Yumurtlama Belirtisi

Yumurtlama ya da diğer adıyla ovulasyon, yumurtalıkta döllenmek için beklemekte olan yumurtaların döl yatağından serbest kalmasına ve çatlamasına verilen isimler olarak anlatılabilirler. Rahmin rahim mukozası ile hazırlandığı bu yumurtalar genellikle 12 ile 24 saat arasında yaşamaktadırlar. Hamile kalmak için en uygun günün tespit edilmesi bu sürecin takip edilmesine bağlıdır. Yani hamile kalmaya çalışan, bebek sahibi olmak isteyen kadınların (çiftlerin), hamile kalma ihtimalinin en yüksek olduğu dönem olan yumurtlama (ovulasyon) süreci hakkında bilgi edinmeleri, yumurtlama belirtisi olan belirtiler hakkında bilgi edinmesi doğru olacaktır.

Yumurtlama ya da ovulasyon, hamile kalma şansının en üst seviyede bulunduğu dönemin adıdır.

Yumurtlama Süreci (Ovulasyon Süreci)

Gebe kalma çabaları söz konusu olduğunda anahtar süreç olarak nitelendirebileceğimiz yumurtlama (ovulasyon), yumurtalıkta döllenme bekleyen olgunlaşmış yumurtaların döl yatağından serbest kalmaları ve çatlamaları şeklinde gerçekleşen bir süreçtir. Yumurtalıklardan yumurta atılması şeklinde gerçekleşen bu süreç, (döllenme gerçekleşmediği takdirde) rahim duvarında mensturasyon boyunca kanama gerçekleşmesi ve yumurtaların vücut dışına atılmasıyla sonuçlanır (adet). Aslında yumurtlama (ovulasyon) süreci olarak anlattığımız bu olay, menstruasyon (adet ya da regl) döngüsü olarak adlandırılan daha geniş bir sürecin parçasıdır.

Menstruasyon (adet) döngüsü, adet dönemleri düzenli olan kadınlarda 28 gün devam eden bir süreçtir.

Menstruasyon Döngüsü

İnsanlardaki dişi üreme sistemi, menstruasyon döngüsü adıyla anılan süreci ortalama olarak 28-32 gün arasında yamamlar. 4 evreden oluşan bu dönem, yumurta hücresinin üretilmesinin sağlandığı dönemden başlayarak döllenmemiş yumurtanın dışarıya atıldığı zamana kadar geçen süreci ifade etmektedir. Menstruasyon dönemi olarak adlandırılan bu sürecin 4 evresi şunlardır:

 1. Folikül evresi
 2. Ovulasyon evresi
 3. Korpus luteum evresi
 4. Menstruasyon evresi

Foliküller, ovaryumda bulunan ve içinde yumurta hücrelerinin bulunduğu yapılardır. Beyin kontrolünde gerçekleşen bu süreç, salgılanan FSH hormonunun etkisiyle folikül adlı yapının büyümesi ve içinin sıvı dolmasıyla başlar (folikül evresi başlangıcı). Gelişen ve beynin verdiği komutlarla bol miktarda östrojen hormonu salgılamaya başlayan folikül hücreleri, salgıladıkları hormon sayesinde rahim içi zarının (endometrium) kalınlaşmasını sağlar. Folikül evresi 10-14 gün arasında süren bir evredir.

Ovulasyon ya da yumurtlama olarak isimlendirilen dönem (ovulasyon evresi) ise folikül evresinin sona ermesiyle meydana gelir. LH hormonunun etkisi sayesinde çatlayan folikül zarı, yumurta hücresinin serbest kalmasına ve yumurtalık kanalına geçmesine yol açar.

Adet (Menstruasyon) dönemi, yumurtaların döllenmemesi durumunda vücuttan dışarıya atılmalarını sağlayan adet kanaması ile sona erer.

10-14 gün süren korpus luteum evresi ve 4-5 gün kadar süren menstruasyon evresi dişi üreme döneminin tamamlanmasını sağlar. Korpus luteum evresinde salgılanan hormonlar ve gerçekleşen olaylar, embriyonun tutunup gelişebileceği bir ortam yaratmış olur. Menstruasyon evresi döllenmemiş yumurtaların dışarıya atıldıkları dönemdir. Yumurta hücresi döllenmezse, kandaki LH ve LTH hormonlarının miktarı azalır ve korpus luteum parçalanır. Hormonların azaldığı ve döl yatağındaki yumuşak dokuların parçalandığı bu dönem, parçalanan bu yumuşak dokuların ve döllenmemiş yumurtaların kanamalar halinde dışarıya atılmasıyla sona erer (mentruasyon, adet ya da regl).

Yumurtlama Belirtileri

 • Servikal (vajinal) artış olması ve akıntının sıvılaşması belirtilerden birisidir.
 • Genellikle fark edilmeyen ama vücut ısısında meydana gelen yaklaşık yarım derecelik artış, yumurtlama belirtileri arasında bulunur.
 • Yumurtlamanın olduğu gün genellikle sağda veya solda yani tek taraflı olarak hissedilen kasık ağrısı, yumurtlama belirtileri arasında yer alır. Genellikle bir gün süren bu ağrı bazı durumlarda çift taraflı da olabilir.
  Kasık ağrısı, karında hissedilen sancı ve kramplar yumurtlama belirtileri arasında bulunurlar.
 • Göğüslerde dolgunluk, gerginlik ve hassasiyet hissedilmesi yumurtlama belirtilerinden bazılarıdır.
 • Genellikle yumurtlama döneminden birkaç gün önce cinsel isteklerde artış meydana gelir.
 • Karında şişlik hissedilmesi, karında meydana gelen sancı ve kramplar da yumurtlama belirtileri arasında bulunurlar.
 • Yumurtlama sürecinin bazı kadınlarda görülmesine neden olduğu bir başka belirti ise çeşitli uyaranlara (koku, ışık, tat) karşı hassasiyet meydana gelmesidir. Bu uyaranlar kadınları rahatsız edebilir.

Yumurtlama Tarihi

Adet dönemi her kadında 28 günde tamamlanmayabilir. Ama bu dönemin ortalama olarak 28 gün sürdüğü düşünülerek, adet döneminin yaklaşık olarak ortalarına gelen (14 gün) zaman, yumurtlama tarihi olarak hesaplanabilir. Ama adet dönemi daha uzun süren kadınlarda yumurtlama tarihi de ileri atacaktır. Örneğin adet dönemi 35 gün süren bir kadının yaklaşık yumurtlama tarihi, adet döneminin 21. Günü olacaktır. Yani yumurtlama tarihini hesaplamak için bir sonraki adet kanamasının olacağı tarihten 14 gün (yaklaşık olarak) çıkartmak yerinde olur.

Yumurtlama tarihini hesaplamanın en kolay yolu, bir sonraki adet kanaması tarihinden 14 gün geriye gitmek olarak gösterilebilir.

Hamilelik için en uygun dönem ise yumurtlama tarihinden birkaç gün öncesi ve yumurtlamadan sonraki 4-5 gün olarak gösterilebilir. Yani hesaplanan yumurtlama tarihinden iki gün öncesinden (sonraki adet kanamasından 16-18 gün önce) başlayarak 1 hafta boyunca 2 günlük aralarla girilen cinsel ilişki, gebe kalma şansının en üst seviyeye çıkmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir