Ülser Belirtileri

Ülser, mide ya da oniki parmak bağırsağının tahrip olması sonucunda ortaya çıkan doku kaybıdır. Bu tahribata neden olan maddeler ise mide asidi ya da pepsin gibi sıvılardır. Doku kaybının dışında mide yâda oniki parmak bağırsağında (pepsin nedeniyle) enflamasyon adı verilen yaraların da oluştuğu hastalık, erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla görülen bir rahatsızlıktır.

Ülser Nedenleri

Midenin yanı sıra tüm sindirim sistemini etkileyen bir hastalık olan ülser, aşağıda sıralanan nedenlerle (veya riski artırdığı düşünülen etkenlerle) ortaya çıkan bir rahatsızlıktır:

Helicobacter pylori isimli bakteri, kalıtımsal nedenlerle birlikte ülsere yol açan bir mikroorganizmadır.
 • Helicobacter pylori ismiyle anılan bakteri,
 • Aspirin ve antiromatizmal ilaçlar gibi düzenli alınan NSAİ ilaçlar, kortizon türü ilaçlar,
 • Alkol, sigara ve kahve kullanımı gibi alışkanlıklar,
 • Çevre kirliliği,
  Ülsere neden olan önemli faktörlerden birisi sağlıksız ve düzensiz beslenme alışkanlığıdır.
 • Genetik yakınlık, genetik faktörler,
 • Stres,
 • Uykusuzluk,
 • Yorgunluk,
 • Dengesiz ve sağlıksız beslenme düzeni,
 • Aşırı tuz tüketimi,
 • Besinlerin az çiğnenmesi,
 • Besinlerin hazırlanmasında ve tüketilmesinde hijyene dikkat etmemek,
 • Mideyi fazla doldurmak,
 • Uzun süre aç kalmak.
  Sigara ve alkol kullanımı da neden oldukları diğer sorunların yanı sıra ülsere yol açtığı düşünülen faktörlerdir.

Ülser Belirtileri

Ülser bazı durumlarda hiçbir belirti vermeden kanama veya delinme gibi önemli problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ülser belirtilerinin arttığı aylar ise sonbahar ve ilkbahar aylarıdır. Hastalığın en sık görülen belirtisi ise midede yanma ve karnın üst kısmında kemirme şeklinde hissedilen ağrıdır. Özellikle oniki parmak bağırsağında ülser olan kişilerin gece uykularının bölündüğü görülebilir. Aşağıda genel olarak sıralanan ülser belirtileri, daha çok öğün aralarında görülmektedirler:

Ülserin en sık görülen belirtileri karında (midede) hissedilen yanma ve ağrıdır.
 • Midede yanma ve ağrı ülserin klasik belirtileri olarak gösterilebilir.
 • Bulantı, kusma ile gelen rahatlama gibi belirtiler de sık görülen ülser belirtileridir.
 • Sık acıkma ülser belirtileri arasında sayılabilir.
 • İştahsızlık ve kilo kaybı da sık acıkma gibi ülser hastalığı sonucunda ortaya çıkan belirtiler olabilirler.
 • Yemek yedikten sonra hissedilen mide ağrısı da sık rastlanan ülser belirtilerinden birisidir.
  Sık acıkmanın yanı sıra iştahsızlık ve kilo kaybı da ülser belirtileri olabilir.
 • Hazımsızlık ülser nedeniyle ortaya çıkan bir sorun olabilir.
 • Hemen herkesi zaman zaman rahatsız eden şişkinlik ve gaz, ülser neticesinde ortaya çıkan rahatsızlıklar olabilirler.

Ülser Nedeniyle Ortaya Çıkabilen Diğer Sorunlar

Özellikle kahve telvesine benzetilen kusmalarla veya siyah gaita dışkılanması şeklinde kendisini gösteren üst sindirim sistemi kanamaları, büyük oranda ülser nedeniyle ortaya çıkan sorunlardır.

Perforasyon olarak isimlendirilen mide delinmesi, ülserin derinliğinin artması ve mide-duedenum katmanlarını geçerek delinmeye yol açmasını ifade etmektedir.

Ülser kanama, delinme, tıkanma gibi sorunlara neden olabilir.

Kısaca tıkanma olarak adlandırılabilecek olan sorun da ülser nedeniyle ortaya çıkabilen rahatsızlıklardan birisidir. Akut ülserin doku ödemi yarattığı (özellikle duedenum ve pylor kanalında) sorun zaman içinde tıkanma probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Hastada bol ve sürekli kusma görülmesinin yanı sıra sürekli kilo verme sorunu da baş gösterir.

Ülser Tanısı ve Tedavisi

Ülser tanısı koymak için başvurulan en doğru yöntem endoskopidir. Ülserin doğrudan görülmesini ve gerekli olduğunda doku örneği (biyopsi) alınmasını sağlar. Endoskopi sonrasında baryumlu mide duedenum grafisi de gerekli olabilir.

 

Biyopsi ile mukozada mikroskobik değişiklikler ve Helicobacter pylori pozitif olarak tespit edilirse, mide asidini baskılayan ilaçlar ve enfeksiyonu tedavi etme amacına yönelik antibiyotikler kullanılabilir. Kanama varsa, üst gastrointestinal sistem endoskopisi (gastroskopi) sırasında uygulanan endoskopik tedavi yöntemleriyle kanama durdurulabilir.

Ülser ilaçları olarak bilinen H2 reseptör blokerleri ve

Ülser tedavisinde proton pompa inhibitörleri gibi mide asidini azaltan ilaçlar kullanılır.

ise, mide asidinin azalmasını ve hastanın şikâyetlerinin en aza inmesini sağlarlar. Bu ilaçlar mide asidinin ülser üzerinde yarattığı etkiyi ortadan kaldırır ve iyileşme sürecinin başlamasını sağlarlar.

İlaç tedavisi ile iyileşmeyen bazı ülser vakalarında vagus sinirinin kesilmesi gibi yöntemlere başvurulması gerekebilir. Kanama, daralma, tıkanma gibi sorunlar ortaya çıkarsa cerrahi müdahaleler gerekebilir. Yaşam kalitesini düşüren ülserler, kronik ve tekrarlayıcı hastalıklardır. Bu nedenle ülser hastalarının tedavi sürecine önem vermeleri gerekir. Ülser tedavi edilmediğinde kendiliğinden iyileşmesi on yıllar alabilir. Bu da hayat kalitesinin çok önemli ölçüde (olumsuz yönde) etkilenmesi anlamına gelecektir.

Ülser Diyeti

Mide asidini artıran gıdalardan ve içeceklerden uzak durulmasını, kısaca sağlıklı ve dengeli beslenilmesini gerektiren ülser diyeti, ülser tedavisinin önemli bir bölümüdür.

Ülser diyeti de ülser tedavisinin önemli bir parçasıdır. Mide salgısını artıran gıdalardan ve içeceklerden uzak durulması gerekir. Ekşi, acı, soğanlı yiyeceklerin kesilmesi, sigara ve alkol tüketiminin bırakılması, çay ve kahve tüketiminin sınırlanması, sağlıklı ve düzenli beslenilmesi, midenin uzun süre boş bırakılmaması, öğün atlanmaması, tuzlu, şekerli, yağlı, kızarmış gıdalardan uzak durulması ülser diyetinin ana ilkeleri olarak gösterilebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir