Varis Belirtisi

Herhangi bir damarda gelişebilen varis, venöz olarak da adlandırılan toplardamarların deri altında genişlemiş ve kıvrımlar yapmış bir şekilde görülmesi, mavimsi bir renk alması şeklinde kendisini gösteren bir rahatsızlıktır(toplardamarlardaki yetersizlikler nedeniyle). Bütün damarlarda görülebilir ama en çok etkilediği damarlar kollarda ve özellikle bacaklarda bulunan toplardamarlardır.

Varis, toplardamar kapakçığındaki yetmezlik nedeniyle kanın sürekli geriye kaçması ve göllenmesi nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu durum damarlarda basıncın artmasına ve damarların şişmesine yol açar. İlerleyen dönemlerde damarlardaki genişlemenin arttığı, kıvrılmalar meydana geldiği gözlemlenir. Sonuçta varisin oluştuğu damarların bulunduğu bölge, genellikle bacaklar, damarların deri üstünden mavi-mor şişlikler şeklinde algılandığı bir görünüm alır.

Varis Nedenleri

Özellikle bacaklardaki damarların kirli kanı kalbe geri pompalaması gereken durumlarda yerçekimine karşı çalışmak zorunda kalmaları, damarların kapakçığındaki yetmezliğe, bozulmaya yol açan sebep olarak gösterilebilir.

Her 4 kişiden birisinde görülen varis, ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkma ihtimali artan bir sorundur. 50 yaşın üzerinde bulunan her iki kişiden birisinin varis problemi yaşadığı bilinmektedir. Erkeklerde de görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen, kadınlarda daha sık ortaya çıkan bir problemdir. Dolayısıyla kadın olmak ve ilerlemiş yaşlarda bulunmak, doğrudan varis sorununa yol açan etkenler değilse bile, varisle karşılaşma ihtimalini artıran faktörler olarak listelenebilirler.

Kilo almak ve hamilelik, varis nedenleri arasında gösterilen durumlardır.

Varis oluşumuna yola açabilen diğer pek çok faktörden bazıları şu şekilde sıralanabilirler:

 • Hamilelik
 • Şişmanlık
 • Doğum kontrol hapları
 • Hormon tedavileri
 • Kabızlık
 • Dar giysiler giymek
 • Genetik faktörler (ailede varis rahatsızlığı olan kişiler varsa risk artmaktadır)
 • Uzun süre oturmak ya da ayakta durmak

Varis Türleri

Varisler 3 başlık altında incelenebilirler:

Varisler farklı türlere ayrılarak incelenirler.
 1. Kılcal Damar Varisleri: Telenjiektazi olarak da adlandırılan bu varisler, genellikle kılcal damarların çatlaması sonucunda ortaya çıkarlar. Örümcek ağına benzeyen görünümüyle hormon tedavisi gören kişilerde ve hamilerde sık olarak rastlanan bir sorun dur.
 2. Retiküler Varisler: Cilt üzerinden mavi renkli ve hafif kabarık bir şekilde görülen bu varisler, genellikle diz arkasında ve ayak bileği civarında görülen varislerdir.
 3. Büyük Toplardamar Varisleri: Bacaktaki büyük toplardamarda (safen ven) meydana gelen yetmezlik sonucunda görülen varislerdir. Cilt üzerinden yeşilimsi ve oldukça kabarık şekilde görülürler.

Varis Belirtileri

Genellikle ağrı ve sızı gibi problemlere yol açmayan varisler, aşağıda sıralanan belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilirler:

Damarlarda görülen mavi-mor ya da yeşil renk oluşumları, damarların genişlediğinin ve şiştiklerinin cilt dışından görünmesi, normal görünümlü bacaklarla varisli bacakların arasındaki en önemli farklılıklardır.
 • Damarlarda mavi-mor ya da yeşil renk oluşumları,
 • Oluştuğu damarlarda, özellikle bacaklardaki damarlarda bükülmüş kablo gibi bir görünüme ve şişkinliğe yol açmaları,
 • Bacaklarda zonklama, yanma, kas ağrıları ve alt bacaklarda şişme gibi problemlerin ortaya çıkması,
 • Bazı durumlarda bacaklarda ağrı ve sızı olması, ağrıların uzun süre oturduktan sonra ya da ayakta durduktan sonra kötüye gitmesi,
 • Damarların birinde ya da birçoğunda kaşıntı olması,
 • Ayak bileğine yakın olan yerlerde ve cilt üzerinde yaralar meydana gelmesi.

Varise Karşı Alınabilecek Önlemler

Varis oluşumlarını bütünüyle engellemek mümkün olmasa da, kas sağlığının ve dolaşım sisteminin korunmasına yardımcı olan önlemler ve şu aktiviteler varislerin oluşmasını engellemeye yardımcı olabilirler:

Bisiklete binmek ve yürüyüş yapmak gibi düzenli egzersizler varis oluşumlarının önüne geçebilirler.
 • Düzenli olarak egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmek,
 • Kilo almamaya özen göstermek,
 • Lif oranı yüksek ve tuz oranı düşük gıdalarla beslenmek,
 • Yüksek topuklu ayakkabılardan ve dar çoraplardan ya da pantolonlardan uzak durmak,
 • Bacakları yukarı kaldırarak uzanmayı alışkanlık haline getirmek,
 • Sürekli aynı pozisyonda durmaktan ya da oturmaktan kaçınmak, sürekli olarak bacak bacak üstüne atarak oturmamak gibi önlemler.

Varis Tanısı

Doktorunuz yaptığı fiziksel muayene sırasında damarları inceler, şişme olup olmadığını kontrol eder. Bu arada sizden alacağı bilgilerle sorunun ortaya çıkardığı belirtileri öğrenir ve varis tanısını koymaya çalışır.

Varis tanısı doktorunuzun yapacağı fiziksel muayene ve gerekirse istediği ultrason taraması gibi testler sonucunda koyulur.

Damarların fonksiyonları hakkında bilgi edinmek amacıyla istenebilen ultrason taraması da varis tanısının kesinleşmesine yardımcı olabilen bir yöntemdir.

Varis Tedavisi

Kanda pıhtılaşma ve cilt üzerinde oluşan yaralar gibi komplikasyonlara yol açabilen varisler, genellikle pratik şekilde ve ayakta tedavi edilen problemlerdir. Varis çorapları (Kompresyon çoraplar) ve varislere karşı alınabilecek önlemlerin alınması (egzersiz, kilo vermek vb.), varis sorununda uygulanan birincil tedavi yöntemleri olarak gösterilebilirler.

Varis tedavisinde kullanılan varis çorapları ve diğer bazı önlemlerin yanı sıra, ameliyatla tedavi yöntemleri de kullanılır.

Ameliyatla varisli damarın çıkarılması, damarın içine köpük vererek varisin düzeltilmesi (skleroterapi), lazer ameliyatı, ayakta flebektomi, endoskopik damar ameliyatı gibi yöntemler ise, varis çoraplarının ve diğer önlemlerin işe yaramadıkları durumlarda başvurulan tedavi yöntemleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir