Verem Belirtileri

Verem aynı zamanda tüberküloz olarak isimlendirilen bir hastalıktır. Tarihimizde çok önemli kayıpların yaşanmasına ve kayıtlara geçen önemli (ölü sayısı yüksek olan) salgınlara neden olan hastalık, bulaşıcılığı yüksek seviyede olan iltihaplı bir hastalıktır.

Verem Hastalığı Nedir?

Verem mikrobu olarak bilinen ve bu hastalığa neden olan mikroorganizma, mycobacterium tuberculosis ismini taşıyan bakteridir. Bu bakteri hava yoluyla bulaşmaktadır. Hastaların öksürmesi, hapşırması gibi yollarla vücuttan attıkları bakteri, havada hayatta kalabilmektedir. Diğer kişilerin bu havayı solumaları bakterinin ve hastalığın kolay sayılabilecek şekilde yayılmasını, bulaşmasını sağlamaktadır. Hastaların kullandıkları çatal-bıçak veya çarşaflar gibi eşyalarla bulaşmadığı bilinse de, hastayla teması olan kişilerin bu eşyalardan ve benzer eşyalardan (önlem olarak) uzak durmaları, bu eşyaları kullanmamaları önerilmektedir.

Mycobacterium tuberculosis isimli bakterinin hava yoluyla bulaşması ve verem hastalığının ortaya çıkması.

Daha önce de belirttiğimiz gibi özellikle 1700-1800’lü yıllarda sonunda ölün gerçekleşme olasılığı çok yüksek olan verem, ince hastalık gibi isimlerle anılan bir hastalıktı. Dünyadaki her 3-4 bireyden bir tanesinin hayatları boyunca karşılaştıkları ve vücutlarında bulunan mycobacterium tuberculosis ise, ancak 19. Yüzyılın sonlarına doğru tespit edilen ve bu dönemden sonra bakteriye/hastalığa karşı önlemler geliştirilen bir mikroorganizmadır. Alman Robert Koch tarafından keşfedilmiş olması nedeniyle Koch basili olarak da adlandırılan bakteri, yol açtığı verem hastalığı nedeniyle tüm dünyada her yıl 1,5 milyon – 3 milyon arasında ölüme yol açmaktadır. Bu istatistikler geçtiğimiz yüzyıllarla kıyaslandığında düşük rakamlar olarak kabul edilebilse de, verem hastalığının Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından gündeme alınan 4 hastalıktan birisi olması için yeterli olmuştur.

Ülkemizde de 70 yıldan uzun bir süredir ‘Verem Haftası’, ‘Veremle Savaş Haftası’, ‘Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’ gibi isimlerle Ocak ayı içindeki bir hafta boyunca hakkında bilgiler verilen verem hastalığı, Verem Savaş Dispanserleri aracılığıyla etkin şekilde mücadele edilmeye çalışılan bir hastalıktır. İnsanlık tarihi kadar eski olan ve tarihin belli dönemlerinde önemli salgınlara ve ölümlere yol açtığı unutulmaması gereken verem hastalığı, günümüzde yarattığı tehlikenin boyutu küçülmüş olsa da hala önemli bir tehdittir. Dünyada görülen yıllık 10 milyon civarındaki verem vakasının büyük çoğunluğu gelişmemiş ülkelerde gözlemlenen vakalardır. Hastalık sonucunda gerçekleşen ölümlerin önemli bir bölümü de (%95 kadarı) gelişmemiş ülkelerde kaydedilen ölümlerdir.

Dünya çapında ciddi şekilde mücadele edilen veremden korunmanın en etkili yolu, çocuklukta yapılan BCG aşısıdır.

Uzun yıllar insan vücudunda (bir nevi uykuda) kalabilen mycobacterium tuberculosis bakterisinin yol açtığı hastalık, özellikle gelişmemiş ülkelerde (tıbbi ve ekonomik kaynakları sınırlı ülkelerde) mutlaka ciddi önlemler alınması gereken bir hastalıktır. Özellikle tüm dünyadaki ve ülkemizdeki yeni doğan çocuklara yapılan BCG aşısı, verem hastalığından korunmayı sağlayan en güvenilir yöntemdir. Verem Savaş Dispanserlerinde ücretsiz olarak yapılan BCG aşısı, verem hastalığıyla mücadele etmek açısından en etkili yöntem olarak kabul edilmektedir.

Verem Nedenleri

 • Hastalığın ana nedeni vücutta uzun yıllar boyunca kalabilen çok dirençli bir bakteri olan mycobacterium tuberculosis bakterisidir.
 • HIV, akciğer kanseri, şeker hastalığı, lenfoma, lösemi, kronik böbrek yetmezliği, KOAH, astım vb. hastalıkları taşıyan kişiler verem hastalığına yakalanma ihtimali yüksek olan kişilerdir.
 • İleri yaşlardaki yetişkinler ve çocuklar da nispeten zayıf olan bağışıklık sistemleri nedeniyle verem hastalığına yakalanma ihtimalleri diğer kişilere göre daha yüksek olan kişilerdir.
  Mycobacterium tuberculosis nedeniyle meydana gelen verem hastalığına yakalanma riskini artıran faktörler, vücudun bağışıklık sistemini zayıflatan her türlü etken olarak açıklanabilir.
 • Ekonomik seviyesi düşük olan ve yeterli beslenemeyen kişiler verem hastalığına daha çok yakalanan kişilerdir. Hayat tarzları düzensiz olan veya sağlıklı/düzenli beslenmeyen kişiler de bu hastalığa yakalanma ihtimali yüksek olan kişilerdir. Kalabalık ortamlarda bulunmak, şehir hayatına uyum sağlamak da riski yükselten etkenler olarak gösterilebilir.
 • Alkol kullanımı, verem hastalığı riskinin diğer bireylere göre 10 kat daha fazla olmasına neden olmaktadır. Sigara ve uyuşturucu bağımlılıkları da riski önemli oranda artıran bağımlılıklardır.

Verem Belirtileri

Verem doktorlar tarafından ‘sinsi’ olarak nitelendirilen bir hastalıktır. Uzun süre boyunca öne çıkan, kolayca fark edilen bir belirti göstermeyebilir. Hastalarda sıklıkla görülen belirtiler ise şunlardır:

Verem belirtileri arasında bulunan kuru ve bazen balgamlı öksürük, ateş, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı sık olarak görülen belirtiler olarak sıralanabilirler.
 • Kuru ya da balgamlı öksürük, bazı durumlarda öksürükle birlikte kan gelmesi,
 • Göğüs ağrıları,
 • Kilo kaybı,
 • Gece terlemeleri,
 • Nefes darlığı,
 • İştahsızlık,
 • Yorgunluk, halsizlik,
 • Genellikle akşam saatlerinde yükselen ateş verem belirtileri olabilir.

Verem Tedavisi

En az 6 ay süren verem tedavisi, özel antibiyotiklerin düzenli şekilde kullanıldıkları bir dönemdir. Sağlık kuruluşları ve doktorlar tarafından ilaç takibinin yapıldığı bu dönemde vitaminler (bağışıklık sisteminin güçlenmesi amacıyla) de kullanılabilir.

Verem tedavisi ve veremle mücadele yöntemleri, ülkemizde 70 yılı aşkın süredir Ocak ayı içinde düzenlenen ‘Verem Savaş Haftası’nda anlatılan konulardır.

Tedavi sürecindeki hastanın bol temiz hava alması ve güneşe çıkması, sağlıklı ve dengeli biçimde beslenmesi, bol sıvı tüketmesi gerekir. Bu önerileri dikkate alan ve ilaçlarını düzenli olarak kullanan verem hastaları tamamen iyileşirler. Sadece hastalar değil, verem hastalığından korunmak isteyen kişiler de bu önerilere uymalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir