz hastalarında görülen belirtiler arasında bulunurlar.
 • Halsizlik, ilerleyen vakalarda görülen nefes darlığı, akşam saatlerinde yükselen ateş gibi belirtiler de bu hastalığın göstergesi olarak ortaya çıkan belirtiler olabilirler.

Tüberküloz Tedavisi

Tüberküloz tedavisinden bahsetmeden önce hastalıktan korunmak için çocuklara BCG aşısının (verem aşısı) yapılmasının önemini hatırlatmak gerekir. Bağışıklık sistemini güçlü tutan hijyenik şartlara dikkat etmek ve sağlıklı/dengeli beslenmek de tüberküloz hastalığına yakalanma ihtimalini azaltan önlemler olarak gösterilebilirler.

Tüberkülozdan korunmak isteyenlerin ya da tüberküloz hastalığı nedeniyle tedavi gören kişilerin sağlıklı beslenmeleri ve hijyen kurallarına dikkat etmeleri gerekir.

Tüberküloz hastalığına yakalanan kişiler ise içinde antibiyotiklerin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan ilaçların bulunduğu tüberküloz tedavisini almalıdırlar. Bu tedavi yaklaşık 6 ay boyunca doktor gözetiminde devam eder ve tedavi sonucunda hastanın tamamen iyileşmesi sağlanır. Dolayısıyla tüberküloz tedavisinin oldukça uzun süren ve sabır gerektiren bir tedavi süreci olduğu söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir